Օրենսդրական նախաձեռնությամբ կարգավորվում են հանրային ծառայողների կողմից ստացված եւ պետության սեփականությունը դարձող նվերների տնօրինման իրավահարաբերությունները: Այս մասին ասել է ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Կարեն Կարապետյանը:
«Պետական գույքի կառավարման մասին» եւ կից օրենքներում փոփոխություններ եւ լրացումներ նախատեսող օրենսդրական փաթեթն առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է դեկտեմբերի 8-ի ԱԺ նիստում:
«Ներկայումս «Հանրային ծառայության մասին» օրենքով ամրագրված է հանրային ծառայողի կողմից իր պաշտոնեական պարտականությունների հետ կապված նվեր ստանալու արգելք»,- ընդգծել է զեկուցողը եւ հավելել` եթե անձին որեւէ նվեր տրվել է որեւէ պաշտոն զբաղեցնելու հանգամանքից ելնելով, ապա այդ նվերն անկախ արժեքից անթույլատրելի է: Բացառություն են կազմում եւ թույլատրելի են միայն պաշտոնական այցերի, միջոցառումների ժամանակ տրվող արարողակարգային նվերները, հյուրասիրությունը, կրթաթոշակը, դրամաշնորհը: Նշվել է, որ արարողակարգային ու պաշտոնական այցերի ժամանակ տրվող նվերները դառնում եմ պետության կամ համայնքի սեփականությունը, եթե դրանց արժեքը գերազանցում է 60 հազար դրամը:
«Այնուամենայնիվ, ներկայիս օրենսդրությունը չի կարգավորում պետության սեփականությունը դարձող նվերների հետագա տնօրինման հետ կապված հարաբերությունները»,- ասել է փոխնախարարը: Նրա դիտարկմամբ դա մեծ բացթողում է, քանի որ թե' հանրությունը եւ թե' նվեր ստացողը` հանրային ծառայողը, հնարավորություն չի ստանում հասկանալու` պետությունն ի՞նչ է անելու իր սեփականությունը դարձող արարողակարգային նվերների կամ  ոչ թույլատրելի նվերների հետ:
Նախաձեռնությամբ սահմանվում են պետության սեփականությունը դարձող նվերների տնօրինման եղանակները, նշված գույքը տնօրինող մարմինները եւ դրանց լիազորությունների շրջանակը:
Պատգամավոր Միքայել Թումասյանը հետաքրքրվել է նվերների գնահատման կարգով: Զեկուցողը նշել է, որ բարձրացված հարցը կարգավորվում է «Հանրային ծառայության մասին» օրենքով. «Կիրառվում է ողջամիտ շուկայական արժեքի ուսումնասիրություն` առկա բաց աղբյուրներից»:
Պատգամավոր Ալխաս Ղազարյանը ներկայացրել է փաթեթի վերաբերյալ Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը:

“Законодательная инициатива регулирует правоотношения по распоряжению подарками, полученными публичными служащими и перешедшими в собственность государства”, - отметил заместитель министра юстиции РА К.Карапетян.
8 декабря на заседании НС обсужден в первом чтении пакет по внесению изменений и дополнений в закон "Об управлении государственным имуществом" и смежные с ним законы.
"В настоящее время закон "О публичной службе" запрещает публичному служащему получать подарок в связи с исполнением его служебных обязанностей", - подчеркнул докладчик, добавив, что если лицу дарили подарок исходя из обстоятельств занятия должности, то этот подарок недопустим независимо от его стоимости. Как исключение допустимы лишь торжественные подарки, оказанное гостеприимство, стипендии, гранты, предоставляемые во время официальных визитов, мероприятий. Отмечено, что подарки, преподнесенные во время торжественных и официальных визитов, становятся собственностью государства или общины, если их стоимость превышает 60 тысяч драмов.
"Тем не менее действующее законодательство не регулирует отношения, связанные с дальнейшим распоряжением подарками, перешедшими в собственность государства", - сказал замминистра. По его словам, это большое упущение, поскольку ни общество, ни получатель подарка публичный служащий не получают возможности понять, что государство будет делать с церемониальными подарками, которые становятся его собственностью или недопустимыми подарками.
Инициативой определяются способы распоряжения подарками, перешедшими в собственность государства, органы управления указанным имуществом и круг их полномочий.
Депутат М.Тумасян поинтересовался порядком оценки подарков. Докладчик отметил, что поднятый вопрос регулируется законом "О публичной службе". “Применяется обоснованное исследование рыночной стоимости на основе доступных открытых источников”.
Положительное заключение Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам по пакету представила депутат А.Казарян.