Լյուբլինյան հանդիպումներ
Լեհաստանի Հանրապետություն պաշտոնական այցի շրջանակներում ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանի գլխավորած խորհրդարանական պատվիրակությունը մարտի 18-ին եղավ Լյուբլինում, ուր հանդիպեց Լյուբլինի վոյեվոդա ԱնջեյԿուրովսկու, վոյեվոդության մարշալ Հենրիկ Մակարեւիչի եւ վոյեվոդայի արդյունաբերական ձեռնարկությունների ղեկավարների, ինստիտուտների ռեկտորներիհետ:
Լյուբլինի վոյեվոդա Անջեյ Կուրովսկին մանրամասն ներկայացրեց քսան հազար քառակուսի կիլոմետր տարածք եւ երկու միլիոն երեք հարյուր հազար բնակչություն ունեցող վոյեվոդության տնտեսական, գյուղատնտեսական, գիտական-մշակութային կյանքը: Նա նշեց, որ դեռ միջնադարից հայերը հաստատվել են այդ տարածքում, ակտիվ դեր ունեն այսօր էլ: Ժամանակին Լյուբլինի Մարիա Սկլադովսկայա Կյուրիի անվան համալսարանը գիտական կապեր է ունեցել Երեւանի պետական համալսարանի հետ:
ՀՀ Աժ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը ջերմ ընդունելության համար շնորհակալություն հայտնելով` վոյեվոդային եւ վոյեվոդությունը ներկայացնող պատվիրակությանը հրավիրեց Հայաստան` համագործակցության ցանկությանը ռեալ ընթացք տալու համար, տեղում գործնական ծրագրեր կազմելու համար:
Լյուբլինի վոյեվոդա Անջեյ Կուրովսկու գնահատականով` համագործակցությունը զարգացնելու խթան է դառնալու. «Լեհերն ու հայերը շատ վաղուց են միմյանց ճանաչում ու շատ վաղուց են միմյանց բարեկամացել` մեր վոյեվոդությունում այդ բարեկամությունը հաստատող բազում հուշարձաններ են թողել անցած դարերը: Այսօր մեզ մնում է միայն որոշակի գործերով ավարտել նրանց սկսածը: Մենք կարող ենք իրար օգնել կրթության, մշակույթի, արդյունաբերության ու գյուղատնտեսության բնագավառում: Մենք պիտի իրար հետ աշխատենք, որ իսկապես հաջողության հասնենք: Մեր երկրի օրենսդրությամբ համաձայնագիրը կնքում է վոյեվոդության ինքնակառավարման մարմինը եւ ընթացակարգային մի քանի մեխանիզմներ հաղթահարելուց հետո շատ շուտով մենք կկնքենք Լյուբլինի եւ Հայաստանի մարզերից մեկի հետ համագործակցության համաձայնագիր»:
Նախատեսվում է, որ Լյուբլինի վոյեվոդության եւ ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի միջեւ կկնքվի համագործակցության համաձայնագիր:
Պատվիրակության անդամները եղան Լյուբլինի մերձակայքում գտնվող Մայդանեկ համակերնտրոնացման ճամբարում, որտեղ երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակ սպանվել է երկու հարյուր հիսուն հազար մարդ: Պատվիրակության անունից ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը ծաղկեպսակ դրեց Մայդանեկում ֆաշիստական օկուպացիայի տարիներին զոհվածների հուշարձանին եւ գրառում կատարեց պատվավոր հյուրերի մատյանում:
Պատվիրակությունը եղավ Զամոշչ քաղաքում: Քաղաքապետ Իվոնա Ստոպչինսկու հետ եւս քննարկվեցին տարածաշրջանային համագործակցության խնդիրները:

18 марта парламентская делегация, возглавляемая Преседателем НС РА Артуром Багдасаряном в рамках официального визита в Республику Польша посетила Люблин, где встретилась с воеводой Люблина Анджеем Куровским,   Маршалом Воеводства Генрихом Макаревичем, руководителями производственных предприятий   и ректорами институтов.
Воевода Люблина Анджей Куровский подробно представил экономическую, сельско-хозяйственную, научно-культурную жизнь воеводства, территорией в 20 тыс. кв. км. и с населением 2,3 млн. человек. Он отметил, что армяне утвердились на этой территории еще в средневековье и играют активную роль по сей  день. В свое время Люблинский университет имени Марии Складовской Кьюри имела научные связи с Ереванским государственным университетом.
Поблагодарив за теплый прием Преседатель НС РА Артур Багдасарян пригласил воеводу и делегацию Воеводства посетить Армению в целях установления реального сотрудничества и составления на месте деловых программ.
По оценке Люблинского воеводы Андрея Куровского, сотрудничество станет стимулом для развития: ”Поляки и армяне знают друг друга с давних пор и дружат давно: прошедшие века оставили в нашем Воеводстве многочисленные памятники, свидетельствующие об этой дружбе. Сегодня нам остается только конкретными действиями завершить начатое нашими предками. Мы можем помогать друг другу  в области   образования, культуры , промышленности и сельского хозяйства. Мы должны работать совместно, чтобы достичь действительных успехов. По законодательству нашей страны соглашение подписывает орган самоуправления Воеводства, и после преодоления некоторых процедурных механизмов очень скоро мы заключим Соглашение о сотрудничестве Люблина с одним из марзов Армении”.
Предусматривается, что между Люблинским Воеводством и Гегаркуникским марзом РА будет заключено Соглашение о сотрудничестве.
Члены делегации посетили находящийся недалеко от Люблина концентрационный лагерь Майданек, где во время Второй Мировой войны было убито двести пятьдесят тысяч человек. Председатель НС РА Артур Багдасарян возложил от имени делегации венок к Памятнику погибшим в годы фашистской оккупации в Майданеке и сделал запись в Книге Почетных гостей.
Делегация посетила город Замошч. С мэром города Ивоной Стопчинской также были обсуждены проблемы регионального сотрудничества.