Շարունակվել է բժշկական օգնության եւ սպասարկման հասանելիությունը մեծացնելու քաղաքականությունը ոչ միայն ֆիզիկական, այլ նաեւ ֆինանսական առումով, ինչպես նաեւ հասանելի բժշկական օգնությունը որակյալ եւ արդի պահանջներին համապատասխան չափորոշիչներով տրամադրելու ուղղությամբ: Կառավարության ծրագրով 2023 թվականի ընթացքում իրականացվել է 46 միջոցառում, որոնցից 42-ն ամբողջապես են իրացվել, 4-ը՝ մասնակի: Այդ 4 միջոցառումը վերաբերում է ապահովագրական փաթեթին: Այստեղ ժամկետների հետաձգում կա, քանի որ համապարփակ ապահովագրության բարեփոխումը կարեւոր, հիմնարար եւ սկզբունքային փոփոխություն է ու առավել մանրամասն աշխատանքային քննարկումների կարիք ունի: Ակնկալվում է այս տարի գործընթացն ավարտել:
ԱԺ առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում քննարկվել է ՀՀ կառավարության ծրագրի (2021-2026 թթ.) 2023 թվականի կատարման ընթացքի եւ արդյունքների մասին զեկույցը: Վերոնշյալ մանրամասները ներկայացրել է ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը:
2023 թվականին ավելացել են պետական պատվերի շրջանակում  հիվանդանոցային դժվարամատչելի բժշկական օգնության եւ սպասարկման ծավալները, մասնավորապես՝ մատուցված 861,845 ծառայություն, ինչը 74,981-ով ավելի է նախորդ տարում տրամադրված ծառայությունների ծավալից:
Չարորակ նորագոյացություններով հիվանդներին վիրահատական եւ ոչ վիրահատական բժշկական օգնության ծառայություններն ավելացել են 50,000-ով, ինչը 1,5 տոկոսով ավելի է նախորդ տարվա ցուցանիշից: Շարունակվել են սկրինինգային ծրագրերը:
Սրտանոթային հիվանդությունների բժշկական օգնության տրամադրման մասով եւս կա դինամիկա. 42,000-ով ավելացել է ծառայությունների ծավալը, ներառվել են նոր ծառայություններ: Նախորդ տարվա համեմատ 2023 թվականին 10 տոկոսով նվազել են մահվան դեպքերը:
Նախարար Անահիտ Ավանեսյանը փաստել է՝ ավելացել են փոխպատվաստումների ընդհանուր ծավալները, հասել ենք թիրախային նպատակներին: «Մեր նպատակն է Հայաստանում նորագոյացությունների բուժման ծառայությունների սպեկտորը հնարավորինս հասանելի դարձնել եւ շատ քիչ դեպքեր ունենանք, երբ բուժումը պարտադիր անցկացվի այլ երկրներում»,- ասել է նա:
Նշվել է, որ մոր եւ մանկան առողջության պահպանման ուղղությամբ լավ ցուցանիշներ են գրանցվել նաեւ  մայրական մահացության նվազման առումով: Արձանագրվել է մեռելածնության նվազում: Մանկական մահացության մասով բարելավում չի արձանագրվել, ինչը գնահատման եւ պատճառների վերհանման նախադրյալ է, ու այս ուղղությամբ հավելյալ միջոցառումներ պետք է իրականացվեն:
Նախարարը ներկայացրել է հանրապետությունում բժշկական կենտրոնների ու հիվանդանոցների կառուցման, վերակառուցման ու շինարարական աշխատանքները:
Ներկայացվել են դեղերի հասանելիության ոլորտում քայլերը: Նշվել է, որ շարունակվել են վարակիչ հիվանդությունների դեմ պայքարի միջոցառումները, ընդլայնվել են առողջ ապրելակերպի մասով միջոցառումները: Ոլորտի պատասխանատուն անդրադարձել է նաեւ էլեկտրոնային առողջապահության, մարդկային ներուժի զարգացման մասով կատարված աշխատանքներին:
Հարցուպատասխանի ընթացքում անդրադարձ է եղել դեղերի հասանելիությանը, ոլորտում գնումների գործընթացի կազմակերպմանը, մանկական մահացության հարցում պատճառների գնահատմանը, դեղերի ներկրման հեշտացման մեխանիզմներին, առաջնային օղակի աշխատանքի արդյունավետությանը, էլեկտրոնային դեղատոմսի անցնելու նպատակահարմարությանը եւ այլ խնդիրների:
Նախարարի պարզաբանմամբ փորձնական օրինակով պարզվել է, որ թղթային տարբերակով դեղատոմս տրամադրելու գործողությունը 10-12 րոպե է տեւում, իսկ էլեկտրոնային տարբերակով՝ 1-3 րոպե՝ պայմանավորված տվյալ մասնագետի համակարգչային հմտությամբ: Նրա խոսքով թվայնացումն օգնում է կրճատել աշխատաժամանակը եւ ունենալ ավելի ճշգրիտ տվյալներ: Անահիտ Ավանեսյանը նշել է, որ 2023 թվականին մեկնարկել է ընտանեկան բժիշկների, մանկաբույժների եւ թերապեւտների բոնուսային աշխատավարձերի համակարգը, որն էականորեն բարձրացրել է աշխատավարձերը:
Հանձնաժողովի նախագահ Նարեկ Զեյնալյանը, խոսելով առողջության առաջնային օղակի աշխատանքի արդյունավետության կարեւորության մասին, կարծիք է հայտնել, որ  հիվանդանոցային բուժօգնության ծավալները պետք է նվազեն առաջնային օղակի զարգացման շնորհիվ: Դեղերի հասանելիության մասով բողոքներին անդրադառնալով՝ պատգամավորը նշել է, որ «Գնումների մասին» օրենքում փոփոխության կարիք չկա, բայց տեխնիկական բնութագրերում կարելի է որոշակի չափորոշիչներ արձանագրել, գնումների գործընթացում հաշվի առնել ոչ միայն դեղի գինը, այլ նաեւ՝ որակը: Ըստ նրա՝ այս ոլորտում հավելյալ ուսումնասիրության անհրաժեշտություն կա:
Նախարար Անահիտ Ավանեսյանը պարզաբանումներ է ներկայացրել պատգամավորների մի շարք հարցադրումների առնչությամբ:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը Ժնեւում հանդիպել է Ադրբեջանի խորհրդարանի նախագահ Սահիբա Գաֆարովայի հետ
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը մարտի 22-ին Ժնեւում անցկացվող Միջխորհրդարանական միության 148-րդ վեհաժողովի շրջանակում հանդիպել է Ադրբեջանի խորհրդարանի նախագահ Սահիբա Գաֆարովայի հետ: Հանդիպումը  կազմակերպվել է Միջխորհրդարանական միության նախաձեռնությամբ եւ միջնորդությամբ: Քննարկվել է Հայ...
Բրյուսելում ընթացող Արեւելյան գործընկերության խորհրդարանական վեհաժողովի աշխատանքներին մասնակցում է վեհաժողովում ՀՀ  ԱԺ պատվիրակությունը: Վեհաժողովում ելույթ է ունեցել  ԱԺ պատվիրակության անդամ Տաթեւիկ Գասպարյանը: «Հարգելի՛ գործընկերներ, Այսօր քննարկում ենք թվայնացման, ինչպես նաեւ հանրային ծ...
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մարտի 22-ին Ազգային ժողովում հանդիպել է ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության հետ: Հանդիպմանը ներկա են եղել նաեւ Կառավարության անդամներ: Քննարկվել է Հայաստանի զարգացման տեսլականը:   ...
Առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովը մարտի 22-ին գումարել է արտահերթ նիստ: Այն վարել է հանձնաժողովի նախագահ Նարեկ Զեյնալյանը: Երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել են Կառավարության հեղինակած մի շարք օրենսդրական նախաձեռնություններ: ««Բնակչության բժշկական օգնության եւ սպասարկման մասին» օրենքում փոփոխու...
«ՀՀ կրթության մինչեւ 2030 թ. զարգացման պետական ծրագրի» շրջանակում իրականացվել է նախատեսված ավելի քան 45 ռազմավարական ծրագիր
2023 թվականին հաստատվել է ««ՀՀ կրթության մինչեւ 2030 թվականի զարգացման պետական ծրագիրը» հաստատելու մասին» օրենքից բխող գործողությունների ծրագիրը՝ կրթության բոլոր մակարդակներում հստակ թիրախներով եւ ժամանակացույցով: Այս մասին ասել է ՀՀ ԿԳՄՍ  նախարար Ժաննա Անդրեասյանը՝ ԱԺ գիտության, կրթության, մշա...
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը Ժնեւում է
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը մարտի 22-27-ն աշխատանքային այցով Ժնեւում է` մասնակցելու Միջխորհրդարանական միության (IPU) 148-րդ վեհաժողովին: Պատվիրակության կազմում են Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը, ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներ Հ...
Արուսյակ Ջուլհակյանն ու Սոնա Ղազարյանն ընտրվել են ԵԽԽՎ ենթահանձնաժողովների նախագահի եւ փոխնախագահի պաշտոններում
ԵԽԽՎ-ում Ազգային ժողովի պատվիրակության անդամ Սոնա Ղազարյանը մասնակցել է Փարիզում կայացած ԵԽԽՎ մշակույթի, գիտության, կրթության եւ լրատվամիջոցների հարցերի հանձնաժողովի նիստին: Նա ընտրվել է Երիտասարդության եւ ապագայի հասարակության հարցերի ենթահանձնաժողովի փոխնախագահ: Պատգամավորը կպատրաստի զեկույց «Երիտ...
2023 թվականի հունիսի 1-ից գրասենյակը Երեւանում բացել է Հայրենադարձության եւ ինտեգրման առաջին կենտրոնը՝ «Հ. Հովնանյան ընտանեկան հիմնադրամի»  հետ համագործակցությամբ: Կենտրոնը հայրենադարձներին տրամադրում է անհատական ծառայությունների լայն շրջանակ՝ իրականացնելով հայրենադարձների ինտեգրմանն ուղղված մի...

Продолжена политика повышения доступности медицинской помощи и обслуживания не только в физическом, но и финансовом плане, а также по предоставлению доступной медицинской помощи качественным и современным стандартам. По программе правительства в 2023 г. реализовано 46 мероприятий, из них 42 реализованы полностью, 4 – частично. Эти 4 меры относятся к страховому пакету. Здесь наблюдается задержка сроков, поскольку комплексная реформа страхования является важным, фундаментальным и принципиальным изменением и требует более детального рабочего обсуждения. Ожидается, что процесс завершится в этом году.
Доклад о ходе и итогах исполнения в 2023 г. программы Правительства РА (2021-2026 гг.) обсужден на заседании Постоянной комиссии НС по вопросам здравоохранения. Вышеназванные подробности представила министр здравоохранения РА А.Аванесян.
В 2023 г. в рамках государственного заказа увеличились объемы оказания стационарной медицинской помощи и услуг в труднодоступных местах, в частности оказано 861.845 услуг, что на 74.981 больше объема оказанных услуг в предыдущем году.
Оказание хирургической и нехирургической медицинской помощи больным злокачественными новообразованиями увеличилось на 50 тысяч, что на 1,5% больше, чем в прошлом году. Программы скрининга продолжались.
Также наблюдается динамика в оказании медицинской помощи при сердечно-сосудистых заболеваниях. Объем услуг увеличился на 42.000, были включены новые услуги. По сравнению с предыдущим годом количество смертей в 2023 г. снизилось на 10%.
Министр заявила, что общие объемы трансплантаций увеличились, мы достигли поставленных целей. "Наша цель – сделать   спектр услуг по лечению новообразований максимально доступным в Армении и чтобы было как можно меньше случаев, когда лечение необходимо проводить в других странах", - заметила А.Аванесян.
Отмечено, что хорошие показатели зафиксированы по охране здоровья матери и ребенка, в том числе по снижению материнской смертности. Зафиксировано снижение числа мертворождений. Никакого улучшения не отмечено по показателю детской смертности, что является обязательным условием для оценки и выявления причин, и в этом направлении необходимо реализовать дополнительные меры.
Министр представила ход работ по строительству, реконструкции и строительству медицинских центров и больниц в республике.
Представлены шаги в сфере доступа к лекарствам. Отмечено, что продолжаются мероприятия по борьбе с инфекционными заболеваниями, расширяются меры по здоровому образу жизни. Министр также коснулась работ, проводимых в сфере электронного здравоохранения и развития человеческого потенциала.
В ходе сессии вопросов-ответов обсуждались наличие лекарственных средств, организация процесса закупок на местах, оценка причин детской смертности, механизмы облегчения ввоза лекарственных средств, целесообразность перехода на электронный рецепт и другие вопросы.
Председатель комиссии Н.Зейналян, коснувшись эффективности работы первичного звена, выразил мнение, что объемы стационарной медицинской помощи должны уменьшиться за счет развития первичного звена. Переходя к жалобам на доступность лекарств, депутат отметил, что нет необходимости менять закон “О закупках”, но в технических характеристиках можно зафиксировать определенные стандарты, причем не только цену препарата, но и качество. По его словам, необходимы дополнительные исследования в этой сфере .
А.Аванесян дала разъяснения по ряду вопросов депутатов.
Председатель НС А.Симонян встретился в Женеве со спикером парламента Азербайджана Сахибой Гафаровой
22 марта Председатель НС А.Симонян в рамках проходящей в Женеве 148-й Ассамблеи Межпарламентского союза (МПС) встретился со спикером парламента Азербайджана Сахибой Гафаровой. Встреча организована по инициативе и при посредничестве МПС. Обсуждалось возможное содействие парламентами двух стран текуще...
Выступление члена делегации НС Т.Гаспарян на ПА Евронест
Делегация НС РА участвует в работе ПА Восточного партнерства в Брюсселе. На Ассамблее выступила член делегации НС Т.Гаспарян:"Уважаемые коллеги,сегодня мы обсуждаем тему цифровизации, а также доступа к общественным услугам и правам. Армения придает большое значение использованию возможностей цифрово...
22 марта Премьер-министр Н.Пашинян в Национальном Собрании РА встретился с фракцией НС “Гражданский договор”.На встрече также присутствовали члены Правительства.Обсуждалось видение развития Армении....
22 марта Постоянная комиссия НС по вопросам здравоохранения созвала внеочередное заседание, которое вел председатель комиссии Н.Зейналян.Во втором чтении обсуждался ряд законодательных инициатив правительства.Обсуждены проекты о внесении изменений и дополнений в законы “О медицинской помощи и обслуж...
В рамках “Государственной программы развития образования РА до 2030 г.” реализовано более 45 намеченных стратегических программ
“В 2023 г. была утверждена программа действий, исходящих из закона “Об утверждении Государственной программы развития образования РА до 2030 г.”, с четкими целями и графиком на всех уровнях образования”, - отметила министр образования, науки, культуры, спорта (ОНКС) Ж.Андреасян 22 марта на внеочеред...
Делегация во главе с Председателем НС А.Симоняном в Женеве
Делегация, возглавляемая Председателем НС А.Симоняном, 22-27 марта находится с рабочим визитом в Женеве – для участия в 148-й Ассамблее Межпарламентского союза (МПС).В составе делегации вице-спикер НС А.Аршакян, депутаты фракции НС "Гражданский договор" А.Акопян, Ц.Варданян, А.Торосян, депутат фракц...
А.Джулакян и С.Казарян избраны на должности председателя и зампредседателя подкомиссий ПАСЕ
Член делегации НС в ПАСЕ С.Казарян приняла участие в заседании Комиссии ПАСЕ по культуре, науке, образованию и СМИ, проходившем в Париже. Она избрана заместителем председателя подкомиссии по вопросам молодежи и будущего общества.Депутат подготовит доклад “Роль молодежи в возрождении демократии”, кот...
“С 1 июня 2023 г. офис открыл первый в Ереване Центр репатриации и интеграции в сотрудничестве с “Фондом семьи Овнанян”. Центр оказывает широкий круг  индивидуальных услуг репатриантам, реализуя меры по интеграции репатриантов”, -  отметил Главный уполномоченный по делам диаспоры З.Синанян...