Հակոբ Արշակյանը հանդիպել է ՀՀ-ում ԱՄԷ-ի դեսպան Նարիման Մուհամմեդ Շարիֆ Ալ Մուլլային
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը դեկտեմբերի 27-ին հանդիպել է ՀՀ-ում Արաբական Միացյալ Էմիրությունների արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Նարիման Մուհամմեդ Շարիֆ Ալ Մուլլային:
Ողջունելով դեսպանին խորհրդարանում՝ ԱԺ փոխնախագահը նշել է, որ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյա պատմության ընթացքում երկու երկրների միջեւ ձեւավորվել է ամուր եւ դինամիկ զարգացող համագործակցություն՝ հիմնված երկու բարեկամ ժողովուրդների ջերմ կապերի վրա:
Դեսպանը, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, նշել է, որ մի շարք ոլորտներում երկու երկրներն ունեն չիրացված մեծ ներուժ եւ առաջիկա համատեղ անելիքները պետք է միտված լինեն համագործակցության ակտիվացմանը:
Երկուստեք կարեւորվել է նաեւ խորհրդարանական դիվանագիտության դերը: Այս համատեքստում Հակոբ Արշակյանը շեշտել է պատգամավորական բարեկամական խմբերի դերակատարումը՝ որպես փոխըմբռնման ու փոխվստահության յուրօրինակ կամուրջ, երկու երկրների օրենսդիր մարմինների միջեւ ավելի սերտ երկխոսության կայացման համար: Նա համոզմունք է հայտնել, որ երկու երկրների խորհրդարանների միջեւ կապերի նոր էջ կբացվի՝ հիմնված գործընկերության եւ մեծ հեռանկարների վրա:
Երկկողմ քաղաքական երկխոսության խորացման ու համագործակցության կայուն առաջընթացի ապահովման համար Հակոբ Արշակյանը կարեւորել է նաեւ փոխայցերը, որոնք խթանում են հարաբերությունների շարունակական ամրապնդումը եւ նպաստավոր հիմք ստեղծում փոխշահավետ տնտեսական ու ներդրումային համագործակցության համար:
Որպես համագործակցության հեռանկարային ուղղություններ՝ ԱԺ փոխնախագահն առանձնացրել է զբոսաշրջության, ենթակառուցվածքների, վերականգնվող էներգիայի, շինարարության, գյուղատնտեսության, սննդի արդյունաբերության ոլորտները, ինչպես նաեւ բարձր տեխնոլոգիաների, թվայնացման, կիբեռանվտանգության, նորարարության բնագավառները:
Հակոբ Արշակյանի կարծիքով երկու երկրների միջեւ շաբաթական շուրջ 30-ի հասնող ուղիղ չվերթներն էականորեն նպաստում են երկկողմ գործարար կապերի, զբոսաշրջության, մշակութային եւ ապակենտրոնացված համագործակցության բնագավառների ակտիվացմանը:
Այս համատեքստում ԱԺ փոխնախագահը նշել է, որ երկկողմ համագործակցության զարգացման գործում իր կարեւոր դերակատարումը կունենա նաեւ Հայաստանի քաղաքացիների համար ԱՄԷ մուտքի արտոնագրի չեղարկման արձանագրությունը, որի վավերացման մասին օրինագիծն ընդունվել է  դեկտեմբերի  22-ին գումարված ԱԺ արտահերթ նստաշրջանում եւ արդեն ստորագրել է ՀՀ նախագահը:
Հանդիպմանը մասնակցել են ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Արաբական Միացյալ Էմիրություններ բարեկամական խմբի անդամներ Մարիամ Պողոսյանը եւ Ծովինար Վարդանյանը:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հերթական հանդիպումն է ունեցել ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության հետ
Դեկտեմբերի 27-ին Ազգային ժողովում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հերթական հանդիպումն է ունեցել ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության հետ: Հանդիպմանը ներկա են եղել նաեւ Կառավարության անդամներ: Քննարկվել են Ազգային ժողովի եւ Կառավարության համատեղ գործունեությանն ու ընթացիկ զարգացումներին վերաբերող հարցե...
ՀՀ ԱԺ նախագահն այցելել է ՊՆ N զորամաս, շնորհավորել զինծառայողներին առաջիկա տոների կապակցությամբ
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն Ամանորի եւ Սուրբ Ծննդյան տոների կապակցությամբ այցելել է ՀՀ ՊՆ N զորամաս: Խորհրդարանի ղեկավարը ծաղիկներ է խոնարհել հայրենիքի համար իրենց կյանքը զոհաբերած հայորդիների հիշատակին: Այնուհետեւ Ալեն Սիմոնյանը ծանոթացել է զինծառայողների կացարանային պայմաններին, շրջել գրադարանում...
Ազգային ժողովի խորհուրդը դեկտեմբերի 27-ին գումարել է արտահերթ նիստ: Այն վարել է խորհրդարանի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը: Քննարկվել է Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի անդամների պաշտոններում թեկնածուների ընտրության համար ձեւավորվող մրցութային խորհրդի անդամ նշանակելու մասին հարցը: ԱԺ նախագահը տեղեկացրե...

Hakob Arshakyan Meets with UAE Ambassador to RA Nariman Mohammed Sharif Abdulla AlMulla
On December 27, the Vice President of the RA National Assembly Hakob Arshakyan met with the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United Arab Emirates (UAE) to the Republic of Armenia Nariman Mohammed Sharif Abdulla AlMulla.
Welcoming the Ambassador in the parliament, the NA Vice President noted that during the 25-year history of the establishment of diplomatic relations a strong and dynamically developing cooperation was formed between the two countries based on the warm ties of the two friendly peoples.
Thanking the NA Vice President for warm reception, the Ambassador stated that in a number of spheres the two countries have unrealized great potential and the coming joint works should be aimed at the activation of cooperation.
Bothe sides also highlighted the role of the parliamentary diplomacy. In this context Hakob Arshakyan stressed the role of the Parliamentary Friendship Groups as a unique bridge of mutual understanding and trust for a closer dialogue between the legislative bodies of the two countries. He expressed conviction that a new page of relations would open between the parliaments of the two countries based on partnership and great prospects.
Hakob Arshakyan also emphasized the mutual visits to ensure the stable progress of deepening the bilateral political dialogue and cooperation, which boost the continuous strengthening of relations and create a favourable basis for mutually beneficial economic and investment cooperation.
As perspective directions of cooperation the NA Vice President singled out the spheres of tourism, infrastructures, renewable energy, construction, agriculture, food industry, as well as fields of high technologies, digitalization, cyber security and innovation.
In Hakob Arshakyan’s opinion, reaching about 30 weekly direct flights essentially promote the activation of bilateral business ties, tourism, cultural and decentralized cooperation.
In this context the NA Vice President mentioned that in the development of bilateral cooperation the cancellation protocol of the visa to the UAE for the citizens of Armenia will also have its important role, and the bill on its ratification was adopted at the NA extraordinary session convened on December 22, and the RA President had already signed it.
The members of the Friendship Group RA NA Armenia-United Arab Emirates Mariam Poghosyan and Tsovinar Vardanyan also took part in the meeting.
27.12.2023
RA Prime Minister Nikol Pashinyan has his next meeting with NA Civil Contract Faction
On December 27, in the National Assembly the Prime Minister Nikol Pashinyan had his next meeting with the NA Civil Contract Faction. Members of the Government also attended the meeting.Issues on the joint activity of the National Assembly and the Government and the current developments were discusse...
RA NA President Visits N Military Unit of Ministry of Defense and Congratulates Servicemen on Upcoming Holidays
The RA NA President Alen Simonyan visited the RA N military unit of the Ministry of Defense on the occasion of the New Year and Christmas holidays.The Head of the Parliament laid flowers in memory of the Armenians who sacrificed their lives for their motherland.Then Alen Simonyan familiarized himsel...
NA Council convenes extraordinary sitting
On December 27, the Council of the National Assembly convened an extraordinary sitting. The Speaker of Parliament Alen Simonyan presided over it.The issue on appointing member of the Competition Council being formed for the election of the candidates in the positions of the members of the Corruption...