ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը դեկտեմբերի 15-ին ընդունել է ՀՀ-ում ՉԺՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ֆան Յոնի գլխավորած պատվիրակությանը:
«Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետությունը Հայաստանի կարեւոր գործընկերներից մեկն է: Հայաստանի եւ Չինաստանի միջեւ պատմական բարեկամությունը եւ պետությունների միջեւ ջերմ հարաբերությունները վերընթաց զարգանում են եւ բազմակողմանի բնույթ ունեն»,- ասել է Հակոբ Արշակյանը` ողջունելով հյուրերին խորհրդարանում:
Դեսպանը բարձր է գնահատել Հայաստանի եւ Չինաստանի միջեւ քաղաքական երկխոսության մակարդակը` նշելով, որ հայ-չինական հարաբերություններն ակտիվ զարգացում են ապրում: Ըստ Ֆան Յոնգի` պետք է ակտիվացնել խորհրդարանական փոխգործակցությունը, հաճախակի դարձնել փոխայցերը:
ԱԺ փոխնախագահը կարեւորել է երկու երկրների միջեւ հարաբերությունների հետագա խորացումն ու զարգացումը` ընդգծելով, որ երկկողմ փոխգործակցության հարցում նշանակալի դերակատարում ունեն միջխորհրդարանական կապերը:
Միջխորհրդարանական փոխգործակցության շրջանակում նա առանձնակի կարեւորել է բարեկամական խմբերի աշխատանքը:
Կողմերն անդրադարձել են երկու երկրների համագործակցության ուղղություններին, հետագա ծրագրերին: Շեշտադրվել է հատկապես տնտեսական կապերի ընդլայնման անհրաժեշտությունը, բարձր տեխնոլոգիաների եւ կրթության ոլորտներում փոխգործակցության խորացումը:
ԱԺ նախագահի տեղակալը ներկայացրել է ՀՀ կառավարության կողմից մշակված «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագիրը` նշելով, որ այն ոչ միայն Հայաստանի, այլեւ տարածաշրջանի երկրների, միջազգային գործընկերների համար կարեւոր, արդյունավետ ծրագիր է:
Դեսպանն արձագանքելով` նշել է, որ կարող է դիտարկվել նաեւ «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» եւ «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագրերի շրջանակում փոխգործակցության հնարավորությունը:
Հանդիպմանը մասնակցել են ԱԺ Հայաստան-Չինաստան բարեկամական խմբի անդամներ Լենա Նազարյանը, Ալեքսեյ Սանդիկովը, Արմեն Խաչատրյանը եւ Թագուհի Ղազարյանը:
Հակոբ Արշակյանի ուղեկցությամբ հյուրերը շրջել են ԱԺ շենքում, եղել Ազգային ժողովի նիստերի դահլիճում, գրադարանում, ծանոթացել խորհրդարանի թանգարանի ցուցանմուշներին:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը դեկտեմբերի 15-ին այցելել է Շիրակի մարզի Լանջիկ համայնքի դպրոց եւ Գյումրու համար 19 հիմնական դպրոց: Խորհրդարանի ղեկավարին ուղեկցել են Գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սիսակ Գաբրիելյանը, Շիրակի մարզպե...
Քննարկման նպատակը թափառող կենդանիների, հատկապես` շներին վերաբերող հիմնախնդրին համակողմանի եւ վերջնական լուծում տալն է: Առողջապահական ու սանիտարահիգիենիկ խնդրից բացի, թափառող կենդանիների հարցն արդեն դժբախտաբար հանրային անվտանգության սպառնալիք է դարձել` հանգեցնելով մարդկային մահերի ու ֆիզիկական վնասվա...

15 декабря вице-спикер НС А.Аршакян принял делегацию, возглавляемую Чрезвычайным и Полномочным послом КНР в РА Фаном Йоном.
“Китайская Народная Республика является одним из важных партнеров Армении. Историческая дружба между Арменией и Китаем, теплые отношения между государствами развиваются и имеют многогранный характер", - отметил А.Аршакян, приветствуя гостей в парламенте.
Посол высоко оценил уровень политического диалога между РА и КНР, отметив, что армяно-китайские отношения успешно развиваются. По мнению Фана Йона, необходимо активизировать парламентское взаимодействие, оживить взаимные контакты.
Вице-спикер НС подчеркнул важность дальнейшего углубления и развития отношений между двумя странами, заметив, что межпарламентские связи играют существенную роль в двустороннем сотрудничестве.
В рамках межпарламентского взаимодействия он придал особое значение работе групп дружбы.
Стороны обсудили векторы сотрудничества между двумя странами и дальнейшие программы. Подчеркнута необходимость расширения экономических связей, углубления взаимодействия в сфере высоких технологий и образования.
Зампредседателя НС представил разработанную Правительством РА программу "Перекресток мира", отметив, что это важная и эффективная программа не только для Армении, но и для стран региона и международных партнеров.
Посол в свою очередь заметил, что также может быть рассмотрена возможность взаимодействия в рамках программ “Один пояс – один путь” и “Перекресток мира”.
Во встрече приняли участие члены группы дружбы НС Армения-Китай Л.Назарян, А.Сандыков, А.Хачатрян и Т.Казарян.
Гости в сопровождении А.Аршакяна осмотрели здание НС, посетили зал заседаний, библиотеку, ознакомились с экспонатами парламентского музея.
15 декабря Председатель НС А.Симонян посетил школу общины Ланджик Ширакской области и  гюмрийскую основную школу N19. Главу парламента сопровождали председатель Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта С.Габриелян, губернатор Ширакской области...
Дебаты по проблеме бездомных животных
“Цель обсуждения – комплексное и окончательное решение проблемы бездомных животных, особенно собак. Помимо проблем здравоохранения и санитарии, проблема бездомных животных, к сожалению, стала угрозой общественной безопасности, что приводит к гибели людей и телесным повреждениям. Это недопустимая сит...