ԼՂ-ից բռնի տեղահանված բնակչության համար նախատեսվել են օժանդակության ծրագրեր՝ 47.3 մլրդ դրամի չափով. շարունակվել է երկրի գլխավոր ֆինանսական փաստաթղթի քննարկումը
Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված բնակչության համար Հայաստանում բյուջեի նախագծով նախատեսվել են օժանդակության ծրագրեր՝ 47.3 մլրդ դրամի չափով, ինչը ԼՂ-ից բռնի տեղահանված  մեր հայրենակիցներին աջակցության ամբողջ ծավալը չէ: Այս մասին ասել է ՀՀ ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը՝ Ազգային ժողովի դեկտեմբերի 6-ի նիստում ներկայացնելով ՀՀ 2024 թվականի պետական բյուջեի նախագծի փոփոխված տարբերակը: Վահե Հովհաննիսյանը հայտնել է, որ ԱԺ պատգամավորները ներկայացրել են 20 առաջարկ, որոնցից Կառավարությունն ընդունել է 11-ը: Չի ընդունվել 4 առաջարկ, դրանց առնչությամբ տրվել են պարզաբանումներ:
«Դա հիմնականում պայմանավորված է ԱԺ-ում քննարկումների արդյունքում ներկայացված առաջարկները բյուջեում արտացոլելու անհրաժեշտությամբ, նաեւ Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանված բնակչության աջակցության ծրագրերի նախատեսմամբ: 2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ից հետո Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված բնակչության համար նախատեսվել են օժանդակության ծրագրեր՝ 47.3 մլրդ դրամի չափով, որից կրթության ոլորտի գծով՝ 1.2 մլրդ դրամի չափով, այդ թվում՝ 900 մլն դրամը Հայաստանում կրթություն ստացող 4360 ուսանողների ուսման վարձի փոխհատուցման նպատակով, իսկ 300 մլն դրամը՝ ուսուցիչների օժանդակության ծրագրի գծով: Աշխատանքի եւ սոցիալական պաշտպանության ոլորտի գծով նախատեսվել է 46.1 մլրդ դրամ, որից կենսաթոշակների գծով՝ 22.5 մլրդ դրամ, ժողովրդագրական վիճակի բարելավում ծրագրի գծով՝ 2.6 մլրդ դրամ, սոցիալական աջակցություն անաշխատունակության դեպքում ծրագրի գծով` 1.6 մլրդ դրամ, անապահով սոցիալական խմբերին աջակցություն ծրագրի գծով՝ 1.5 մլրդ դրամ, ԼՂ-ից բռնի տեղահանվածներին ժամանակավոր կացարանում բնակվելու եւ կոմունալ ծառայությունների ծախսերի կատարմանն օժանդակելու համար սոցիալական աջակցության միջոցառման գծով՝ 15 մլրդ դրամ»,- ասել է նախարարը:
Վահե Հովհաննիսյանի խոսքով սա բռնի տեղահանված հայրենակիցներին աջակցության ամբողջ ծավալը չէ: Այժմ քննարկումներ են ընթանում բնակարանային ծրագրերի, վերապատրաստումների, աշխատանքի տեղավորման եւ բնականոն կյանքին վերադառնալու ու այլ անհրաժեշտ միջոցառումների վերաբերյալ, որոնց հաստատման ժամանակ կապահովեն ֆինանսական անհրաժեշտ միջոցներ:
Պահուստային ֆոնդը 2024 թվականին նախատեսվել է աննախադեպ՝ 156 մլրդ դրամ մակարդակում: «Վստահ ենք, որ այս միջոցները բավարար են ֆիսկալ ռիսկերն ապահովագրելու եւ Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցների հավելյալ կարիքները հոգալու համար:
Ակտիվ աշխատանք է տարվում նաեւ միջազգային գործընկերների հետ՝ ԼՂ-ից բռնի տեղահանված անձանց կարիքները հոգալու համար ֆինանսական աջակցություն ստանալու նպատակով: Այս պահին հայտարարված բյուջետային աջակցության միջոցներ կան Եվրամիությունից, Ֆրանսիայից, Չինաստանից: Այս մասով ստացվելիք միջոցները պլանավորված չեն բյուջեում: Ուստի, դրանք ստանալուն պես կամ կնվազեցնեն բյուջեի պլանավորված դեֆիցիտը, կամ կնախատեսվեն հավելյալ հրատապ ծախսեր, որոնց հնարավոր չի եղել անդրադառնալ բյուջեի պլանավորման այս փուլում»,- ասել է Ֆինանսների նախարարը:
Վահե Հովհաննիսյանը ներկայացրել է 2024 թվականի բյուջեի հիմնական ցուցանիշները՝ նշելով, որ առաջին ընթերցմամբ ներկայացված նախագծի համեմատությամբ պետական բյուջեի նախագծի եկամուտներն ավելացել են 47.5 մլրդ դրամով:
2024 թվականի եկամուտները կկազմեն 2 տրիլիոն 723 մլրդ դրամ, որից հարկային եկամուտները եւ տուրքերը կկազմեն 2 տրիլիոն 613 մլրդ դրամ (նախորդ տարբերակով ներկայացված էր 2 տրիլիոն 566 մլրդ դրամ): Սա կկազմի ՀՆԱ-ի 24.9 տոկոսը: «Թեեւ սրանով մենք ապահովելու ենք Կառավարության ծրագրով 2026 թվականի համար սահմանված 25 տոկոս թիրախի իրագործումը, սակայն մենք շարունակելու ենք հարկային ճեղքի կրճատմանն ուղղված մեր քաղաքականությունը եւ մինչեւ 2026 թվականն ապահովելու ենք տարեկան հավելյալ 0.75 տոկոսային կետով բարելավում, որի 0.5 տոկոսային կետը վարչարարության ճեղքի կրճատման միջոցով: Առաջին ընթերցմամբ նախատեսված 3 տրիլիոն 17 մլրդ դրամ ծախսերի փոխարեն նախատեսել ենք 3 տրիլիոն 206 մլրդ դրամ, որից կապիտալ ծախսերը կկազմեն մոտ 695 մլրդ դրամ: Դրանք ավելի քան 27 տոկոսով կգերազանցեն 2023 թվականի պետական բյուջեով սահմանված կապիտալ ծախսերը: Արդյունքում՝ 2024 թվականի կապիտալ ծախսերը կկազմեն ՀՆԱ-ի 6.6 տոկոսը՝ 2023 թվականի նկատմամբ աճելով 0.7 տոկոսային կետով: 2024 թվականի կապիտալ ծախսերի 42 տոկոսն ուղղվելու է պաշտպանության ոլորտին:
Պետական բյուջեի դեֆիցիտը նախնական տարբերակի համեմատ կավելանա շուրջ 142 մլրդ դրամով եւ կկազմի 483 մլրդ դրամ կամ ՀՆԱ-ի 4.6 տոկոսը: Սակայն պարտք/ՀՆԱ հարաբերակցությունը 2024 թվականի վերջին չի փոխվի եւ կկազմի 48.3 տոկոս»,- ասել է նախարարը:
Ներկայացնելով ոլորտային ավելացումները՝ Վահե Հովհաննիսյանն ընդգծել է, որ 2024 թվականին կրթության ոլորտը ստանալու է ամենամեծ ավելացումը:
Ֆինանսների նախարարը պատասխանել է պատգամավորների հարցերին:
Նրա խոսքով բյուջեի դեֆիցիտը չի կարող ավելին լինել, քան կապիտալ ծախսերն են: «Մեր կապիտալ ծախսերը կազմում են 6.6 տոկոս, եւ մենք հնարավորություն ունենք բյուջեի դեֆիցիտը սահմանելու 4.6 տոկոս: Բազմաթիվ մոդելային վերլուծություններ ենք իրականացնում՝ հասկանալու՝ գնաճային ճնշումներ չառաջանալու համար ինչպիսի՞ դեֆիցիտ կարող ենք ունենալ եւ ինչպիսի՞ ծախսեր կարող ենք անել»,- նշել է Վահե Հովհաննիսյանը:
Անդրադառնալով գալիք տարվա բյուջեով Երեւան քաղաքին 5.7 մլրդ դրամ դոտացիա հատկացնելուն՝ նախարարն ընդգծել է. «Սա պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ նախորդ տարիներին պետական բյուջեով Երեւանին տրամադրվել են սուբվենցիաներ տարբեր հարցեր լուծելու համար, մասնավորապես, թանգարանների, ճանապարհների լուսավորության, տարբեր ՊՈԱԿ-ներ գտնվել են պետական հոգածության ներքո: Հիմա մենք փոխել ենք այդ մոդելը եւ այլեւս բյուջեից չենք ֆինանսավորում այդ ծախսերը»:
Նշվել է, որ Հայաստանում կենսաթոշակառուների՝ իրենց քարտերով անկանխիկ եղանակով կատարած գնումների եւ վճարումների 10 տոկոսի չափով հետվճարն ամբողջությամբ կիրականացնի պետությունը: Ֆինանսների նախարարի տեղեկացմամբ Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարությունը բանկերի հետ համապատասխան պայմանագրեր կնքելուց հետո վերոնշյալ հնարավորությունից կարող են օգտվել հայաստանյան ցանկացած բանկի քարտ ունեցող թոշակառուները: Հիշեցնենք, որ ներկայումս հետվճարը ձեւավորվում է պետություն-բանկ սոցիալական պատասխանատվության գործընկերության շրջանակում, որտեղ պետությունը եւ բանկը մասնակցում են 5-ական տոկոս համամասնությամբ:
ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը «ՀՀ 2024 թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագծի վերաբերյալ քննարկմանը փաստել է, որ պետական բյուջեն առաջանցիկ տեմպերով աճում է: Ըստ նրա՝ պետք է արձանագրել, որ 2024 թվականի պլանավորված պետական բյուջեն ավելի քան երկու անգամ գերազանցում է 2018 թվականի բյուջեն: Նա նշել է, որ 2024 թվականի համար թիրախավորված է 7 տոկոս տնտեսական աճի ցուցանիշ, որը լուրջ թիվ է պլանավորման տեսանկյունից: «Սա նշանակում է, որ Կառավարությունը միտված է բարձր սանդղակներ սահմանել եւ կատարել որակական ու ծավալային բարելավումներ թե՛ կապիտալ ներդրումների, թե՛ մնացած ուղղություններով»,- ասել է ԱԺ փոխնախագահը: Խորհրդարանի փոխխոսնակն անդրադարձել է Պաշտպանության, Կրթության, գիտության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի, Առողջապահության նախարարությունների բյուջեների աճին, իրականացվելիք ծրագրերին:
Ըստ բանախոսի՝ հարկեր/ՀՆԱ ցուցանիշի բարելավումը 0.75 տոկոսի չափով չափազանց կարեւոր է հարկերի հավաքագրման գործում եւ պետք է հնարավորինս արագ կյանքի կոչվի եւ արդյունավետ՝ հաշվի առնելով նաեւ գործարարների շահերը:
Հակոբ Արշակյանը շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ կառավարությանը եւ վարչապետին՝ 2024 թվականի պետական բյուջեում իր առաջարկները ներառելու համար: «Ցանկանում եմ հատկապես կարեւորել Արհեստական բանականության գիտահետազոտական կենտրոնի «Արդիականություն» միջոցառման ֆինանսավորումը, որը շուրջ 3,5 մլրդ դրամ է, ինչի նպատակն է որակյալ ենթակառուցվածքների ստեղծումը, որն առաջ կմղի արհեստական բանականության հետազոտությունները, նորարարությունները եւ կնպաստի տեխնոլոգիական առաջընթացին եւ տարբեր ոլորտներում խնդիրների մշակմանը: Ցանկանում եմ նշել, որ տարածաշրջանում նման կենտրոն գոյություն չունի, եւ Հայաստանն առաջինը կլինի դրա ներդրման առումով»,- նշել է Հակոբ Արշակյանը: Նա կարեւորել է նաեւ «Վիրտուալ կամուրջ» ծրագրի վերաֆինանսավորումը, որն ուղղված է ձեռներեցների վերապատրաստմանը:
ԱԺ նախագահի տեղակալը կարեւոր է համարել եւս մեկ ծրագրի ֆինանսավորման ավելացումը, որը վերաբերվում է մասսայական վերապատրաստմանը համակարգչային գիտելիքների ստացման, նոր տեխնոլոգիաների ուղղությամբ կրթական վերապատրաստման ծրագրերի ֆինանսավորմանը:
Հակոբ Արշակյանը վստահություն է հայտնել, որ բյուջեով նախատեսված կապիտալ ծախսերի իրականացումը կնպաստի տնտեսության էլ ավելի ակտիվացմանն արդեն նոր փուլով, նոր ստանդարտներով, որակի նկատմամբ առավել խստությամբ, որն ուղղված կլինի մեր քաղաքացիների հարմարավետության ապահովմանը:
ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության անունից ելույթ ունենալով՝ պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանը նշել է, որ խմբակցության անդամներն ակտիվորեն մասնակցել են բյուջետային քննարկումներին: Խմբակցության ներկայացուցիչն իր տեսակետն է հայտնել՝ ասելով, որ սննդամթերքը մի փոքր թանկացել է հոկտեմբերին՝ սեպտեմբերի նկատմամբ, տնտեսական ակտիվության ցուցանիշն այս մեկ ամսում նվազել է: Պատգամավորը տեղեկացրել է տարբեր տնտեսվարողներից՝ ձկնարտադրողներից, մեքենա ներմուծողներից, արտահանողներից ստացած բողոքների մասին:
Ըստ Արթուր Խաչատրյանի՝ սա ցույց է տալիս՝ որքան էլ Կառավարությունը խոսի, որ ամեն ինչ լավ է, կան բավականաչափ խնդիրներ: Պարտքն էլ աճել է:
Նրա հավաստմամբ պաշտպանական ծախսերը ՀՆԱ-ի նկատմամբ նվազել են:
Արթուր Խաչատրյանը բարձրաձայնել է, որ «Հայաստան» խմբակցությունը դեմ է քվեարկելու 2024 թվականի պետական բյուջեի նախագծին:
ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության անունից ելույթ է ունեցել պատգամավոր Բաբկեն Թունյանը: Նա անդրադարձել է ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանի ելույթում բարձրաձայնված մի շարք հարցադրումների, որոնք, մասնավորապես, վերաբերել են պահուստային ֆոնդին, ծախսերի վերաբաշխմանը:
«Եթե պաշտպանության ոլորտի ծախսերը 0,3 տոկոսով պակասել են, նշանակում է՝ 0.3 տոկոսով կարող է պատահի ավելացել են առողջապահության, գիտության կրթության ոլորտի ծախսերը: Շատ մեծ հարց է՝ արդյո՞ք կրթության կամ գիտության ոլորտի վրա կատարվող ծախսերը պաշտպանունակության բարձրացմանն ուղղված չեն: Պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի փակ քննարկումից հետո նման հայտարարություն անելն ինձ համար անհասկանալի է»,- ասել է Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի փոխնախագահը: Նա նաեւ նշել է, որ որեւէ ծախս կատարելիս հստակ հաշվարկ է արվում՝ արդյո՞ք արդյունքում կգեներացվեն եկամուտները, կվճարվեն հարկերը, կխթանվի տուրիզմը:
Բաբկեն Թունյանը փաստել է, որ 2024 թվականի պետական բյուջեն հավասարակշռված, ռիսկերը հաշվի առնող, զարգացմանը միտված կայունության բյուջե է: Նա տեղեկացրել է, որ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը կողմ է քվեարկելու բյուջեին:
Քննարկվում է Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի անդամի ընտրության հարցը
Ազգային ժողովը դեկտեմբերի 6-ի հերթական նիստում քննարկել է Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի անդամի ընտրության հարցը: Մրցութային խորհրդի որոշմամբ Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի անդամի թափուր պաշտոնում առաջադրվել է Հայկուհի Հարությունյանի թեկնածությունը: Թեկնածուի կենսագրությունն ու աշխատան...
Արդարությունն ինստիտուցիոնալ երեւույթ է: Այն, ինչ ինստիտուցիոնալ չէ, արդարություն չէ, արդարադատություն չէ. Նիկոլ Փաշինյան
Խորհրդարանը դեկտեմբերի 6-ին շարունակել է քննարկել «Հայաստանի Հանրապետության 2024 թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագիծը: Եզրափակիչ ելույթ է ունեցել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը եւ, մասնավորապես, խոսել արդարադատության մասին, որը եւս ունի ռազմավարական նշանակություն: «2018 թվականի ժողովրդական, ո...
Խորհրդարանի հերթական նիստում ներկայացվել են նախորդ օրը տեղի ունեցած գաղտնի քվեարկության արդյունքները
Ազգային ժողովի դեկտեմբերի 6-ի հերթական նիստում ԱԺ հաշվիչ հանձնախմբի նախագահ Նարեկ Բաբայանը ներկայացրել է դեկտեմբերի 5-ին տեղի ունեցած Վճռաբեկ դատարանի հակակոռուպցիոն պալատի կոռուպցիոն հանցագործությունների քննության դատական կազմի դատավորի թեկնածուի ընտրության գաղտնի քվեարկության արդյունքները: Նշվել է...

Продолжено обсуждение главного финансового документа страны: для вынужденных переселенцев из НК намечены программы содействия на 47,3 млрд драмов
“Проектом бюджета РА для вынужденных переселенцев из НК предусмотрены программы  содействия на сумму 47,3 млрд драмов, что не является полным объемом  помощи нашим соотечественникам”, - отметил министр финансов РА В.Ованнисян, представляя 6 декабря на заседании НС измененный вариант проекта госбюджета РА на 2024 г. Он сообщил, что депутаты представили 20 предложений, из которых правительство приняло 11. Отклонены 4 предложения, по ним даны разъяснения.
"В основном это связано с необходимостью отражения в бюджете предложений, представленных по итогам обсуждений в НС, а также с обеспечением программ поддержки вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха. После 19 сентября 2023 г. для них намечены программы помощи на сумму 47,3 млрд драмов, из них 1,2 млрд – на   сферу образования, в том числе 900 млн драмов – на   компенсацию платы за обучение 4360 студентов, обучающихся в Армении, 300 млн драмов на программу поддержки учителей. На труд и социальную защиту выделено 46,1 млрд драмов, из них 22,5 млрд на пенсии, 2,6 млрд драмов на улучшение демографической ситуации, 1,6 млрд драмов на социальную помощь в случае нетрудоспособности, 1,5 млрд драмов на поддержку социально незащищенных слоев населения, 15 млрд драмов в виде мер социальной помощи, чтобы помочь вынужденным переселенцам из НК проживать во временном жилье и оплачивать коммунальные услуги”, - проинформировал министр.
По Ованнисяну, это не полный объем содействия вынужденно переселенным соотечественникам. В настоящее время ведутся обсуждения по жилищным программам, их обучению, трудоустройству и возвращению к нормальной жизни, а также другим необходимым мерам, после одобрения которых будут предоставлены необходимые финансовые ресурсы.
Резервный фонд на 2024 г. запланирован на беспрецедентном уровне – 156 млрд драмов. "Мы уверены, что этих средств достаточно для покрытия фискальных рисков и покрытия дополнительных потребностей наших соотечественников, вынужденных переселенцев из НК.
Также ведется активная работа с международными партнерами с целью получения финансового содействия для удовлетворения нужд вынужденно перемещенных из НК. На данный момент объявлены меры бюджетной поддержки ЕС, Франции и Китая. Средства, которые будут поступать по этой части, в бюджете не запланированы. Поэтому, как только они будут получены, они либо сократят намеченный дефицит бюджета, либо предусмотрят дополнительные неотложные расходы, которые не удалось решить на данном этапе бюджетного планирования", - отметил министр финансов.
В.Ованнисян представил основные показатели бюджета 2024 года, отметив, что по сравнению с проектом, представленным в первом чтении, доходы проекта госбюджета увеличились на 47,5 млрд драмов.
Доходы в 2024 г. составят 2 трлн 723 млрд драмов, из них налоговые поступления и пошлины составят 2 трлн 613 млрд (в предыдущем варианте было представлено 2 трлн 566 млрд драмов). Это составит 24,9% ВВП. “Хотя этим мы обеспечим реализацию целевого показателя в 25%, установленного планом Правительства на 2026 г., мы продолжим нашу политику по сокращению налогового разрыва, и до 2026 г. обеспечим дополнительное улучшение на 0,75 процентного пункта в год. Вместо 3 трлн 17 млрд драмов, запланированных в первом чтении, мы запланировали 3 трлн 206 млрд драмов, из которых капитальные затраты составят около 695 млрд драмов. Они будут более чем на 27% превышать капитальные расходы, предусмотренные в госбюджете на 2023 г. В итоге капзатраты в 2024 г. составят 6,6% ВВП, что на 0,7 процентного пункта выше, чем в 2023 г. 42% капитальных расходов в 2024 г. пойдут на оборонную сферу.
Дефицит госбюджета увеличится примерно на 142 млрд драмов по сравнению с первоначальным вариантом и составит 483 млрд драмов, или 4,6% ВВП. Однако соотношение долг/ВВП по итогам 2024 г. не изменится и составит 48,3%", - сообщил министр.
Представляя отраслевые приросты, В.Ованнисян подчеркнул, что наибольший прирост в 2024 г. получит сфера образования.
Министр финансов ответил на вопросы депутатов.
По его словам, дефицит бюджета не может быть больше капитальных расходов. “Наши капитальные затраты составляют 6,6%, и у нас есть возможность установить дефицит бюджета на уровне 4,6%. Мы проводим множество модельных анализов, чтобы понять, какой дефицит мы можем иметь и какие расходы мы можем сделать, чтобы избежать инфляционного давления", - пояснил В.Ованнисян.
Касаясь выделения в бюджете следующего года городу Еревану субсидии в размере 5,7 млрд драмов, министр подчеркнул: "Это связано с тем, что в предыдущие годы столице из госбюджета предоставлялись субсидии для решения различных вопросов (музеи, освещение дорог и т.д.). Сейчас мы изменили эту модель и больше не финансируем эти расходы из бюджета”.
Отмечено, что государство полностью возместит 10% покупок и платежей, совершенных пенсионерами в Армении безналичными картами. По словам министра финансов, после того, как Министерство труда и социальных вопросов подпишет с банками соответствующие контракты, пенсионеры, имеющие карты любого армянского банка, смогут воспользоваться вышеуказанной возможностью. Напомним, что в настоящее время погашение формируется в рамках государственно-банковского партнерства социальной ответственности, где государство и банк участвуют в пропорции по 5% каждый.
Вице-спикер НС А.Аршакян в ходе обсуждения проекта закона "О Государственном бюджете Республики Армения на 2024 г." отметил, что госбюджет растет прогрессивными темпами. По его словам, запланированный госбюджет 2024 года более чем вдвое превышает бюджет 2018 г. Он подчеркнул, что на 2024 г. предусматривается экономический рост на уровне 7%, что является серьезной цифрой с точки зрения планирования. "Это означает, что правительство стремится установить высокие стандарты, добиться качественных и количественных улучшений как в плане капитальных вложений, так и в других направлениях", - заметил зампредседателя НС. Он коснулся увеличения бюджетов министерств обороны, МОНКС, здравоохранения, а также программ, которые предстоит реализовать.
По Аршакяну, улучшение соотношения налог/ВВП на 0,75% крайне важно в сборе налогов, должно быть реализовано максимально быстро и эффективно с учетом интересов бизнесменов.
Вице-спикер НС поблагодарил Правительство РА и премьер-министра за включение его предложений в госбюджет 2024 года. "Хотелось бы отметить финансирование мероприятия Центра исследований искусственного интеллекта "Современность", которое составляет около 3,5 млрд драмов. Цель Центра – создание качественной инфраструктуры, способствующей исследованиям искусственного интеллекта, инновациям, технологическому прогрессу, разработке проблем в различных сферах. Хочу отметить, что такого центра в регионе не существует, и Армения будет первой по его внедрению", - подчеркнул докладчик. Он также остановился на рефинансировании проекта “Виртуальный мост” по переподготовке предпринимателей.
А.Аршакян счел важным увеличить финансирование еще одной программы, которая касается массового обучения компьютерным знаниям, финансирования образовательных программ обучения новым технологиям.
Зампредседателя НС выразил уверенность, что реализация предусмотренных бюджетом капитальных расходов будет содействовать дальнейшей активизации экономики уже на новом этапе, с новыми стандартами, с более строгим качеством, что будет направлено на обеспечение комфорта наших граждан.
По повестке заседания критически высказался депутат А.Хачатрян, заявивший, что фракция "Армения" проголосует против проекта госбюжета-2024.
Зампредседателя Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам Б.Тунян подчеркнул, что госбюджет на 2024 г. – сбалансированный документ, учитывающий риски и ориентированный на развитие стабильности. Он сообщил, что фракция "Гражданский договор" проголосует в пользу бюджета.
06.12.2023
Обсуждается вопрос об избрании члена Комиссии по предотвращению коррупции
6 декабря НС на очередном заседании обсудило выборы члена Комиссии по предотвращению коррупции. Решением Конкурсного совета на вакантную должность члена указанной комиссии выдвинута кандидатура А.Арутюнян. Биографию и трудовой путь кандидата представила член совета, депутат фракции “Гражданский дого...
Н.Пашинян: “Справедливость - институциональный феномен. То, что не институционально, - не справедливость, не правосудие”
6 декабря парламент продолжил обсуждение проекта закона "О Государственном бюджете Республики Армения на 2024 г.". Премьер-министр РА Н.Пашинян выступил с заключительной речью и, в частности, коснулся  правосудия, которое также имеет стратегическое значение.“Самым большим ожиданием людей, совер...
Итоги состоявшегося накануне тайного голосования представлены на очередном заседании парламента
6 декабря на очередном заседании парламента председатель Счетной комиссии НС Н.Бабаян представил результаты состоявшегося 5 декабря тайного голосования по кандидатуре судьи судейского состава по расследованию коррупционных преступлений Антикоррупционной палаты Кассационного суда.Отмечено, что Высший...