Մայիսի 9-ին ՀՀ  ԱԺ նախագահի տեղակալներ Էդուարդ Շարմազանովը, Հերմինե Նաղդալյանը,  պատգամավորները «Հաղթանակի» զբոսայգում մասնակցեցին  Հաղթանակի եւ խաղաղության տոնին նվիրված հանդիսավոր միջոցառմանը: Նրանք  ծաղկեպսակներ ու ծաղիկներ դրեցին «Անհայտ զինվորի» շիրիմին, լռությամբ եւ խոնարհումով հարգեցին Հայրենական մեծ պատերազմում եւ արցախյան հերոսամարտում զոհվածների հիշատակը:
Հանրապետության ղեկավարության ներկայացուցիչները «Մայր Հայաստան»  հուշակոթողի հարեւանությամբ տեղակայված զինվորական դաշտային խոհանոցում մտերմիկ զրույցի բռնվելով Հայրենական մեծ պատերազմի եւ արցախյան հերոսամարտի վետերանների հետ, գավաթ բարձրացրեցին եւ շնորհավորեցին նրանց Հաղթանակի ու խաղաղության տոնի կապակցությամբ:
«Հաղթանակ» զբոսայգում մայիսյան հաղթանակներին նվիրված տոնակատարությունը շարունակվեց մինչեւ ուշ երեկո:
Մայիսի 9-ին  ԼՂՀ-ում  ՀՀ  Նախագահ Սերժ Սարգսյանը, ԼՂՀ Նախագահ Բակո Սահակյանը, ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը, Արցախի բարձրաստիճան ղեկավարությունը, ՀՀ կառավարական պատվիրակության անդամները եւ տոնական միջոցառմանը մասնակցելու նպատակով  ԼՂՀ ժամանած հյուրերը մասնակցեցին Հաղթանակի տոնի...

Festive Events at the Victory Park
On May 9 at the Victory Park the RA NA Deputy Speakers Eduard Sharmazanov, Hermine Naghdalyan and the deputies took part in the solemn event dedicated to the Victory and Peace Day. They laid wreaths and flowers at the tomb of the Unknown Soldier and paid their respects to the memory of the victims of the Great Patriotic War and Artsakh Heroic Battle.
In the military field kitchen deployed near the Mother of Armenia Memorial the representatives of the leadership of the Republic had a sincere talk with the veterans of the Great Patriotic War and Artsakh Heroic Battle, raised their glasses and congratulated them on the occasion of the Victory and Peace Day.
At the Victory Park the festive events dedicated to the May victories continued till late evening.
09.05.2014
RA NA Speaker Galust Sahakyan Takes Part in the Festive Events in Artsakh
On May 9 in the NKR the RA President Serzh Sargsyan, the NKR President Bako Sahakyan, the RA NA Speaker Galust Sahakyan, the high ranking leadership of Artsakh, the members of the RA Government delegation and the guests took part in the solemn events dedicated to the Victory Day, the NKR D...
Congratulatory Message by the RA National Assembly Galust Sahakyan on Victory and Peace Day
“Dear compatriots,I congratulate you on the occasion of Victory and Peace Day.This holiday is the symbol of our nation’s identity, its unshaken spirit and love of life. Through millennia victory and peace have been complementary factors. Our people have realized that the price of peace is victory, a...