Հայաստանում փորձարկվել են նորարարական համայնքային ոլորտային ծառայությունների մեծ եւ փոքր մոդելներ: Մասնավորապես, բարելավվել է ոռոգման ծառայությունը Ճամբարակ համայնքում, ստեղծվել է արտադպրոցական ծառայություն Արենի համայնքում եւ առողջության առաջնային պահպանման ծառայություն Բերդ համայնքում: Բացի այդ, ծրագրի շահառու կանանց, երիտասարդների եւ տեղական ինքնակառավարման մարմինների ջանքերով վերափոխվել են եւս յոթ համայնքային ծառայություններ:
Այս ամենն իրականությունն է դարձել ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագիրը Հայաստանի Հանրապետության տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարության հետ համագործակցությամբ ու Շվեյցարիայի զարգացման եւ համագործակցության գործակալության ֆինանսական աջակցությամբ «Կանայք եւ երիտասարդները նորարար տեղական զարգացման գործընթացներում» ծրագրի շրջանակում:
Դեկտեմբերի 19-ին «ՀՀ-ում տեղական ինքնակառավարման բարեփոխումների եւ համայնքային ոլորտային ծառայությունների վերափոխման» ազգային համաժողովի ընթացքում ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Զարուհի Բաթոյանը ծանոթացել է բոլոր այն ծրագրերին, որոնք ոչ միայն բարելավում են ծառայությունները, ավելացնում դրանց շահառուների թիվը, այլեւ կրճատում են համայնքային եւ պետական ծախսերն ու ստեղծում ավելի երկարաժամկետ հեռանկար մարզերի համաչափ զարգացման համար:
Դեկտեմբերի 22-ին՝ ժամը 12:30-ին, ԱԺ նիստերի դահլիճին կից նախասրահում կկազմակերպվի ցուցահանդես-վաճառք, որը նախաձեռնել է «Փրկություն» մտավոր խնդիրներ ունեցող  դեռահասների եւ երիտասարդների ցերեկային խնամքի կենտրոնը: Ներկայացվելու են մտավոր խնդիրներ ունեցող երիտասարդների ձեռքի աշխատանքները: ...
ՀՀ ընտրական օրենսգրքի գործող կանոնակարգումների համաձայն` Վերահսկիչ-վերստուգիչ ծառայությունն իրականացնում է նախընտրական հիմնադրամներ կատարվող մուծումների, ծախսերի եւ դրանց հաշվարկման նկատմամբ վերահսկողություն: 2021 թվականի մայիսի 7-ին ընդունված «ՀՀ ընտրական օրենսգիրք սահմանադրական օրենքում փոփոխությո...

Large and small models of innovative municipal sectoral services have been tested in Armenia. In particular, the irrigation service was improved in Chambarak community, an extracurricular service was created in Areni community and a primary health care service was established in Berd community. In addition, seven more community services were transformed with the efforts of women, youth and local self-governing bodies.
All of this has become a reality with the cooperation of the UN Development Programme (UNDP) with the Ministry of Territorial Administration and Infrastructure of the Republic of Armenia and the financial support of the Swiss Agency for Development and Cooperation (SDC) within the framework of the Women and Youth for Innovative Local Development project.
On December 19, during the National Conference on Municipal Sectoral Service Transformation and Local Self Government Reforms in the Republic of Armenia, the deputy of the RA NA Civil Contract Faction Zaruhi Batoyan got acquainted with all the programmes that not only improve services, increase the number of their beneficiaries, but also reduce community and state expenses and create a longer-term perspective for the balanced development of the regions.
In accordance with the existing regulations of the RA Electoral Code, the Controller-Auditor Service carries out control towards the contributions, expenditures and their calculations being made pre-election funds. Under Article 22 of the constitutional law on Making Amendments and Addenda to the Co...