ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը Ժնեւում հանդիպել է Ադրբեջանի խորհրդարանի նախագահ Սահիբա Գաֆարովայի հետ
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը մարտի 22-ին Ժնեւում անցկացվող Միջխորհրդարանական միության 148-րդ վեհաժողովի շրջանակում հանդիպել է Ադրբեջանի խորհրդարանի նախագահ Սահիբա Գաֆարովայի հետ: Հանդիպումը  կազմակերպվել է Միջխորհրդարանական միության նախաձեռնությամբ եւ միջնորդությամբ: Քննարկվել է Հայ...
Բրյուսելում ընթացող Արեւելյան գործընկերության խորհրդարանական վեհաժողովի աշխատանքներին մասնակցում է վեհաժողովում ՀՀ  ԱԺ պատվիրակությունը: Վեհաժողովում ելույթ է ունեցել  ԱԺ պատվիրակության անդամ Տաթեւիկ Գասպարյանը: «Հարգելի՛ գործընկերներ, Այսօր քննարկում ենք թվայնացման, ինչպես նաեւ հանրային ծ...
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մարտի 22-ին Ազգային ժողովում հանդիպել է ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության հետ: Հանդիպմանը ներկա են եղել նաեւ Կառավարության անդամներ: Քննարկվել է Հայաստանի զարգացման տեսլականը:   ...
Շարունակվել է բժշկական օգնության եւ սպասարկման հասանելիությունը մեծացնելու քաղաքականությունը ոչ միայն ֆիզիկական, այլ նաեւ ֆինանսական առումով, ինչպես նաեւ հասանելի բժշկական օգնությունը որակյալ եւ արդի պահանջներին համապատասխան չափորոշիչներով տրամադրելու ուղղությամբ: Կառավարության ծրագրով 2023 թվականի ...
Առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովը մարտի 22-ին գումարել է արտահերթ նիստ: Այն վարել է հանձնաժողովի նախագահ Նարեկ Զեյնալյանը: Երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել են Կառավարության հեղինակած մի շարք օրենսդրական նախաձեռնություններ: ««Բնակչության բժշկական օգնության եւ սպասարկման մասին» օրենքում փոփոխու...
«ՀՀ կրթության մինչեւ 2030 թ. զարգացման պետական ծրագրի» շրջանակում իրականացվել է նախատեսված ավելի քան 45 ռազմավարական ծրագիր
2023 թվականին հաստատվել է ««ՀՀ կրթության մինչեւ 2030 թվականի զարգացման պետական ծրագիրը» հաստատելու մասին» օրենքից բխող գործողությունների ծրագիրը՝ կրթության բոլոր մակարդակներում հստակ թիրախներով եւ ժամանակացույցով: Այս մասին ասել է ՀՀ ԿԳՄՍ  նախարար Ժաննա Անդրեասյանը՝ ԱԺ գիտության, կրթության, մշա...
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը Ժնեւում է
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը մարտի 22-27-ն աշխատանքային այցով Ժնեւում է` մասնակցելու Միջխորհրդարանական միության (IPU) 148-րդ վեհաժողովին: Պատվիրակության կազմում են Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը, ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներ Հ...
Արուսյակ Ջուլհակյանն ու Սոնա Ղազարյանն ընտրվել են ԵԽԽՎ ենթահանձնաժողովների նախագահի եւ փոխնախագահի պաշտոններում
ԵԽԽՎ-ում Ազգային ժողովի պատվիրակության անդամ Սոնա Ղազարյանը մասնակցել է Փարիզում կայացած ԵԽԽՎ մշակույթի, գիտության, կրթության եւ լրատվամիջոցների հարցերի հանձնաժողովի նիստին: Նա ընտրվել է Երիտասարդության եւ ապագայի հասարակության հարցերի ենթահանձնաժողովի փոխնախագահ: Պատգամավորը կպատրաստի զեկույց «Երիտ...
2023 թվականի հունիսի 1-ից գրասենյակը Երեւանում բացել է Հայրենադարձության եւ ինտեգրման առաջին կենտրոնը՝ «Հ. Հովնանյան ընտանեկան հիմնադրամի»  հետ համագործակցությամբ: Կենտրոնը հայրենադարձներին տրամադրում է անհատական ծառայությունների լայն շրջանակ՝ իրականացնելով հայրենադարձների ինտեգրմանն ուղղված մի...

Председатель НС А.Симонян встретился в Женеве со спикером парламента Азербайджана Сахибой Гафаровой
22 марта Председатель НС А.Симонян в рамках проходящей в Женеве 148-й Ассамблеи Межпарламентского союза (МПС) встретился со спикером парламента Азербайджана Сахибой Гафаровой. Встреча организована по инициативе и при посредничестве МПС. Обсуждалось возможное содействие парламентами двух стран текуще...
Выступление члена делегации НС Т.Гаспарян на ПА Евронест
Делегация НС РА участвует в работе ПА Восточного партнерства в Брюсселе. На Ассамблее выступила член делегации НС Т.Гаспарян:"Уважаемые коллеги,сегодня мы обсуждаем тему цифровизации, а также доступа к общественным услугам и правам. Армения придает большое значение использованию возможностей цифрово...
22 марта Премьер-министр Н.Пашинян в Национальном Собрании РА встретился с фракцией НС “Гражданский договор”.На встрече также присутствовали члены Правительства.Обсуждалось видение развития Армении....
Продолжена политика повышения доступности медицинской помощи и обслуживания не только в физическом, но и финансовом плане, а также по предоставлению доступной медицинской помощи качественным и современным стандартам. По программе правительства в 2023 г. реализовано 46 мероприятий, из них 42 реализов...
22 марта Постоянная комиссия НС по вопросам здравоохранения созвала внеочередное заседание, которое вел председатель комиссии Н.Зейналян.Во втором чтении обсуждался ряд законодательных инициатив правительства.Обсуждены проекты о внесении изменений и дополнений в законы “О медицинской помощи и обслуж...
В рамках “Государственной программы развития образования РА до 2030 г.” реализовано более 45 намеченных стратегических программ
“В 2023 г. была утверждена программа действий, исходящих из закона “Об утверждении Государственной программы развития образования РА до 2030 г.”, с четкими целями и графиком на всех уровнях образования”, - отметила министр образования, науки, культуры, спорта (ОНКС) Ж.Андреасян 22 марта на внеочеред...
Делегация во главе с Председателем НС А.Симоняном в Женеве
Делегация, возглавляемая Председателем НС А.Симоняном, 22-27 марта находится с рабочим визитом в Женеве – для участия в 148-й Ассамблее Межпарламентского союза (МПС).В составе делегации вице-спикер НС А.Аршакян, депутаты фракции НС "Гражданский договор" А.Акопян, Ц.Варданян, А.Торосян, депутат фракц...
А.Джулакян и С.Казарян избраны на должности председателя и зампредседателя подкомиссий ПАСЕ
Член делегации НС в ПАСЕ С.Казарян приняла участие в заседании Комиссии ПАСЕ по культуре, науке, образованию и СМИ, проходившем в Париже. Она избрана заместителем председателя подкомиссии по вопросам молодежи и будущего общества.Депутат подготовит доклад “Роль молодежи в возрождении демократии”, кот...
“С 1 июня 2023 г. офис открыл первый в Ереване Центр репатриации и интеграции в сотрудничестве с “Фондом семьи Овнанян”. Центр оказывает широкий круг  индивидуальных услуг репатриантам, реализуя меры по интеграции репатриантов”, -  отметил Главный уполномоченный по делам диаспоры З.Синанян...