Քննարկումների առանցքում` հայ-լիտվական հարաբերությունները
Հունիսի 10-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը առանձնազրույց ունեցավ պաշտոնական այցով Հայաստանում գտնվող Լիտվայի խորհրդարանի նախագահ Արթուրաս Պաուլաուսկասի հետ:
Աժ նախագահը Լիտվայի խորհրդարանի նախագահին իրազեկեց Հայաստանում տեղի ունեցող օրենդրական բարեփոխումների մասին, նշելով, որ Հայաստանը որդեգրել է եվրաինտեգրման ճանապարհը եւ կարեւորում է եվրոպական չափանիշներին համապատասխան օրենսդրություն ունենալը: Այդ առումով կարեւորվեց լիտվական փորձի ուսումնասիրումը` իբրեւ Եվրամիությանը նոր անդամակցած երկիր, որի հետ, իբրեւ նախկին ԽՍՀՄ հանրապետություններ, պատմական, տնտեսական ու մշակութային ընդհանրություններ կան: Անդրադարձ եղավ նաեւ Հայաստանի տարածաշրջանային քաղաքականությանը. Արթուր Բաղդասարյանը նշեց, որ Հայաստանը կողմնակից է իր բոլոր հարեւանների հետ նորմալ հարաբերություններին ու համագործակցությանը, ավելին` հանդես է գալիս Հարավկովկասյան խորհրդարանական նախաձեռնությունը խորհրդարանական վեհաժողովի վերաճելու օգտին, որը կդառնա լավ ամբիոն` եռակողմ քննարկումների համար: Արթուր Բաղդասարյանը անդրադարձավ նաեւ Մերձբալթյան հանրապետությունների եւ Հարավկովկասյան հանրապետությունների` 3+3 ձեւաչափով համագործակցությանը, որը փորձի փոխանակման ու զարգացման առումով հեռանկարային ու արդյունավետ գնահատվեց:
Լիտվայի խորհրդարանի նախագահ Արթուրաս Պաուլաուսկասը իր այցի նպատակը համարեց տեղում իրավիճակին ծանոթանալով` հարաբերությունների զարգացումը: Նա եւս կարեւորեց երկու երկրների միջեւ խորհրդարանական համագործակցությունը ու հատկապես եվրաինտեգրման լիտվական փորձը, որ ամփոփվել է չորս տարում շուրջ 1000 օրենքների ընդունումով, Հայաստանին փոխանցելը,  որը կարող է նպաստել ուրիշների սխալները հաշվի առնելով սեփական սխալներից խուսափելուն: Պարոն Պաուլաուսկասը նշեց, որ արդեն 2007 թ. Լիտվան պատրաստ է անցնել եվրոյի եւ դա համարվում է տնտեսական զարգացման լավ ցուցանիշ, որին ԵՄ-ին անդամակցած ոչ բոլոր երկրներն են հասել:
Հանդիպման ընթացքում լիակատար փոխըմբռնման մթնոլորտում քննարկվեցին միջխորհրդարանական կապերի խորացման, ռեգիոնալ համագործակցության` խորհրդարանների հովանու ներքո քաղաքների եւ շրջանների միջեւ բարեկամական կապերի հաստատման ու կոնկրետ ծրագրերի իրականացման հնարավորությունները,  տնտեսական, գիտական-մշակութային կապերի զարգացումը: Լիտվայի խորհրդարանի նախագահ Արթուրաս Պաուլաուսկասը Աժ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանին պաշտոնական այցով հրավիրեց Լիտվա:

In the Centre of the Discussions – Armenian-Lithuanian Relations
On June 10 RA NA President Artur Baghdasaryan had a private talk with Arturas Paulauskas, Chairman of the Lithuanian Parliament, who was on an official visit in Armenia.
The NA President informed the Chairman of the Lithuanian Parliament about the legislative amendments taking place in Armenia, noting that Armenia adopted the way of Euro Integration and highlights having legislation in compliance with European standards. In that respect, the study of the Lithuanian experience was highlighted as a new country, which joined the European Union, with which as former USSR countries, there are historic, economic and cultural commonness. They also touched upon the regional policy of Armenia: Artur Baghdasaryan noted that Armenia is for normal relations and cooperation with all its neighbours. Moreover, he speaks for the outgrowing of the parliamentary assembly into South Caucasus parliamentary initiative, which will become a good tribune for trilateral discussions. Artur Baghdasaryan also elaborated on 3+3 format cooperation of Baltic republics and South Caucasus republics, which was evaluated perspective and efficient in the aspect of experience exchange and development.
Arturas Paulauskas, Chairman of the Lithuanian Parliament, considered the aim of his visit the development of relations, getting familiarized with the situation. He also highlighted the parliamentary cooperation between two countries and especially the Lithuanian experience of Euro Integration, which was summed up in four years adopting about 1000 laws, transferring that to Armenia, which will promote to avoid own mistakes taking into account the others’ mistakes. Mr. Paulauskas noted that in 2007 Lithuania will be already ready to use Euro and it is considered a good criteria for economic development, to which not all countries, that joined EU, reached.
During the meeting in the atmosphere of mutual understanding the possibilities of deepening of inter-parliamentary relations, regional cooperation, establishment of friendly relations between the cities and regions and the implementation of concrete programmes under the auspices of parliaments, development of economic, scientific-cultural relations. Arturas Paulauskas, Chairman of the Lithuanian Parliament invited NA President Artur Baghdasaryan to Lithuania on an official visit.