Օրենսդրական նախաձեռնությամբ կարգավորվում են հանրային ծառայողների կողմից ստացված եւ պետության սեփականությունը դարձող նվերների տնօրինման իրավահարաբերությունները: Այս մասին ասել է ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Կարեն Կարապետյանը:
«Պետական գույքի կառավարման մասին» եւ կից օրենքներում փոփոխություններ եւ լրացումներ նախատեսող օրենսդրական փաթեթն առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է դեկտեմբերի 8-ի ԱԺ նիստում:
«Ներկայումս «Հանրային ծառայության մասին» օրենքով ամրագրված է հանրային ծառայողի կողմից իր պաշտոնեական պարտականությունների հետ կապված նվեր ստանալու արգելք»,- ընդգծել է զեկուցողը եւ հավելել` եթե անձին որեւէ նվեր տրվել է որեւէ պաշտոն զբաղեցնելու հանգամանքից ելնելով, ապա այդ նվերն անկախ արժեքից անթույլատրելի է: Բացառություն են կազմում եւ թույլատրելի են միայն պաշտոնական այցերի, միջոցառումների ժամանակ տրվող արարողակարգային նվերները, հյուրասիրությունը, կրթաթոշակը, դրամաշնորհը: Նշվել է, որ արարողակարգային ու պաշտոնական այցերի ժամանակ տրվող նվերները դառնում եմ պետության կամ համայնքի սեփականությունը, եթե դրանց արժեքը գերազանցում է 60 հազար դրամը:
«Այնուամենայնիվ, ներկայիս օրենսդրությունը չի կարգավորում պետության սեփականությունը դարձող նվերների հետագա տնօրինման հետ կապված հարաբերությունները»,- ասել է փոխնախարարը: Նրա դիտարկմամբ դա մեծ բացթողում է, քանի որ թե' հանրությունը եւ թե' նվեր ստացողը` հանրային ծառայողը, հնարավորություն չի ստանում հասկանալու` պետությունն ի՞նչ է անելու իր սեփականությունը դարձող արարողակարգային նվերների կամ  ոչ թույլատրելի նվերների հետ:
Նախաձեռնությամբ սահմանվում են պետության սեփականությունը դարձող նվերների տնօրինման եղանակները, նշված գույքը տնօրինող մարմինները եւ դրանց լիազորությունների շրջանակը:
Պատգամավոր Միքայել Թումասյանը հետաքրքրվել է նվերների գնահատման կարգով: Զեկուցողը նշել է, որ բարձրացված հարցը կարգավորվում է «Հանրային ծառայության մասին» օրենքով. «Կիրառվում է ողջամիտ շուկայական արժեքի ուսումնասիրություն` առկա բաց աղբյուրներից»:
Պատգամավոր Ալխաս Ղազարյանը ներկայացրել է փաթեթի վերաբերյալ Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը:

The legal relations of management of gifts that are received by the public servants and become state property are regulated. The RA Deputy Minister of Justice Karen Karapetyan said this.
The legislative package designing amendments and addenda to the law on State Property Management and the enclosed ones was debated in the first reading at the NA sitting on December 8.
“At present, ban on receiving a gift related to his/her office duties by the public servant prescribed by law on Public Service,” the rapporteur underlined and added if any gift was given to the person stemming from holding any position, then that gift is inadmissible irrespective of the price. Only the protocol gifts, treatment, scholarship, grant being given during the official visits, events are as an exception and admissible. It was noted that the gift being given during the protocol and official visits become the property of the state or community, if their legislation 60.000 AMD.
“Nevertheless, the current legislation does not regulate the relations regarding the further management of the gifts becoming the state property,” the Deputy Minister. To his observation, that is a big gap, as the public and the one who gets the gift, the public servant, do not get an opportunity to understand what the state will with the protocol gifts or non-admissible becoming his/her property.
The ways of management of gifts, the bodies managing the property and the framework of their powers are defined by the initiative.
The deputy Mikayel Tumasyan was interested by the assessment order of gifts. The rapporteur noted that the raised issue is regulated by the law on Public Service: “Study of the reasonable market price is used from available open resources.