Դեկտեմբերի 12-ին` ժամը 11:00-ին, կգումարվի Ազգային ժողովի արտահերթ նիստ
Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության 100-րդ եւ «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 41-րդ հոդվածների համաձայն` Կառավարության նախաձեռնությամբ դեկտեմբերի 12-ին` ժամը 11:00-ին, ՀՀ ԱԺ նախագահի որոշմամբ կգումարվի Ազգային ժողովի արտահերթ նիստ` նախաձեռնողի սահմանած օրակարգով:
Նախաձեռնությամբ առաջարկվում է սահմանել լիազորող նորմ քաղաքացիություն չունեցող անձանց փաստաթղթավորման կարգի եւ կարգավիճակի որոշման ընթացակարգի համար. ասել է ՀՀ ներքին գործերի նախարարության միգրացիայի եւ քաղաքացիության ծառայության պետ Արմեն Ղազարյանը` առաջին ընթերցմամբ ներկայացնելով «ՀՀ քաղաքացիության...
Խորհրդարանն առաջին ընթերցմամբ ընդունել է «Դիվանագիտական ծառայության մասին» օրենքում առաջարկվող փոփոխություններն ու լրացումները
Օրենքի ընդունումը պայմանավորված է ԱԳՆ գործունեության շարունակականության ապահովման, արդյունավետության բարձրացման, Սահմանադրությամբ ամրագրված օրենքները լիազորող նորմերով ապահովվելու, ինչպես նաեւ հանրային ծառայության վերաբերյալ օրենսդրությանը ներդաշնակեցնելու անհրաժեշտությամբ. ասել է ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղ...
Խորհրդարանը քվեարկությամբ ընդունել է գալիք տարվա պետական բյուջեի մասին օրենքը
ՀՀ Ազգային ժողովը դեկտեմբերի 7-ի հերթական նիստում 71 կողմ եւ 25 դեմ ձայների հարաբերակցությամբ ընդունել է «Հայաստանի Հանրապետության 2024 թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագիծը: Քվեարկվել են նաեւ քննարկված մյուս հարցերը: Խորհրդարանը հերթական նիստի աշխատանքը կշարունակի դեկտեմբերի 8-ին՝ ժամը 10:...
Կհստակեցվեն ազգային անվտանգության մարմինների ծառայողների ատեստավորմանը վերաբերող որոշ իրավակարգավորումներ
Առաջարկվում է վերացնել ազգային անվտանգության մարմինների ծառայողների կողմից արհեստակցական կազմակերպություններին անդամակցելու արգելքը՝ ապահովելով ՀՀ ՍԴ 2023 թվականի ապրիլի 11-ի որոշման պահանջը: Առաջարկվել է նաեւ հստակեցնել ազգային անվտանգության մարմինների ծառայողների ատեստավորմանը վերաբերող որոշ իրավա...
Հայաստանի Հանրապետության եւ Եվրոպական միության ու Ատոմային էներգիայի եվրոպական համայնքի եւ դրանց անդամ պետությունների միջեւ 2017 թվականի նոյեմբերի 24-ին ստորագրվել է Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը: Ճանապարհային քարտեզով, որն այդ համաձայնագրի ստորագրման արդյունք է, ամրագրված...
Մրցութային խորհրդի որոշմամբ Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի անդամի թափուր պաշտոնում առաջադրվել է Նարինե Ավետիսյանի թեկնածությունը: Այս մասին ասել է նիստը վարող ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը: Մրցութային խորհրդի անդամ Արթուր Հովսեփյանը ներկայացրել է թեկնածուի կենսագրական տվյալները եւ աշխատանքային...
Ազգային ժողովի` դեկտեմբերի 7-ի հերթական նիստում պատգամավորները մեկ րոպե լռությամբ հարգել են 1988 թվականի դեկտեմբերի 7-ի Սպիտակի ավերիչ երկրաշարժի անմեղ զոհերի հիշատակը: Խորհրդարանը շարունակել է Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի անդամի թեկնածու Հայկուհի Հարությունյանի ընտրության հարցի քննարկումը:...

On December 12 at 11:00, extraordinary sitting of National Assembly to be convened
In accordance with Article 100 of the Constitution of the Republic of Armenia and Article 41 of the constitutional law The Rules of Procedure of the National Assembly, on the initiative of the Government on December 12 at 11:00, by the RA NA President’s decision an extraordinary sitting of the National Assembly will be convened by the initiator’s established agenda.
The initiative proposes to establish an authorizing norm for the procedure of documenting stateless persons and determining their status: The Head of the Migration and Citizenship Service of the RA Ministry of Internal Affairs Armen Ghazaryan said, presenting the amendments to the Law on Citizenship...
Parliament in first reading adopts amendments and addenda being proposed to the law on Diplomatic Service
Parliament passes law on State Budget of the coming year by voting
At December 7 regular sitting, the RA National Assembly passed the draft law on State Budget 2024 of the Republic of Armenia with 71 for and 25 against votes. Other debated agenda items were also voted.The parliament will continue the work of the regular sitting on December 8 at 10:00. ...
Some legal regulations regarding certification of employees of national security bodies to be clarified
It is proposed to abolish the ban on membership of trade unions by employees of national security bodies, ensuring the requirement of the decision of the RA Constitutional Court of April 11, 2023. It was also proposed to clarify some legal regulations concerning the certification of the employees of...
On November 24, 2017, the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement was signed between the Republic of Armenia, the European Union and the European Atomic Energy Community and their member states. The roadmap, which is the result of the signing of that Agreement, sets out obligations to resto...
Narine Avetisyan was nominated as a candidate for the position of the member of the Corruption Prevention Commission (CPC) by the decision of the Competition Council. The RA NA President Alen Simonyan, who presided over the sitting, said this.The member of the Competition Council Artur Hovsepyan pre...
At the regular sitting of the National Assembly on December 7, the deputies observed a minute of silence in memory of the innocent victims of the devastating earthquake in Spitak on December 7, 1988.The Parliament continued the debate of the election of the candidate for the member of the Corruption...