Բրյուսելում ընթացող Արեւելյան գործընկերության խորհրդարանական վեհաժողովի աշխատանքներին մասնակցում է վեհաժողովում ՀՀ  ԱԺ պատվիրակությունը: Վեհաժողովում ելույթ է ունեցել  ԱԺ պատվիրակության անդամ Տաթեւիկ Գասպարյանը:
Այսօր քննարկում ենք թվայնացման, ինչպես նաեւ հանրային ծառայությունների եւ իրավունքների հասանելիության թեման: Հայաստանը մեծապես կարեւորում է թվային փոխակերպման ուժի կիրառությունը՝ որպես քաղաքացիների՝ հիմնարար ծառայություններից օգտվելու, իրավունքները պաշտպանելու եւ համահավասար հնարավորություններ ապահովելու մեխանիզմ:
Այս համատեքստում ուրախությամբ կարող եմ նշել թվայնացման եւ սոցիալական ծառայությունների հասանելիության հետ կապված մի շարք նորարար զարգացումներ Հայաստանի Հանրապետությունում: Ուզում եմ նաեւ ձեզ հետ կիսել իմ մտքերը Եվրամիության (ԵՄ) եւ այս ոլորտում այլ երկրների հետ մեր համագործակցության ամրապնդման մասին: 2021 թվականին Հայաստանի կառավարությունն ընդունեց «Հայաստանի թվայնացման ռազմավարությունը»՝ նախանշելով առաջիկա հինգ տարիների հիմնական առաջնահերթությունները՝ որպես երկրի ներսում թվային փոխակերպման նախաձեռնությունների համապարփակ ճանապարհային քարտեզ: Այս ռազմավարությունը հանդես է գալիս որպես Հայաստանում թվայնացման հետ կապված համապարփակ գործողությունների ծրագիր:
Հայաստանի թվայնացման ռազմավարության նպատակն է բարձրացնել հանրային ծառայությունների որակը, կառավարման համակարգի արդյունավետությունն ու թափանցիկությունը, խթանել հեռահաղորդակցության ենթակառուցվածքները, բարձրացնել մասնավոր հատվածի մրցունակությունը, դյուրացնել տվյալների վրա հիմնված որոշումների կայացման գործընթացը, որոնք կարեւոր են տնտեսական աճի համար, եւ զարգացնել թվային հմտություններին տիրապետող աշխատուժ: Հայաստանը կարեւորում է քաղաքացիների վրա հիմնված, համընդհանուր հասանելի եւ տեխնոլոգիաների վրա հիմնված հանրային ծառայությունների մատուցումը մեկ առցանց հարթակի միջոցով:
Եվրամիությունն աջակցում է միգրացիայի ոլորտում Հայաստանի թվայնացման օրակարգին «Եվրամիության ազդեցությունը Հայաստանի համար. Միգրացիայի կառավարման կարողությունների հզորացում՝ ի աջակցություն CEPA-ին համահունչ կառավարության բարեփոխումների օրակարգի» ծրագրի միջոցով:
2023 թվականի սեպտեմբերին, երբ Լեռնային Ղարաբաղի հայերը բռնի տեղահանվեցին, Հայաստանը կանգնած էր ավելի քան 100,000 մարդ դիմավորելու մարտահրավերի առաջ: Մինչ բռնի տեղահանվածները դեռ Լաչինի միջանցքում սպասում էին Հայաստան հասնելու կիլոմետրանոց հերթերում, Կառավարությունն արդեն ստեղծել էր առցանց հարթակ, որտեղ մարդիկ կարող էին գրանցվել եւ հայտնել իրենց առաջնահերթ կարիքները, ինչպիսիք են կացարանը, հագուստը, սնունդը եւ դեղորայքը: Ստեղծվել են ընդունելության կետեր՝ սոցիալական ծառայության աշխատողների եւ կամավորների հետ օգնելու բռնի տեղահանվածներին, որոնք չեն կարողացել օգտվել առցանց հարթակից: Հաջորդ ամիսներին Կառավարությունը բռնի տեղահանվածների համար ստեղծել է լրացուցիչ թվային գործիքներ, որպեսզի օգտվեն ինտեգրման բոլոր ծառայություններից առցանց: Այս ժամանակահատվածում, թերեւս, պետական ինստիտուցիոնալ կարողությունները, այդ թվում՝ արագ թվայնացված ծառայությունների մատուցման կարողությունները, բավականին ծանր ընթացք ունեցան:
Անշուշտ, միջսահմանային համագործակցության հարթակների ստեղծումը չափազանց կարեւոր կլինի Հայաստանում, Արեւելյան գործընկերության երկրներում եւ Եվրոպական միության հետ սոցիալական ծառայություններ մատուցողների միջեւ գիտելիքների փոխանակումը, ռեսուրսների համախմբումը եւ համատեղ նախագծերի իրականացումը հեշտացնելու համար: Սա մեզ հնարավորություն կտա հավաքականորեն լուծել ընդհանուր մարտահրավերները եւ օգտագործել լծակներ՝ ավելի մեծ ազդեցության համար:
Համատեղ ուժերով մենք կարող ենք ստեղծել ավելի ներառական, արդյունավետ եւ հասանելի հանրային ծառայությունների մատուցման համակարգ մեր աշխարհագրությամբ, որը կօգտագործի թվայնացման ուժը՝ ի շահ բոլոր քաղաքացիների:

The RA NA delegation to the Assembly takes part in the works of the Eastern Partnership Parliamentary Assembly going on Brussels. The member of the NA delegation to the Assembly Tatevik Gasparyan gave a speech.
Esteemed colleagues,
Today, we are discussing the important topic of digitalization and access to social services and rights. Armenia considers it imperative to harness the power of digital transformation to ensure equal opportunities for all citizens in accessing essential services and safeguarding their fundamental rights.
In this context, I am pleased to highlight some recent advancements made in Armenia regarding digitalization and access to social services as well as share my thoughts on strengthening our cooperation with the European Union (EU) and other countries in this field. In 2021, the Armenian Government adopted the “Digitalization Strategy of Armenia , ” outlining key priorities for the next five years as a comprehensive roadmap for digital transformation initiatives within the country. This strategy serves as a blueprint for all activities related to digitalization in Armenia.
Armenia’s Digitalization Strategy aims to enhance public service quality, boost efficiency and transparency within the administration system, foster broadband and telecommunication infrastructures, elevate private sector competitiveness, facilitate data-driven decision making crucial for economic growth, and cultivate a workforce proficient in digital skills. Armenia emphasizes the delivery of citizen-focused, universally accessible, and technology-driven public services through a single online platform.
The European Union supports the digitalization agenda of Armenia in the sphere of migration through the project “European Union Impact for Armenia: Strengthening Migration Management Capacities in Support of Government Reform Agenda in Line with CEPA”.
In September 2023 when the Armenians of Nagorno-Karabakh were forcibly displaced, Armenia was faced with the challenge of hosting more than 100,000 persons. While the forcibly displaced were still in the Lachin Corridor waiting in kilometers-long lines to reach Armenia, the Government had already set up an online platform for people to register on and to communicate their emergency needs, such as shelter, clothing, food and medicine. Reception points with social service workers and volunteers were set up to assist those forcibly displaced that could not use the online platform themselves. In the following months, the Government set up additional digital tools for the forcibly displaced people to now access all of the integration services online. This was indeed a time when the state institutional capacities, including those of providing fast digitalized services, passed a tough test.
Of course, establishing cross-border collaboration platforms would be of utmost importance in order to facilitate knowledge sharing, resource pooling, and joint project implementation among social service providers within Armenia, across the Eastern Partnership countries and with the European Union. This would enable us to collectively address common challenges and leverage synergies for greater impact.
By working together on these fronts, we can create a more inclusive, efficient, and accessible social service delivery system across our geographies that leverages the power of digitalization for the benefit of all citizens.
Thank you ,” the deputy said.
The policy of increasing the availability of medical care and service, not only in physical terms, but also in financial terms, as well as in the direction of providing the available medical care with high-quality and up-to-date standards, has been continued. According to the Government’s programme,...