Նախագծերի ընդունման արդյունքում ակնկալվում է ստեղծել անհրաժեշտ, կանխատեսելի եւ որոշակի օրենսդրական հիմքեր առեւտրային ցանց-մատակարարներ հարաբերությունների, ինչպես նաեւ գյուղատնտեսական արտադրանքների իրացման շուկայի համար, որոնք կնպաստեն արդար առեւտրի իրականացմանը, այդ թվում՝ մրցակցային միջավայրի բարելավմանը եւ սպառողների իրավունքների պաշտպանության բարձրացմանը: Այս մասին ասել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը՝ ԱԺ դեկտեմբերի 8-ի հերթական նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկման ներկայացնելով ««Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ ««Առեւտրի եւ ծառայությունների մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենսդրական փաթեթը: Նախաձեռնությամբ սահմանվում են առեւտրային ցանցի եւ մատակարարների հարաբերությունների ընդհանուր պահանջները, ամրագրվում է առեւտրային ցանցի պաշտոնական ինտերնետային կայքում հրապարակման ենթակա տեղեկատվության ցանկ:
Նախատեսվում են մատակարարի ապրանքի ընտրության չափանիշներն ու պայմանները, նոր մատակարարների մուտքն առեւտրային ցանց:
Հստակեցվում են առեւտրային ցանցի հետ կնքվող պայմանագրի էական պայմանները, սահմանվում են առեւտրային ցանցի կողմից մատակարարին վճարման ենթակա առավելագույն ժամկետներ:
Նախատեսվում է ապրանքների ցուցադրման պայմաններն առեւտրային ցանցում, այդ թվում՝ ապրանքների գովազդման, ակցիաների իրականացման, արտոնությունների սահմանման կամ ապրանքների առաջխաղացմանն ուղղված այլ միջոցառումների իրականացման պայմաններն ու կարգը:
ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովը նախագծին դրական եզրակացություն է տվել, այն ներկայացրել է Դավիթ Առուշանյանը:

As a result of adopting the drafts, it is expected to create the necessary, predictable and certain legal bases for trade network and supplier relations, as well as the sale market of agricultural products, which will contribute to the implementation of fair trade, including improving the competitive environment and increasing the protection of consumer rights. The RA Minister of Economy Vahan Kerobyan said this while presenting the legislative package on Making Amendments and Addenda to the Law on Protection of Economic Competition and on Making Addenda to the Law on Trade and Services in the first reading at the NA regular sitting on December 8. The initiative defines the general requirements of trade network and supplier relations, establishes a list of information to be published on the official website of the trade network.
The criteria and conditions for the selection of the supplier’s product, the entry of the new suppliers into the commercial network are planned.
The essential conditions of the contract concluded with the trade network are clarified, the maximum terms for payment to the supplier by the trade network are defined.
The NA Standing Committee on Economic Affairs endorsed the draft, it was presented by David Arushanyan.