Քննարկումների առանցքում` հայ-լիտվական հարաբերությունները
Հունիսի 10-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը առանձնազրույց ունեցավ պաշտոնական այցով Հայաստանում գտնվող Լիտվայի խորհրդարանի նախագահ Արթուրաս Պաուլաուսկասի հետ:
Աժ նախագահը Լիտվայի խորհրդարանի նախագահին իրազեկեց Հայաստանում տեղի ունեցող օրենդրական բարեփոխումների մասին, նշելով, որ Հայաստանը որդեգրել է եվրաինտեգրման ճանապարհը եւ կարեւորում է եվրոպական չափանիշներին համապատասխան օրենսդրություն ունենալը: Այդ առումով կարեւորվեց լիտվական փորձի ուսումնասիրումը` իբրեւ Եվրամիությանը նոր անդամակցած երկիր, որի հետ, իբրեւ նախկին ԽՍՀՄ հանրապետություններ, պատմական, տնտեսական ու մշակութային ընդհանրություններ կան: Անդրադարձ եղավ նաեւ Հայաստանի տարածաշրջանային քաղաքականությանը. Արթուր Բաղդասարյանը նշեց, որ Հայաստանը կողմնակից է իր բոլոր հարեւանների հետ նորմալ հարաբերություններին ու համագործակցությանը, ավելին` հանդես է գալիս Հարավկովկասյան խորհրդարանական նախաձեռնությունը խորհրդարանական վեհաժողովի վերաճելու օգտին, որը կդառնա լավ ամբիոն` եռակողմ քննարկումների համար: Արթուր Բաղդասարյանը անդրադարձավ նաեւ Մերձբալթյան հանրապետությունների եւ Հարավկովկասյան հանրապետությունների` 3+3 ձեւաչափով համագործակցությանը, որը փորձի փոխանակման ու զարգացման առումով հեռանկարային ու արդյունավետ գնահատվեց:
Լիտվայի խորհրդարանի նախագահ Արթուրաս Պաուլաուսկասը իր այցի նպատակը համարեց տեղում իրավիճակին ծանոթանալով` հարաբերությունների զարգացումը: Նա եւս կարեւորեց երկու երկրների միջեւ խորհրդարանական համագործակցությունը ու հատկապես եվրաինտեգրման լիտվական փորձը, որ ամփոփվել է չորս տարում շուրջ 1000 օրենքների ընդունումով, Հայաստանին փոխանցելը,  որը կարող է նպաստել ուրիշների սխալները հաշվի առնելով սեփական սխալներից խուսափելուն: Պարոն Պաուլաուսկասը նշեց, որ արդեն 2007 թ. Լիտվան պատրաստ է անցնել եվրոյի եւ դա համարվում է տնտեսական զարգացման լավ ցուցանիշ, որին ԵՄ-ին անդամակցած ոչ բոլոր երկրներն են հասել:
Հանդիպման ընթացքում լիակատար փոխըմբռնման մթնոլորտում քննարկվեցին միջխորհրդարանական կապերի խորացման, ռեգիոնալ համագործակցության` խորհրդարանների հովանու ներքո քաղաքների եւ շրջանների միջեւ բարեկամական կապերի հաստատման ու կոնկրետ ծրագրերի իրականացման հնարավորությունները,  տնտեսական, գիտական-մշակութային կապերի զարգացումը: Լիտվայի խորհրդարանի նախագահ Արթուրաս Պաուլաուսկասը Աժ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանին պաշտոնական այցով հրավիրեց Լիտվա:

В центре внимания – армяно-литовские отношения
10 июня Председатель НС РА Артур Багдасарян имел личную беседу с находящимся в Армении с официальным визитом председателем парламента Литвы Артурасом Паулаускасом.
Председатель НС информировал председателя парламента Литвы о проходящих законодательныхреформах в Армении, отметив, что Армения следует по пути евроинтеграции и придает важность наличию у себя законодательства, соответствующего европейским стандартам. В этом аспекте отмечена важностьизучения литовского опыта, как страны, нового члена Евросоюза, с которой есть исторические, экономические и культурные общности по бывшему СССР. Была рассмотрена также региональная политика Армении: Артур Багдасарян отметил, что Армения – сторонник нормальных отношений и сотрудничества со всеми своими соседями, более того, выступает за превращение Южнокавказской парламентской инициативы в парламентскую Ассамблею, которая станет хорошей трибуной для трехсторонних обсуждений. Артур Багдасарян обратился также к сотрудничеству между Прибалтийскими и Южнокавказскими республиками в формате 3+3, которое было оценено как перспективное и эффективное в плане обмена опытом и развития.
Председатель литовского парламента А.Паулаускас считает целью своего визита, ознакомившись с ситуацией на месте, развитие отношений. Он также отметил важность сотрудничества между парламентами двух стран и особенно передачи Армении литовского опыта евроинтеграции, выразившегося в принятии за четыре года около 1000 законов, что поможет с учетом ошибок других избежать собственных ошибок.Г-н Паулаускас отметил, что уже в 2007 г. Литва готова перейти к евро, и это считается хорошим показателем экономического развития, которого достигли далеко не все страны-члены ЕС.
В ходе встречи в атмосфере полного взаимопонимания были обсуждены возможности углубления межпарламентских связей, регионального сотрудничества: под эгидой парламентов установление дружеских связей и реализации конкретных программ между городами и областями, развитие экономических, научно-культурных связей. Председатель парламента Литвы пригласил Председателя НС Артура Багдасаряна посетить Литву с официальным визитом.