Իտալացի պատգամավորներն Ազգային ժողովում
Սեպտեմբերի 19-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանն ընդունեց Իտալիայի Պատգամավորների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի անդամներին` նախագահ Ումբերտո Ռանիերիի գլխավորությամբ: Հանդիպմանը մասնակցում էին երկու երկրների դեսպանները` Հայաստանում Իտալիայի դեսպան Մասիմո Լավեցո Կասինելին եւ Իտալիայում Հայաստանի դեսպան Ռուբեն Շուգարյանը:
Ողջունելով հյուրերին` Աժ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը կարեւորեց Եվրախորհրդի  եւ Եվրամիության անդամ երկրների խորհրդարանականների հետ կապերի զարգացումը: Արձանագրելով, որ կարճ ժամանակ է` ինչ Հայաստանը եվրոպական ընտանիք է վերադարձել, խորհրդարանի նախագահը հավաստեց, որ այդ ընթացքում արվել են տպավորիչ քայլեր ու դեռեւս շատ անելքներ էլ կան: Եվրախորհրդին անդամակցության 6 տարիներին Հայաստանում զգալիորեն բարելավվել է օրենսդրությունը` սկսած Սահմանադրությունից, ԵԽԽՎ բանաձեւերն էլ հաստատում են Հայաստանի առաջընթացը` ստանձնած պարտավորությունների կատարման առումով: Այդ հաջողությունները ձեռք են բերվել շնորհիվ շփումների ու համագործակցության: Նշելով, որ եվրոպական ինտեգրումը Հայաստանի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթություններից է` պարոն Թորոսյանը հավաստեց, որ բազմակողմ միջազգային հարաբերությունների տեսակետից այս ուղղությունն այլընտրանք չունի: Արձանագրելով, որ գլոբալացման ներկա մակարդակում ինտեգրումն անխուսափելի գործընթաց է, Աժ նախագահը կարեւորեց, թե որ միջավայրում է ինտեգրումը կատարվում: Նրա գնահատմամբ` քաղաքակրթական ընդհանրությունը իրական ինտեգրման հիմք կարող է դառնալ: Եվ ինտեգրումը հատկապես կարեւոր է երկրի ներքին կյանքի կառուցման, արժեքային համակարգերի ճշգրտման համար, ապա միայն` կառույցներին անդամակցության տեսակետից:
Աժ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը նշեց, որ երկու երկրները հին ու խոր կապերով են միմյանց կապված կյանքի բոլոր ոլորտները ներառելով, եւ Իտալիան դարերով եղել է նաեւ հայ հոգեւոր կյանքի կենտրոններից մեկը (Վենետիկի Մխիթարյան միաբանությունը): Իտալիայի խորհրդարանի հետ հարաբերությունների զարգացումը հատկապես կարեւորելով` Աժ նախագահը նշեց, որ Պատգամավորների պալատի պատվիրակության այցը գերադասելի էր ավելի ուշ լիներ, երբ կազմավորված կլիներ հայ-իտալական պատգամավորական բարեկամության խումբը եւ հնարավոր կլիներ համագործակցության ծրագիր քննարկել, բայց այդ ամենը կարվի հետագայում: Պարոն Թորոսյանը վստահություն հայտնեց, որ պատվիրակության այցը հայ-իտալական միջխորհրդարանական հարաբերությունների առումով կարեւոր քայլ է լինելու: Աժ նախագահը իր ողջույնները եւ բարեմաղթանքները փոխանցեց Իտալիայի խորհրդարանի նախագահին:
Իտալիայի Պատգամավորների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Ումբերտո Ռանիերին Հայաստան այցը կարեւոր համարեց փոխտեղեկացվածությունը խորացնելու եւ համագործակցությունը ընդլայնելու տեսակետից: Նշելով, որ Իտալիայի խորհրդարանում տարեվերջյան երեք ամիսները նվիրվում են բյուջեի քննարկմանը, նա եկող տարի վերադառնալու ու հարաբերությունների զարգացմանը նպաստելու պատրաստակամություն հայտնեց: Պարոն Ռանիերին ԱԺ  նախագահին պաշտոնական այցով հրավիրեց Իտալիա` հույս հայտնելով, որ այցի ծրագրում կընդգրկվեն եւ Վենետիկը, եւ Նեապոլը, որտեղ եւս հայ հոգեւոր կենտրոն կա: Պարոն Ռանիերիի հավաստմամբ` Իտալիայում ջերմ սիրով են վերաբերվում Հայաստանին ու հայերին եւ բարձր են գնահատում Հայաստանի իշխանությունների ջանքերը` երկիրը ժողովրդավարության ճանապարհով առաջ տանելու ուղղությամբ: Նշվեց, որ Իտալիայի խորհրդարանը դրական է գնահատում ու աջակցում է եվրաինտեգրման Հայաստանի քայլերը: 2007 թ. Բուլղարիայի եւ Ռումինիայի անդամակցումով` Եվրամիության սահմանները հասան Սեւ ծովին եւ Հարավային Կովկասի պետությունները ընդգրկվեցին Եվրամիության նոր հարեւանության ծրագրում` պարոն Ռանիերին բարձր գնահատեց Հայաստանի իշխանությունների կոնկրետ քայլերը այդ ծրագրի իրականացման ուղղությամբ: Նրա գնահատմամբ` եվրաինտեգրման համատեքստում հնարավոր է անդրադառնալ տարածաշրջանային հակամարտություններին, որ տարիներ շարունակ խանգարում են երկրների զարգացմանը: Նա Իտալիայի աջակցության պատրաստակամությունը հայտնեց այդ խնդիրների լուծմանը: Նշելով, որ Եվրամիությունը ավելի մեծ պատասխանատվություն պետք է վերցնի իր վրա` նա հաստատեց, որ ընդլայնված Եվրոպայի համատեքստում Թուրքիայի հետ հարաբերությունների խնդրում Հայաստանը կարող է լուծումներ գտնել:
ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը բարձր գնահատելով պարոն Ռանիերիի դիտարկումները` համաձայնեց, որ Լեռնային Ղարաբաղի եւ Թուրքիայի հետ կապած խնդիրները պետք է դիտարկել եվրաինտեգրման շրջանակներում: Եվրոինտեգրումը ենթադրում է կոնկրետ արժեքներ` մարդու իրավունքների, օրենքի գերակայության, ժողովրդավարության, եւ եվրոպական ընտանիքի անդամ երկրները իրենց հարաբերությունները պետք է կարգավորեն այդ շրջանակներում: Ինչքան Եվրախորհրդր անդամ երկրները հարազատ մնան այդ արժեքներին, այնքան հեշտ լուծումներ կգտնեն միմյանց հետ ունեցած հարցերում:
Անդրադառնալով հայ-թուրքական հարաբերություններին` Աժ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը հիշեցրեց, որ Հայաստանի անկախության 16 տարիներին Թուրքիան միակողմանի փակ է պահում սահմանը: Այս տարիներին Հայաստանի իշխանությունները քանիցս հավաստել են, որ պատրաստ են առանց նախապայմանների Թուրքիայի հետ հարաբերությունների հաստատման, բայց նախապայմաններ դնում է թուրքական կողմը. ընդորում` դրանցից մեկն էլ կապված է երրորդ երկրի` Ադրբեջանի հետ: Որեւէ հիմնավորում չկա, որ Եվրախորհրդի անդամ մեկ երկիրը շրջափակի մեկ այլ երկրի: Այս խնդիրը երբեմն արծարծվում է Եվրախորհրդարանում` Թուրքիայի ԵՄ անդամակցության հարցի քննարկումների ժամանակ: Նշելով, որ կարելի է հասկանալ Թուրքիայի քաղաքական, գուցե նաեւ տնտեսակա ն նշանակությունը Եվրամիության համար, Աժ նախագահը նշեց, որ եվրոպական համայնքի վերածնունդը ոչ թե շահերի, այլ արժեքների հիման վրա կայացավ եւ չի կարելի արժեքները շրջանցել հանուն շահերի, որոնք վաղանցուկ են:
Համաձայնելով պարոն Ռանիերիի Եվրամիության պատասխանատավության մեծացման անհրաժեշտության տեսակետին` Աժ նախագահը նշեց, որ դա պետք է լինի ժողովրդավարական արժեքային համակարգին նվիրվածության տեսակետից:
Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի առնչությամբ պարոն Թորոսյանը հիշեցրեց, որ Հայաստանը երբեք չի փոխել իր դիրքորոշումը եւ միշտ հանդես է եկել միջազգային իրավունքի շրջանակներում հարցի խաղաղ կարգավորման օգտին: Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի դիրքորոշումը պարզ եւ հստակ է` մարդիկ ուզում են ազատ ապրել ժողովրդավարական արժեքների հիմքով` դրանք եվրոպական արժեքներ են եւ շատ ավելի մեծ արժեքներ են, քան որոշ երկրների ժամանակավոր շահերն ու բնական պաշարների չափերը: Թե ինչ ճակատագիր էր սպասում Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդին` հիանալի ցույց է տալիս Նախիջեւանի օրինակը` մի տարածք, որ գտնվում է Հայաստանի ու Թուրքիայի միջեւ եւ պատկանում է Ադրբեջանին: Ժամանակին հայաբնակ այդ տարածքում այսօր ոչ մի հայ չկա: Լեռնային Ղարաբաղն իր անկախության համար անթերի հիմքեր ունի միջազգային իրավունք տեսակետից. իր անկախությունը հռչակել է ԽՍՀՄ օրենքներին համապատասխան եւ այն ժամանակ տեղի ունեցած հանրաքվեին մասնակցել են նաեւ ադրբեջանցիները, որ դեռ ապրում էին Ղարաբաղում: Աժ նախագահը իտալացի պատգամավորներին խորհուրդ տվեց լինել Ղարաբաղում` տեղում խնդիրը ավելի լավ պատկերացնելու եւ ժողովրդի ցանկությունը հասկանալու համար: Պարոն Թորոսյանն անդրադարձավ նաեւ Ադրբեջանի իշխանությունների ռազմատենչ հայտարարություններին` պատերազմով հակամարտության լուծման մասին` նշելով, որ հազիվ թե Ադրբեջանի նախագահը հավատում է, որ կպատերազմի ու կհաղթի, պարզապես պատերազմի կոչերը ընտրություններից ընտրություն կեղծ հայրենասիրության դրսեւորման հնարավորություն են, նաեւ` ռազմական բյուջեի մեծացման արդարացում, քանի որ ռազմական ծախսերը փակ են, նվազ վերահսկելի  եւ շատ ավելի հեշտ է այլ ուղղությամբ ծախսել:
Հանդիպման ընթաց քում անդրադարձներ եղան նաեւ այլ հարցերի:
Սեպտեմբերի 19-ին ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Ռուստամյանը եւս ընդունեց Իտալիայի պատգամավորների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի պատվիրակությանը` հանձնաժողովի նախագահ Ումբերտո Ռանիերիի գլխավորությամբ:
Պարոն Ռանիերին նշեց, որ այցի նպատակն է ընդլայնել  փոխգործակցությունը երկու երկրների միջեւ, ինչպես նաեւ  խորացնել  համագործակցությունը խորհրդարանների եւ հանձաժողովների մակարդակով: Նա իր  հայ գործընկերներին պատասխան այցով հրավիրեց  Իտալիա: Իտալիայի խորհրդարանը հետաքրքրությամբ հետեւում է Հայաստանի  եվրաինտեգրման գործընթացին, եւ  նրա դիտարկմամբ` Հայաստանում  լայնածավալ բարեփոխումներ են իրականացվում, առաջընթացը զգալի ու  նկատելի է: Նա նշեց, որ  ԵՄ սահմանների ընդլայնումից ` Բուլղարիայի եւ Ռումինիայի ԵՄ անդամակցությունից հետո Հարավկովկասյան պետությունները աշխարհագրորեն ամենամոտն են  ԵՄ սահմաններին  եւ  նոր հարեւանության ծրագիրը ապացույցն է ԵՄ համար Կովկասի ռազմավարական նշանակության: Այս  համատեքստում պարոն Ռանիերին հույս հայտնեց, որ ղարաբաղյան հակամարտությունը իր դրական լուծումը  կգտնի,  ինչպես  նաեւ կբարելավվեն Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունները: Հանձնաժողովի նախագահը առաջարկեց  Իտալիայի խորհրդարանի  աջակցությունը Հայաստանում ժողովրդավարության խորացման գործընթացներին ուղղված  ծրագրերին:
ԱԺ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Ռուստամյանը բարձր գնահատեց նմանատիպ հանդիպումների կարեւորությունը, եւ անհրաժեշտ համարեց երկու խորհրդարանների համագործակցությունը հանձնաժողովների մակարդակով: Նշվեց, որ անհրաժեշտություն  է առաջացել համագործակցության նոր դաշտ ստեղծել` խորացնելով համագործակցությունը ԵՄ անդամ պետությունների հետ երկկողմ շփումների միջոցով:  Չորս տարի լինելով Հայաստան-ԵՄ համագործակցության հանձնաժողովի համանախագահ` պարոն Ռուստամյանը նշեց, որ  քննարկումների խորությունը էապես պայմանավորված է նրանով, թե որքանով են տարբեր երկրների պատգամավորները տեղյակ Հայաստանում եւ տարածաշրջանում տիրող իրավիճակից: Նրա համոզմամբ` եվրաինտեգրման ճանապարհը, որն ընտրել է Հայաստանը, կենսական նշանակություն ունի մեր երկրի համար,  եւ այս հարցում ամբողջական կոնսենսուս կա հասարակության մեջ:  Եվրաինտեգրման մեջ է տեսնում  Հայաստանը իր ազգային, պետական խնդիրների լուծումը` ժամանակակից, եվրոպական չափանիշներին համապատասխան,  ժողովրդավարական պետություն ունենալու առումով: Պարոն Ռուստամյանը պատմական համարեց 2004 թ.   ԵՄ որոշումը նոր հարեւանության ծրագրի վերաբերյալ, որով Հարավկովկասյան տարածաշրջանը ընդգրկվեց ԵՄ քաղաքականության հետաքրքրությունների շրջանակում:  Երեք տարիների ընթացքում մատնանշվել են   հիմնական  ուղենիշները, զարգացման ուղղությունները, ընդունվել են հիմնարար փաստաթղթերը, որոնք հնարավորություն են տալու այդ  քաղաքականության մեջ Հայաստանի ամբողջական ինտեգրմանը: Այս համատեքստում անդրադառնալով տարածաշրջանի զարգացման խնդիրներին, պարոն Ռուստամյանը կարեւորեց հակամարտությունների լուծման հարցը: Նրա համոզմամբ` առկա երեք հիմնական հակամարտությունները պետք է տարբերակել եւ հնարավոր չէ գտնել մեկ բանալի դրանց լուծման համար: Պարոն Ռուստամյանը նշեց, որ հակամարտությունների քաղաքական լուծումը չպետք է նախապայման դիտվի համագործակցության ընդլայնման համար` վստահություն հայտնելով, որ հնարավություն կա հակամարտության քաղաքական լուծումը եւ համագործակցության ծրագրերը իրականացնել զուգահեռաբար: Հայաստանը օժանդակում է այն բոլոր նախաձեռնություններին, որոնք ուղղված են տարա ծաշրջանում համագործակցության դաշտ եւ մթնոլորտ ապահովելուն:
Իտալիայի խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի անդամ, տարածաշրջանային հարցերով հանձնաժողովի նախագահ Լեւոլուկա Օռլանդոն անդրադառնալով տարածաշրջանային խնդիրներին նշեց, որ եթե Թուրքիան եւ Ադրբեջանը ուզում են դառնալ ԵՄ անդամ, չեն կարող փակ սահմաններ ունենանալ եւ որեւէ կերպ անհանգստացնել հարեւաններին: Նրա համոզմամբ Եվրոպան այս հարցերում  մեծ անելիքներ ունի եւ պետք է ստանձնի քաղաքական երկխոսության նախաձեռնողի դերը:
19.09.2007
ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստը
Սեպտեմբերի 19-ին տեղի ունեցավ ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստ, օրակարգում ունենալով երկու հարց. Եվրոպական հարեւանության քաղաքականության գործողություններին ծրագրի իրագործման ընթացքը եւ Գործընկերության եւ համագործակցության համաձայնագրի իրականացման ազգային ազգային ծրագիր...

Итальянские депутаты в Национальном Собрании
19 сентября Председатель НС Тигран Торосян принял членов Комиссии по внешним связям Палаты депутатов Италии во главе с председателем Умберто Раниери. Во встрече участвовали послы двух стран – посол Италии в Армении Масимо Лавеццо Касинелли и посол Армении в Италии Рубен Шугарян.
Приветствуя гостей, Председатель НС Тигран Торосян подчеркнул важность развития связей между парламентариями стран-членов Совета Европы и Евросоюза. Констатируя, что Армения вернулась в европейскую семью не так давно, председатель парламента заверил, что за этот период сделаны впечатляющие шаги и предстоит сделать еще многое. За 6 лет членства в  СЕ в Армении существенно усовершенствовано законодательство, начиная с Конституции, резолюции ПАСЕ также подтвердили прогресс Армении – в плане исполнения взятых обязательств. Эти успехи достигнуты благодаря контактам и сотрудничеству. Отметив, что евроинтеграция – одна из приоритетов внешней политики Армении, г-н Торосян заверил, что с точки зрения разносторонних международных отношений  это направление не имеет альтернативы. Констатируя, что на нынешнем уровне глобализации интеграция – неизбежный  процесс, Председатель НС подчеркнул важность того, в какой среде проходит интеграция. В его оценке, цивилизационная общность может стать основой реальной интеграции. И интеграция особенно важна в созидании внутренней жизни страны, прояснении ценностных систем, и лишь затем с точки зрения членства в структурах.
Председатель НС Тигран Торосян отметил, что обе страны связаны друг с другом древними и глубокими отношениями, включая все сферы жизни, и Италия веками была также одним из центров армянской духовной жизни  (Конгрегация мхитаристов в Венеции). Особо выделяя развитие отношений с итальянским парламентом, Председатель НС отметил, что визит делегации Палаты депутатов был бы предпочтительнее позднее, когда была бы  сформирована армяно-итальянская депутатская группа дружбы и когда можно было бы обсудить программу сотрудничества, но все это будет сделано позже. Г-н Торосян убежден, что визит делегации окажется важным шагом в аспекте армяно-итальянских межпарламентских отношений. Председатель НС передал свои приветствия и добрые пожелания председателю парламента Италии.
Председатель Комиссии по внешним связям Палаты депутатов Италии  Умберто Раниери считает визит в Армению важным с точки зрения углубления взаимоинформированности и расширения сотрудничества. Отметив, что в итальянском парламенте  последние три месяца года отводятся на обсуждение бюджета, он выразил готовность вернуться и содействовать развитию отношений в будущем году. Г-н Раниери пригласил Председателя НС посетить Италию с официальным визитом, выразив надежду, что в программу визита будут включены и Венеция, и Неаполь, где также есть  армянский духовный   центр. По заверению г-на Раниери, в Италии с теплотой относятся к Армении и армянам и высоко ценят  усилия властей Армении в продвижении страны по демократическому пути. Отмечено, что парламент Италии позитивно оценивает и поддерживает шаги Армении к евроинтеграции. В 2007 г., с членством Болгарии и Румынии, границы Евросоюза достигли Черного моря и государства Южного Кавказа были включены в программу нового соседства с Евросоюзом – г-н Раниери высоко оценил конкретные шаги властей Армении в реализации этой программы. В его оценке, в контексте евроинтеграции можно обратиться к региональным конфликтам, которые годами мешают развитию стран. Он выразил готовность Италии содействовать разрешению этих проблем. Отметив, что Евросоюз должен взять на себя гораздо большую ответственность, он подтвердил, что в контексте расширенной Европы  Армения в проблеме отношений с Турцией может найти решения.
Председатель НС Т.Торосян, высоко оценив наблюдения г-на Раниери, согласился, что связанные с Нагорным Карабахом и Турцией проблемы следует рассматривать в рамках евроинтеграции. Евроинтеграция предполагает  конкретные ценности: верховенство прав человека, закона, демократии, и страны-члены европейскои семьи должны в этих рамках регулировать свои отношения. Чем больше страны-члены Совета Европы будут придерживаться этих ценностей, тем легче найдут решения в имеющихся друг с другом вопросах.
Касаясь армяно-турецких отношений, Председатель НС Т.Торосян напомнил, что в течение 16 лет независимости Армении Турция в одностороннем порядке держит закрытой свою границу. За эти годы власти Армении не раз подтверждали, что готовы к установлению отношений с Турцией без предварительных условий, однако предусловия выдвигает турецкая сторона, причем одно из них связано с третьей страной – с Азербайджаном. Нет какого-либо обоснования тому, чтобы одна страна-член СЕ  блокировала бы какую-то другую страну. Эта проблема порою затрагивается в Европарламенте – во время дебатов по вопросу вхождения Турции в Евросоюз. Отмечая, что можно понять политическое, быть может также экономическое значение Турции для ЕС, Председатель НС отметил, что возрождение европейского сообщества состоялось не на основе интересов, а ценностей,  и нельзя обходить ценности  во имя преходящих интересов.
Соглашаясь с точкой зрения г-на Раниери о необходимости усиления ответственности Евросоюза, Председатель НС отметил, что это должно быть с точки зрения приверженности демократической ценностной системе.
В связи с проблемой Нагорного Карабаха г-н Торосян напомнил, что Армения никогда не меняла свою позицию и всегда выступала в пользу мирного урегулирования вопроса в рамках международного права. Позиция народа Нагорного Карабаха ясна и четка: люди хотят свободно жить на основе демократических ценностей – это европейские ценности и гораздо более весомые ценности, чем временные интересы и размеры природных ресурсов некоторых стран. Какая судьба была уготована народу  Нагорного Карабаха, прекрасно показывает пример Нахичевана – территории, находящейся между Турцией и  Арменией и принадлежащей Азербайджану. На этой в свое время армянонаселенной территории сегодня нет ни одного армянина. Для своей независимости Нагорный Карабах с точки зрения международного права имеет  безупречную базу: свою независимость провозгласил  в соответствии с законами СССР и в проведенном тогда референдуме участвовали также еще проживавшие в Карабахе азербайджанцы. Председатель НС посоветовал итальянским депутатам  побывать в Карабахе, чтобы на месте лучше представить проблему и понять желание народа. Г-н Торосян обратился также к милитаристским заявлениям властей Азербайджана – о разрешении конфликта военным путем, отметив, что вряд ли президент Азербайджана верит, что начнет войну и победит, -  просто призывы к войне от выборов до выборов являются проявлением лжепатриотизма, а также оправданием роста военного бюджета, так как военные расходы закрыты, менее контролируемы и их гораздо легче тратить в другом направлении.
В ходе встречи затрагивались также другие вопросы.
19 сентября председатель Постоянной комиссии НС по внешним сношениям А.Рустамян также принял делегацию Комиссии по внешним связям Палаты депутатов Италии во главе с председателем Умберто Раниери.
Г-н Раниери отметил, что цель визита – расширить взаимосотрудничество между двумя странами, а также углубить сотрудничество на уровне парламентов и комиссий. Он пригласил в Италию с ответным визитом своих армянских коллег. Итальянский парламент с интересом следит за процессом евроинтеграции Армении и, по его наблюдениям, в Армении проводятся широкомасштабные реформы, прогресс ощутим  и значим. Он отметил, что с расширением ЕС после вхождения  в него Болгарии и Румынии государства Южного Кавказа  географически самые близкие  к границам ЕС и программа нового соседства – свидетельство стратегического значения Кавказа для ЕС. В этом контексте  г-н Раниери выразил надежду, что карабахский конфликт найдет свое положительное решение, а также улучшатся отношения Армения– Турция. Председатель комиссии предложил содействие парламента Италии программам, направленным на углубление процессов демократизации в Армении.
Председатель Постоянной комиссии НС по внешним сношениям А.Рустамян высоко оценил важность подобных встреч, считая также необходимым сотрудничество двух парламентов на уровне комиссий.
Г-н Рустамян охарактеризовал историческим решение ЕС в 2004 г. о программе нового соседства, которой Южнокавказский регион был включен  в орбиту политических  интересов ЕС. За три прошедших года указаны главные ориентиры, пути развития, приняты основополагающие документы, которые дадут  возможность целостной интеграции  Армении в эту политику. Обращаясь в этом контексте к проблемам развития региона, г-н Рустамян подчеркнул важность вопроса решения конфликтов. По его убеждению, три существующие основные противостояния  следует дифференцировать и невозможно найти единый ключ для их решения. Г-н Рустамян отметил, что политическое решение конфликтов не должно рассматриваться как предусловие для расширения сотрудничества, выразив уверенность, что есть возможность параллельно реализовывать политическое решение конфликта и  программы сотрудничества. Армения поддерживает все те инициативы, которые направлены на обеспечение в регионе арены  и атмосферы сотрудничества.
Член Комиссии по внешним связям парламента Италии, председатель комиссии по региональным вопросам  Леолука  Орландо, обращаясь к региональным проблемам, отметила, что если Турция и Азербайджан хотят стать членами ЕС, то не могут иметь закрытых границ и каким-либо образом беспокоить соседей. Она убеждена, что у Европы в этих вопросах множество дел, и она должна взять на себя роль инициатора политического диалога.
19.09.2007
19 сентября состоялось заседание Постоянной комиссии НС по вопросам европейской интеграции, в повестке дня которого имелось два вопроса: процесс осуществления действий по Программе политики европейского соседства и Национальная программа осуществления Соглашения о партнерстве и сотрудничестве: гармо...