Տեղի ունեցավ ՀՀ Ազգային ժողովի եւ ՌԴ դաշնային ժողովի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի համանախագահների մամուլի ասուլիսը
Նոյեմբերի 6-ին ԱԺ Ոսկեզօծ դահլիճում տեղի ունեցավ ՀՀ Ազգային ժողովի եւ ՌԴ Դաշնային ժողովի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի համանախագահներ՝ Նիկոլայ Ռիժկովի եւ Հերմինե Նաղդալյանի մամուլի ասուլիսը: ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը, ամփոփելով հանձնաժողովի 23-րդ նիստի աշխատանքը, նշեց, որ նիստի ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ տրանսպորտային միջոցների խնդիրները եւ միջխորհրդարանական հանձնաժողովի առաջիկա նիստի թեման, անցկացման վայրը եւ ժամկետը: Առաջին հարցի շուրջ ելույթ են ունեցել ՀՀ տրանսպորտի եւ կապի նախարարի տեղակալ Արտաշես Ավետիսյանը եւ ՌԴ տրանսպորտի նախարարի տեղակալ Սերգեյ Արիստովը: Փոխնախագահի խոսքով՝ զեկուցողները ներկայացրել են երկու երկրների միջեւ տրանսպորտային կապի խնդիրները եւ դրանց լուծման ուղիները: Տիկին Նաղդալյանն իր խոսքում նշեց, որ հանձնաժողովի որոշմամբ ստեղծվել է աշխատանքային խումբ, որը կղեկավարեն հայկական կողմից ԱԺ պատգամավոր Վլադիմիր Բադալյանը, ռուսական կողմից՝ Դաշնային խորհրդի անդամ Իգոր Չեռնիշենկոն: Նրանք կհամակարգեն տրանսպորտի ոլորտում կատարվող աշխատանքները, կներգրավեն մասնագետների, ոլորտի պատասխանատուների, կանցկացնեն նիստի ընթացքում քննարկված հարցերի ուսումնասիրություն:
Նիկոլայ Ռիժկովն իր խոսքում նշեց, որ հանձնաժողովի նիստը հետաքրքիր էր եւ աշխույժ, քննարկվեցին կարեւորագույն հարցեր եւ դրանց լուծման կառուցողական մոտեցումները՝ ելնելով հայ-ռուսական դարավոր բարեկամությունից եւ գործընկերությունից: Նա ներկայացրեց, որ առավոտյան հանձնաժողովի անդամները հանդիպել են ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի հետ եւ քննարկել հանձնաժողովի 24-րդ նիստի անցկացման հարցերը: Ռուսական կողմն առաջարկել է հանձնաժողովի հաջորդ նիստն անցկացնել Նիժնի Նովգորոդում 2014 թ.-ի հունիսին:

Состоялась пресс-конференция сопредседателей Межпарламентской комиссии по сотрудничеству между НС РА и ФС РФ Н.Рыжкова и Э.Нагдалян
6 ноября в Позолоченном зале НС состоялась пресс-конференция сопредседателей Межпарламентской комиссии   (МПК) по сотрудничеству между Национальным Собранием РА и Федеральным Собранием РФ Н.Рыжкова и Э.Нагдалян. Вице-спикер НС Э.Нагдалян, обобщая работу 23-го заседания МПК, отметила, что в ходе его обсуждались проблемы транспортных средств между РА и РФ, а также тема, место и сроки проведения предстоящего заседания комиссии. По первому вопросу выступили заместитель министра транспорта и связи РА А.Аветисян и заместитель министра транспорта и связи РФ С.Аристов. Г-жа Нагдалян проинформировала, что для координации работ транспортной сферы создана рабочая группа, которую возглавят с армянской стороны депутат НС В.Бадалян, с российской – И.Чернышенко.
Н.Рыжков в своем слове отметил, что заседание комиссии было интересным и оживленным, обсуждены важнейшие вопросы и конструктивные подходы их решения – в свете вековой армяно-русской дружбы и партнерства. Он сообщил, что члены делегации утром встретились с Председателем НС О.Абраамяном, обсудили детали проведения 24-го заседания. Российская сторона предложила провести следующее заседание МПК в Нижнем Новгороде в июне 2014 г.