Տեղի ունեցավ ՀՀ Ազգային ժողովի եւ ՌԴ դաշնային ժողովի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի համանախագահների մամուլի ասուլիսը
Նոյեմբերի 6-ին ԱԺ Ոսկեզօծ դահլիճում տեղի ունեցավ ՀՀ Ազգային ժողովի եւ ՌԴ Դաշնային ժողովի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի համանախագահներ՝ Նիկոլայ Ռիժկովի եւ Հերմինե Նաղդալյանի մամուլի ասուլիսը: ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը, ամփոփելով հանձնաժողովի 23-րդ նիստի աշխատանքը, նշեց, որ նիստի ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ տրանսպորտային միջոցների խնդիրները եւ միջխորհրդարանական հանձնաժողովի առաջիկա նիստի թեման, անցկացման վայրը եւ ժամկետը: Առաջին հարցի շուրջ ելույթ են ունեցել ՀՀ տրանսպորտի եւ կապի նախարարի տեղակալ Արտաշես Ավետիսյանը եւ ՌԴ տրանսպորտի նախարարի տեղակալ Սերգեյ Արիստովը: Փոխնախագահի խոսքով՝ զեկուցողները ներկայացրել են երկու երկրների միջեւ տրանսպորտային կապի խնդիրները եւ դրանց լուծման ուղիները: Տիկին Նաղդալյանն իր խոսքում նշեց, որ հանձնաժողովի որոշմամբ ստեղծվել է աշխատանքային խումբ, որը կղեկավարեն հայկական կողմից ԱԺ պատգամավոր Վլադիմիր Բադալյանը, ռուսական կողմից՝ Դաշնային խորհրդի անդամ Իգոր Չեռնիշենկոն: Նրանք կհամակարգեն տրանսպորտի ոլորտում կատարվող աշխատանքները, կներգրավեն մասնագետների, ոլորտի պատասխանատուների, կանցկացնեն նիստի ընթացքում քննարկված հարցերի ուսումնասիրություն:
Նիկոլայ Ռիժկովն իր խոսքում նշեց, որ հանձնաժողովի նիստը հետաքրքիր էր եւ աշխույժ, քննարկվեցին կարեւորագույն հարցեր եւ դրանց լուծման կառուցողական մոտեցումները՝ ելնելով հայ-ռուսական դարավոր բարեկամությունից եւ գործընկերությունից: Նա ներկայացրեց, որ առավոտյան հանձնաժողովի անդամները հանդիպել են ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի հետ եւ քննարկել հանձնաժողովի 24-րդ նիստի անցկացման հարցերը: Ռուսական կողմն առաջարկել է հանձնաժողովի հաջորդ նիստն անցկացնել Նիժնի Նովգորոդում 2014 թ.-ի հունիսին:

Press Conference of the Co-Chairs of the Inter-Parliamentary Committee on Cooperation between the RA National Assembly and RF Federal Council Nikolay Rizhkov and Hermine Naghdalyan is Held
On November 6 at the NA Gilded Hall the press conference of the Co-Chairs of the Inter-Parliamentary Committee on Cooperation between the RA National Assembly and RF Federal Council Nikolay Rizhkov and Hermine Naghdalyan was held. Summing up the work of the 23th sitting of the Committee the RA NA Vice President Hermine Naghdalyan noted that during the sitting the problems of the transport means and the theme, the venue and the term of the upcoming sitting of the Inter-Parliamentary Committee between Armenia and Russia. The RA Deputy Minister of Transport and Communication Artashes Avetisyan and the RF Deputy Minister of Transport Sergey Aristov delivered a speech over the first issue. In the Vice President's word, the reporters presented the problems of the transport communication between the two countries and the ways of solving them. Mrs Naghdalyan in her speech noted that by the decision of the Committee a working group was created, which would lead from the Armenian side the NA deputy Vladimir Badalyan, from the Russian side the member of the Federal Council Igor Chernishenko. They would coordinate the works in the sphere of transport, would involve specialists, responsible for the sphere, and would conduct study of the debated issues during the sitting.
In his speech Nikolay Rizhkov noted that the sitting of the Committee was interesting and lively, the most important issues and the constructive approaches of their solution were discussed, stemming from the Armenian-Russian centuries old friendship and partnership. He presented that in the morning the members of the Committee met with the RA NA President Hovik Abrahamyan and discussed the issues of conducting the 24th sitting of the Committee. The Russian side proposed to conduct the next sitting of the Committee in Nizhny Novgorod in June 2014.
At the end of the conference Hermine Naghdalyan and Nikolay Rizhkov answered the journalists’ questions.