ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը դեկտեմբերի 15-ին այցելել է Շիրակի մարզի Լանջիկ համայնքի դպրոց եւ Գյումրու համար 19 հիմնական դպրոց: Խորհրդարանի ղեկավարին ուղեկցել են Գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սիսակ Գաբրիելյանը, Շիրակի մարզպետ Մուշեղ Մուրադյանը, մարզպետարանի ներկայացուցիչներ:
Ամիսներ առաջ Ազգային ժողովի «Բաց դաս» ծրագրի շրջանակում Շիրակի մարզի վերոնշյալ դպրոցների աշակերտների հետ հանդիպմանը խորհրդարանի ղեկավարը խոստացել էր անպայման հյուրընկալվել իրենց դպրոցներում:
Լանջիկ համայնքի դպրոցում ԱԺ նախագահը ծաղիկներ է խոնարհել հայրենիքի համար իրենց կյանքը զոհաբերած, դպրոցի շրջանավարտ հայորդիների հիշատակին: Ալեն Սիմոնյանը տնօրենի եւ ուսուցչական կազմի ուղեկցությամբ շրջել է դպրոցում, ծանոթացել շենքային պայմաններին: ՀՀ ԱԺ նախագահին ներկայացվել են ուսումնական հաստատության ձեռքբերումներն ու խնդիրները, որից հետո Ալեն Սիմոնյանը մասնակցել է դպրոցականների կազմակերպած միջոցառմանը:
ԱԺ նախագահն այնուհետեւ եղել է Գյումրու համար 19 հիմնական դպրոցում, ծաղիկներ դրել Վազգեն Սարգսյանի հուշարձանին, ապա հայրենիքի պաշտպանության համար նահատակված շրջանավարտի հիշատակին: Խորհրդարանի ղեկավարը շրջել է դպրոցում, եղել նաեւ նախակրթարանում: Ալեն Սիմոնյանը ջերմ զրուցել է ուսուցիչների եւ աշակերտների հետ, որոնք կարեւորել են Հայաստանի օրենսդիր մարմնի ղեկավարի այցն իրենց դպրոց, նշել, որ դա եւս մեկ ապացույցն է այն փաստի, որ կրթական համակարգի խնդիրները մշտապես պետական հոգածության ներքո են:
Ալեն Սիմոնյանը երկու դպրոցներին էլ շուրջ 70 գեղարվեստական գիրք եւ անհրաժեշտ ժամանակակից տեխնիկա է նվիրել: Մանկավարժները համոզմունք են հայտնել, որ գրադարանային ֆոնդի համալրումն անչափ կարեւոր է դպրոցականների կրթադաստիարակչական գործընթացի արդյունավետ կազմակերպման համար:
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը դեկտեմբերի 15-ին ընդունել է ՀՀ-ում ՉԺՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ֆան Յոնի գլխավորած պատվիրակությանը: «Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետությունը Հայաստանի կարեւոր գործընկերներից մեկն է: Հայաստանի եւ Չինաստանի միջեւ պատմական բարեկամությունը եւ պետությունների միջեւ ջ...
Քննարկման նպատակը թափառող կենդանիների, հատկապես` շներին վերաբերող հիմնախնդրին համակողմանի եւ վերջնական լուծում տալն է: Առողջապահական ու սանիտարահիգիենիկ խնդրից բացի, թափառող կենդանիների հարցն արդեն դժբախտաբար հանրային անվտանգության սպառնալիք է դարձել` հանգեցնելով մարդկային մահերի ու ֆիզիկական վնասվա...

15 декабря Председатель НС А.Симонян посетил школу общины Ланджик Ширакской области и   гюмрийскую основную школу N 19. Главу парламента сопровождали председатель Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта С.Габриелян, губернатор Ширакской области М.Мурадян, представители областной администрации.
Несколько месяцев назад в рамках программы НС “Открытый урок” на встрече с учащимися вышеупомянутых школ Ширакской области спикер парламента пообещал побывать в их школах.
В школе общины Ланджик глава НС возложил цветы в память об армянах-выпускниках, отдавших жизни за родину. А.Симонян в сопровождении директора и педагогического коллектива осмотрел школу, ознакомился с ее условиями. Ему были представлены достижения и проблемы учебного заведения, после чего спикер парламента принял участие в мероприятии, организованном школьниками.
Затем Председатель НС посетил основную школу N 19 Гюмри, возложил цветы к памятникам В.Саргсяну  и выпускнику, павшего за родину. Глава парламента ознакомился со школой, побеседовал с учителями и учениками, которые придали большое значение визиту в их школу главы законодательного органа Армении, отметили, что это еще одно свидетельство государственной заботы о системе образования.
А.Симонян подарил обеим школам около 70 книг по искусству, а также необходимую современную технику. Педагоги выразили убежденность, что пополнение библиотечного фонда крайне важно для эффективной организации учебно-воспитательного процесса школьников.
15 декабря вице-спикер НС А.Аршакян принял делегацию, возглавляемую Чрезвычайным и Полномочным послом КНР в РА Фаном Йоном.“Китайская Народная Республика является одним из важных партнеров Армении. Историческая дружба между Арменией и Китаем, теплые отношения между государствами развиваются и имеют ...
Дебаты по проблеме бездомных животных
“Цель обсуждения – комплексное и окончательное решение проблемы бездомных животных, особенно собак. Помимо проблем здравоохранения и санитарии, проблема бездомных животных, к сожалению, стала угрозой общественной безопасности, что приводит к гибели людей и телесным повреждениям. Это недопустимая сит...