Նախագծով առաջարկվում է ՀՀ տարածք ներմուծվող ու ակցիզային հարկով հարկման ենթակա այն ապրանքատեսակները, որոնք հետագայում արտահանվում են ՀՀ-ից, դրանց մաքսային հսկողության համար սահմանել պետական տուրքի նոր դրույքաչափեր` յուրաքանչյուր տոննայի համար 10 հազար դրամ: Այս մասին ասել է ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալ Արթուր Մանուկյանը` ներկայացնելով «Պետական տուրքի մասին» օրենքում  լրացումները:
Առաջինից երկրորդ ընթերցում Կառավարութունը ներկայացրել է առաջարկություն, ըստ որի` նախագծի ուժի մեջ մտնելու ժամկետ է սահմանվել 2024 թվականի մարտի 1-ը:
Հարակից զեկույցում Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Դավիթ Առուշանյանը ներկայացրել է հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը:

According to the draft, it is proposed to establish new rates of state duty for customs control of those goods imported into the territory of the Republic of Armenia and subject to excise tax, which are subsequently exported from the Republic of Armenia: 10 thousand AMD per ton. This was stated by the Deputy Chairman of the RA State Revenue Committee Artur Manukyan, who presented the addenda to the Law on State Duty.
From the first to the second reading, the Government presented a proposal, according to which the date of entry into force of the draft was set on March 1, 2024.
In the related report, the member of the Standing Committee on Economic Affairs David Arushanyan introduced the endorsement of the Committee.