ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Ռուստամյանը հունիսի 2-ին հանդիպեց Հայաստանի Հանրապետությունում Ֆինլանդիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Պետրի Սալոնի հետ:
Հյուրի խնդրանքով պարոն Ռուստամյանը ներկայացրեց իր գնահատականները տարածաշրջանային զարգացումների վերաբերյալ: Անդրադառնալով ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման խնդրին` պարոն Ռուստամյանը նշեց, որ Հայաստանը կողմ է հարցի խաղաղ լուծմանը բանակցությունների ճանապարհով, առանց ուժի կիրառման: Պարոն Ռուստամյանի համոզմամբ` Մինսկի խմբի գործընթացը պետք է շարունակվի, որովհետեւ ձեւաչափի փոփոխությունը կարող է հանգեցնել լարվածության:
Հանձնաժողովի նախագահը գտնում է, որ հայ-թուրքական սահմանի բացումը եւ Թուրքիայի հետ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումը պետք է լինի առանց նախապայմանների:
Պարոն Սալոնը նույնպես նշեց, որ Ղարաբաղյան հիմնախնդիրը եւ տարածաշրջանային հակամարտությունները պետք է լուծվեն միայն խաղաղ ճանապարհով եւ Ֆինլանդիան, լինելով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի անդամ երկիր, կաջակցի  ղարաբաղյան հարցի խաղաղ կարգավորմանը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին հայ-ֆիննական հարաբերություններին եւ տարածաշրջանային խնդիրներին առնչվող այլ հարցեր եւս։
02.06.2009
Քաղծառայության համակարգի կատարելագործմանը միտված խորհրդարանական լսումներ Ազգային ժողովում
Հունիսի 2-ին ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախաձեռնությամբ տեղի ունեցան խորհրդարանական լսումներ` օրակարգում ունենալով կառավարության հեղինակած «Քաղաքացիական ծառայության մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» օրինագիծը: Լսումներին մասնակցում էին ԱԺ պատգամա...
Խորհրդարանում շարունակվեցին 2008 թվականի պետական բյուջեի կատարման վերաբերյալ հաշվետվության քննարկումները
Հունիսի 2-ին ՀՀ ԱԺ ֆինանսավարկային հարցերի եւ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում տեղի ունեցան ՀՀ  2008 թվականի պետական բյուջեով կրթության, գիտության, մշակույթի, սպորտի եւ երիտասարդության ոլորտներում իրականացված ծրագրերի քնն...
Հունիսի 2-ին Արմեն Ռուստամյանի նախագահությամբ տեղի ունեցավ  ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նիստ` օրակարգում ունենալով մեկ հարց: ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Դավթյանը հանձնաժողովի քննարկմանը ներկայացրեց 2009 թ. մայիսի 20-ին ստորագրված ՀՀ կառավարության եւ Ռուսաստանի Դաշնո...
Ինչպե՞ս կանխել Հայաստանի տնտեսության վրա ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի ազդեցությունը
ՀՀ Սահմանադրության 70-րդ հոդվածի համաձայն` ՀՀ կառավարության նախաձեռնությամբ հունիսի 2-ին տեղի ունեցավ Ազգային ժողովի արտահերթ նիստ:ԱԺ պատգամավորները քննարկեցին ՀՀ կառավարության ներկայացրած «Հայաստանի Հանրապետության բյուջետային համակարգի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրինագիծը, որը...
Հովիկ Աբրահամյան. «Երախտապարտ ենք Սիրիայի ժողովրդին Հայոց ցեղասպանության հետեւանքով հայրենիքից զրկված հայ փախստականներին ապաստան տրամադրելու համար»
Հունիսի 2-ին Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Երեւանում աշխատանքային այցով գտնվող Սիրիայի Արաբական Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Ուալիդ Մուալլիմին:Ողջունելով իր բարձրաստիճան հյուրին` Հայաստանի խորհրդարանի խոսնակը նշեց, որ հայ ժողովուրդն անկեղծ եւ ջերմ բարեկամական զգացմունքն...
Հովիկ Աբրահամյան. «Առաջարկում եմ օրենսդիրների փոխայցերի միջոցով նոր լիցք հաղորդել Հայաստանի Հանրապետության եւ Կորեայի Հանրապետության հարաբերություններին»
Հունիսի 2-ին Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Հայաստանում Կորեայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Լի Քյու-Հենին (նստավայրը` Մոսկվա):       Ողջունելով հյուրին` Հայաստանի խորհրդարանի խոսնակն իր ցավակցությունը հայտնեց Կորեայի Հանրապետության ժողովր...

Meeting in the RA NA Standing Committee
On June 2 Chairman of the NA Standing Committee on Foreign Relations Mr. Armen Rustamyan met the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Finland to Armenia H.E. Mr. Petri Salo.
At the guest’s request Mr. Rustamyan presented his assessments on the regional developments. Touching upon the problem of the Karabakh conflict regulation, Mr. Rustamyan noted that Armenia was for the peaceful solution of the issue through negotiations without using force. In Mr. Rustamyan’s conviction, the Minsk Group process should be continued as the change of the format can result in tension.
The Committee Chairman believes that the opening of the Armenian-Turkish border and the establishment of diplomatic relations with Turkey shall be without any preconditions.
Mr. Salo also noted that the Karabakh problem and the regional conflicts should be solved through peaceful means, and Finland, being a member country of the OSCE Minsk Group on Nagorno Karabakh conflict settlement, would support the peaceful regulation of the Karabakh issue.
During the meeting other issues regarding the Armenian-Finnish relations and regional problems were discussed too.
02.06.2009
Parliamentary Hearings Aimed at Improving of the System of the Civil Service in the National Assembly
On June 2 parliamentary hearings were held on the initiative of the NA Standing Committee on State and Legal Affairs, having on the agenda the draft law on Making Addenda and Amendments to RA law on Civil Service, submitted by the Government. NA deputies, heads of RA Ministries, regional municipalit...
How to Prevent the Influence of Financial Economic Crisis on Armenia’s Economy?
In accordance with Article 70 of RA Constitution on June 2 an extraordinary sitting was held on the initiative of RA Government.NA deputies debated the bill On Amending the RA law on Budget System of the Republic of Armenia, which presented RA Ministry of Finance Mr. Tigran Davtyan.Mr. Davtyan answe...
Hovik Abrahamyan: “We are Grateful to the Syrian People for Allocating Asylum to the Armenian Refugees, Who Were Deprived of Motherland Because of the Armenian Genocide”
On June 2 President of the National Assembly Mr. Hovik Abrahamyan received the Foreign Minister of Syrian Arab Republic Mr. Walid Al-Muallem who was in Yerevan on a two-day working visit.Welcoming his high-ranking guest the Speaker of the Armenian Parliament noted that the Armenian people have since...
Hovik Abrahamyan: “I Propose to Give New Impetus to the Relations of the Republic of Armenia and Korea Through the Legislators’ Mutual Visits”
On June 2 the Speaker of the National Assembly Mr. Hovik Abrahamyan received the Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of the Republic of Korea to Armenia Mr. Lee Kyu-hyung (residence in Moscow).Welcoming the guest the Speaker of the Armenian Parliament expressed his condolences to the people...