ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Ռուստամյանը հունիսի 2-ին հանդիպեց Հայաստանի Հանրապետությունում Ֆինլանդիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Պետրի Սալոնի հետ:
Հյուրի խնդրանքով պարոն Ռուստամյանը ներկայացրեց իր գնահատականները տարածաշրջանային զարգացումների վերաբերյալ: Անդրադառնալով ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման խնդրին` պարոն Ռուստամյանը նշեց, որ Հայաստանը կողմ է հարցի խաղաղ լուծմանը բանակցությունների ճանապարհով, առանց ուժի կիրառման: Պարոն Ռուստամյանի համոզմամբ` Մինսկի խմբի գործընթացը պետք է շարունակվի, որովհետեւ ձեւաչափի փոփոխությունը կարող է հանգեցնել լարվածության:
Հանձնաժողովի նախագահը գտնում է, որ հայ-թուրքական սահմանի բացումը եւ Թուրքիայի հետ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումը պետք է լինի առանց նախապայմանների:
Պարոն Սալոնը նույնպես նշեց, որ Ղարաբաղյան հիմնախնդիրը եւ տարածաշրջանային հակամարտությունները պետք է լուծվեն միայն խաղաղ ճանապարհով եւ Ֆինլանդիան, լինելով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի անդամ երկիր, կաջակցի  ղարաբաղյան հարցի խաղաղ կարգավորմանը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին հայ-ֆիննական հարաբերություններին եւ տարածաշրջանային խնդիրներին առնչվող այլ հարցեր եւս։
02.06.2009
Քաղծառայության համակարգի կատարելագործմանը միտված խորհրդարանական լսումներ Ազգային ժողովում
Հունիսի 2-ին ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախաձեռնությամբ տեղի ունեցան խորհրդարանական լսումներ` օրակարգում ունենալով կառավարության հեղինակած «Քաղաքացիական ծառայության մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» օրինագիծը: Լսումներին մասնակցում էին ԱԺ պատգամա...
Խորհրդարանում շարունակվեցին 2008 թվականի պետական բյուջեի կատարման վերաբերյալ հաշվետվության քննարկումները
Հունիսի 2-ին ՀՀ ԱԺ ֆինանսավարկային հարցերի եւ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում տեղի ունեցան ՀՀ  2008 թվականի պետական բյուջեով կրթության, գիտության, մշակույթի, սպորտի եւ երիտասարդության ոլորտներում իրականացված ծրագրերի քնն...
Հունիսի 2-ին Արմեն Ռուստամյանի նախագահությամբ տեղի ունեցավ  ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նիստ` օրակարգում ունենալով մեկ հարց: ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Դավթյանը հանձնաժողովի քննարկմանը ներկայացրեց 2009 թ. մայիսի 20-ին ստորագրված ՀՀ կառավարության եւ Ռուսաստանի Դաշնո...
Ինչպե՞ս կանխել Հայաստանի տնտեսության վրա ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի ազդեցությունը
ՀՀ Սահմանադրության 70-րդ հոդվածի համաձայն` ՀՀ կառավարության նախաձեռնությամբ հունիսի 2-ին տեղի ունեցավ Ազգային ժողովի արտահերթ նիստ:ԱԺ պատգամավորները քննարկեցին ՀՀ կառավարության ներկայացրած «Հայաստանի Հանրապետության բյուջետային համակարգի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրինագիծը, որը...
Հովիկ Աբրահամյան. «Երախտապարտ ենք Սիրիայի ժողովրդին Հայոց ցեղասպանության հետեւանքով հայրենիքից զրկված հայ փախստականներին ապաստան տրամադրելու համար»
Հունիսի 2-ին Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Երեւանում աշխատանքային այցով գտնվող Սիրիայի Արաբական Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Ուալիդ Մուալլիմին:Ողջունելով իր բարձրաստիճան հյուրին` Հայաստանի խորհրդարանի խոսնակը նշեց, որ հայ ժողովուրդն անկեղծ եւ ջերմ բարեկամական զգացմունքն...
Հովիկ Աբրահամյան. «Առաջարկում եմ օրենսդիրների փոխայցերի միջոցով նոր լիցք հաղորդել Հայաստանի Հանրապետության եւ Կորեայի Հանրապետության հարաբերություններին»
Հունիսի 2-ին Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Հայաստանում Կորեայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Լի Քյու-Հենին (նստավայրը` Մոսկվա):       Ողջունելով հյուրին` Հայաստանի խորհրդարանի խոսնակն իր ցավակցությունը հայտնեց Կորեայի Հանրապետության ժողովր...

2 июня председатель Постоянной комиссии НС по внешним сношениям Армен Рустамян встретился с Чрезвычайным и Полномочным Послом Финляндии в РА Петри Сало.
По просьбе гостя г-н Рустамян представил свои оценки региональных развитий. Обратившись к проблеме урегулирования Нагорно-Карабахского конфликта,  председатель комиссии отметил, что Армения привержена решению вопроса путем мирных переговоров, без применения силы. Г-н Рустамян убежден в продолжении процесса Минской группы, так как изменение формата может привести к росту напряженности.
Председатель комиссии считает, что открытие армяно-турецкой границы и установление дипломатических отношений с Турцией должны пройти без выдвижения предварительных условий.
Г-н Сало также отметил, что Карабахская проблема и региональные конфликты должны решаться только мирным путем, и Финляндия, будучи страной-членом Минской группы ОБСЕ по урегулированию Нагорно-Карабахского конфликта, будет содействовать мирному разрешению вопроса.
В ходе встречи обсуждались также другие вопросы, затрагивающие армяно-финские отношения и региональные проблемы.
02.06.2009
Парламентские слушания по совершенствованию системы гражданской службы
2 июня по инициативе Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам состоялись парламентские слушания, в повестке дня которых – предложенный  правительством законопроект “О внесении дополнений и изменений в закон РА “О гражданской службе”. В слушаниях  участвовали депутаты НС, ...
Как предотвратить воздействие финансово-экономического кризиса на экономику Армении?
2 июня 2009 г., согласно статье 70-й Конституции РА,  по инициативе Правительства РА состоялось внеочередное заседание  Национального Собрания.Депутаты НС ...
Овик Абраамян: “Признательны народу Сирии за предоставление приюта армянским беженцам, лишившимся Родины вследствие Геноцида армян”
2 июня Председатель НС РА Овик Абраамян принял находящегося в Ереване с рабочим визитом министра иностранных дел Сирийской Арабской Республики  Валида аль-Муаллима.Приветствуя своего высокого гостя, спикер парламента Армении отметил, что армянский народ испытывает искренние и теплые чувства к с...
Овик Абраамян: “Предлагаю посредством взаимных визитов законодателей придать новый импульс отношениям Армении и Республики Корея”
2 июня Председатель НС РА Овик Абраамян принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Республики Корея в Армении Ли Кью-Хена (резиденция – в Москве).Приветствуя гостя, спикер армянского парламента выразил свое соболезнование народу Республики Корея по поводу трагической смерти экс-президента страны Ро М...