Մայիսի 9-ին  ԼՂՀ-ում  ՀՀ  Նախագահ Սերժ Սարգսյանը, ԼՂՀ Նախագահ Բակո Սահակյանը, ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը, Արցախի բարձրաստիճան ղեկավարությունը, ՀՀ կառավարական պատվիրակության անդամները եւ տոնական միջոցառմանը մասնակցելու նպատակով  ԼՂՀ ժամանած հյուրերը մասնակցեցին Հաղթանակի տոնին,  ԼՂՀ պաշտպանության բանակի օրվան, Շուշիի ազատագրման 22-րդ տարեդարձին նվիրված միջոցառումներին:
Առավոտյան ՀՀ  պատվիրակությունը  ԼՂՀ  քաղաքական եւ զինվորական բարձրագույն ղեկավարության հետ միասին Ստեփանակերտի   Վերածննդի հրապարակից քայլերթով ուղեւորվեցին դեպի Ստեփանակերտի հուշահալիր, որտեղ ծաղկեպսակ ու ծաղիկներ դրեցին  Արցախի ազատության ու անկախության համար զոհվածների հուշակոթողին եւ ազատամարտիկների շիրիմներին:
ՀՀ պատվիրակությունը մասնակցեց Արցախում  կազմակերպված տոնական միջոցառումներին, այցելեց Շուշի: Քաղաքի մատույցների մոտ գտնվող Տանկ-հուշարձանի պատվանդանին պատվիրակության անդամները  ծաղկեպսակ եւ ծաղիկներ դրեցին ու հարգանքի տուրք մատուցեցին հերոս ազատամարտիկների հիշատակին, ապա ծաղիկներ դրեցին Վազգեն Սարգսյանի հուշարձանին, այցելեցին Շուշիի Սուրբ Ամենափրկիչ Ղազանչեցոց մայր տաճար: Շուշիում տեղի ունեցավ տոնական համերգ:
Մայիսի 9-ին ՀՀ  ԱԺ նախագահի տեղակալներ Էդուարդ Շարմազանովը, Հերմինե Նաղդալյանը,  պատգամավորները «Հաղթանակի» զբոսայգում մասնակցեցին  Հաղթանակի եւ խաղաղության տոնին նվիրված հանդիսավոր միջոցառմանը: Նրանք  ծաղկեպսակներ ու ծաղիկներ դրեցին «Անհայտ զինվորի» շիրիմին, լռությամբ եւ խոնարհո...

Председатель НС Г.Саакян принял участие в праздничных мероприятиях в Арцахе
9 мая Президент РА С.Саргсян, Президент НКР Б.Саакян, Председатель НС РА Г.Саакян, высшее руководство НКР, члены правительственной делегации РА и другие прибывшие в НКР гости приняли участие в мероприятиях, посвященных празднику Победы, Дню Армии обороны НКР и 22-й годовщине освобождения Шуши.
Утром делегация РА вместе с высшим политическим и военным руководством НКР направились от площади Возрождения Степанакерта к городскому мемориалу, где возложили венок и цветы к памятнику павшим за свободу и независимость Арцаха и к могилам азатамартиков (воинов-освободителей).
Делегация РА приняла участие в организованных в Арцахе праздничных мероприятиях, посетила Шуши. Члены делегации возложили венок и цветы к пьедесталу находящегося на подступах к городу памятника-танка, а также цветы к памятнику В.Саргсяну, побывали в шушинской первопрестольной церкви Сурб Аменапркич Казанчецоц. В Шуши состоялся праздничный концерт.
09.05.2014
9 мая вице-спикеры НС РА Э.Шармазанов и Э.Нагдалян, а также депутаты парламента в парке “Ахтанак” (“Победа”)  приняли участие в торжественном мероприятии к празднику Победы и Мира. Они возложили венки и цветы к могиле Неизвестного солдата, почтили молчанием память павших в Великой Отечественной...
Поздравительное послание Председателя НС Г.Саакяна в связи с праздником Победы и Мира
“Дорогие соотечественники,Поздравляю вас с праздником Победы и Мира.  Этот праздник для нашего народа – символ самоидентичности, непоколебимой силы и жизнелюбия. Победа и мир для нас тысячелетиями являлись взаимодополняющими факторами. Наш народ осознавал, что цена мира – победа, а залог победы...