Ազգային ժողովի հայտարարության նախագիծը, որը մշակել եւ շրջանառության մեջ է դրել ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցությունը` համաձայնեցված ՀՀ ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության հետ, վերաբերում է «Հայաքվե» քաղաքացիական օրենսդրական նախաձեռնության առաջադրած օրակարգային հարցին: Առաջին անգամ հաջողված նախադեպ ունենք, երբ քաղաքացիական նախաձեռնության կարգով ներկայացվում է անհրաժեշտ 50.000 ստորագրություն: 58.000 քաղաքացիներ միացել են նախաձեռնությանը: Այս նախաձեռնության արժեւորումը նրանում է, որ ազգային կարեւորագույն հարցերին է վերաբերում. այս մասին ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի` դեկտեմբերի 4-ի արտահերթ նիստի ընթացքում ասել է ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արծվիկ Մինասյանը: Նա նշել է, որ «Հայաքվե» քաղաքացիական նախաձեռնության առաջադրած օրակարգային հարցը քննարկվել է «Հայաստան» խմբակցության` նոյեմբերի 24-ին հրավիրած խորհրդարանական լսումների ժամանակ: Արդյունքում նախատեսվել է ՀՀ քրեական օրենսգրքում լրացումների նախագիծ, որի համաձայն` հատուկ նորմով քրեորեն պատժելի արարքներ են որակվում ՀՀ անունից Լեռնային Ղարաբաղը որեւէ այլ պետության կազմում ճանաչելն ու Հայոց ցեղասպանության ճանաչումից հրաժարվելը կամ դրա վտանգավորությունը նսեմացնելը:
Արծվիկ Մինասյանը մեջբերումներ է կատարել խորհրդարանական երեք քաղաքական ուժերի` ԼՂ հիմնախնդրի լուծմանը վերաբերող նախընտրական ծրագրերից` ընդգծելով, որ դրանցում կարմիր թելով անցնում է ԼՂ ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի պաշտպանության հարցը:
Պատգամավորները հարցեր են ուղղել զեկուցողին, որոնք վերաբերել են ԼՂ հիմնախնդրի լուծման տրամաբանությանը, ընդհանուր պետության փաթեթին, Մադրիդյան սկզբունքների վերաբերյալ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության քարտուղարի վերաբերմունքին, «Հայաքվե» նախաձեռնության հիմնավորման տեքստին, ԵԱՀԿ ՄԽ առաջարկած կարգավորումներին, ԼՂ-ում 2023 թվականին տեղի ունեցած իշխանափոխությանը, ԼՂ լուծարման մասին հրամանագրին:
Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը հետաքրքրվել է Արծվիկ Մինասյանից, թե ինչու հայտարարությունը չի ձեւակերպվել որպես օրենքի նախագիծ եւ ներկայացվել հանձնաժողովին: «Մի սուբյեկտն ուժ կիրառեց, պատասխան չստացավ, հաջորդ սուբյեկտն ասաց` անվտանգության համար պատասխանատու եմ, ուժ կիրառվեց, էլի անպատասխան մնաց: Ինչո՞ւ փաստաթղթում չկա դրա արձանագրումը»,- հետաքրքրվել է Վլադիմիր Վարդանյանը: Պատգամավորի հարցին ի պատասխան` Արծվիկ Մինասյանը նշել է, որ հայտարարության մեջ պատրաստ են իրացնել առաջարկները:
Խոսելով հայտարարությունը նախագծով փոխարինելու առաջարկի մասին` Արծվիկ Մինասյանը հայտնել է, որ տպավորություն է, թե սահմանադրական կարեւորագույն սուբյեկտին` քաղաքացիներին, ուզում են փոխարինել մեկ պատգամավորով: Խորհրդարանականը նշել  է, որ դեմ է նման մոտեցմանն ու տեղեկացրել, որ յուրաքանչյուր կողմ իրացնում է իր իրավունքը:
Հայտարարության նախագծի հարակից զեկույցը ներկայացրել է հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը, ով ողջունել է սահմանադրական ինստիտուտի գործարկումը: Պատգամավորն այն որպես ժողովրդավարական նվաճում է որակել:
«Նախագիծն ինքնուրույն բովանդակություն չունի, այն որեւէ եղանակով առարկայական հարց չի ծածկում, որն ընդգրկված է ԱԺ գալիք նիստերի օրակարգում, այն առաջ է քաշվել, որպեսզի հնարավոր լինի լսումներ անցկացնել: Բովանդակային մասով այն արտացոլում է քաղաքացիական օրենսդրական նախաձեռնությունը եւ պարունակում է որոշակի առաջարկներ, որոնք օրենսդրական առանձին քննարկման առարկա կարող են դառնալ»,- ասել է Վլադիմիր Վարդանյանն ու առաջարկել արձանագրել, որ հայտարարությունն արդեն իսկ կատարել է իր առաքելությունը, այն է` լսումները տեղի են ունեցել: Վլադիմիր Վարդանյանը կոչ է արել հանձնաժողովականներին դեմ քվեարկել հայտարարության նախագծին:
Ելույթների ընթացքում պատգամավորներն անդրադարձել են ԼՂ հակամարտությանը, այն լուծելու մասով վարված բանակցություններին: Հնչել են քաղաքական գնահատականներ:
Հայտարարության նախագծի հեղինակ Արծվիկ Մինասյանն առաջարկել է հարցի քննարկումը հետաձգել քվեարկության փուլում` այն լրամշակելու նպատակով:

The draft statement of the National Assembly, which elaborated and put into circulation the RA NA Armenia Faction, is agreed with the RA NA With Honor Faction, which refers to the agenda item proposed by Hayakve civil legislative initiative. For the first time we have successful precedent, when necessary 50.000 signatures are presented in the civil initiative order. 58.000 citizens joined the initiative. The evaluation of this initiative is that it relates to the national most important issues: The Secretary of the NA Armenia Faction Artsvik Minasyan said during the extraordinary sitting of the NA Standing Committee on State and Legal Affairs on December 4. He noted that the agenda item proposed by Hayakve civil legislative initiative was debated during the parliamentary hearing convened by the Armenia Faction on November 24. As a result, a draft of the addenda to the RA Criminal Code was designed, according to which, with special norm criminally punishable acts are qualified the recognition of Nagorno Karabakh in any other state on behalf of the Republic of Armenia and denying the recognition of the Armenian Genocide or downplaying its danger.
Artsvik Minasyan quoted from the pre-election programmes on the solution of the Nagorno Karabakh problem of the parliamentary three political forces, underlining that the issue of protection of the right to the self-determination of the Nagorno Karabakh people passes through a red thread in them.
The deputies addressed questions to the rapporteur, which related to the logic of the solution of the Nagorno Karabakh problem, the package of the common state, the attitude of the Secretary of the NA Armenia Faction on the Madrid principle, the text of the Hayakve initiative substantiation, the regulations proposed by the OSCE Minsk Group, the power shift happened in Nagorno Karabakh in 2023 and the decree on Nagorno Karabakh dissolution.
The Chair of the Standing Committee on State and Legal Affairs Vladimir Vardanyan inquired from Artsvik Minasyan why the statement was not formulated as a draft law and presented to the Committee. “One subject used force, did not get an answer, the next subject said – I am responsible for the security, force was used, and again remained unanswered. Why isn’t there its recording in the document?” Vladimir Vardanyan inquired. In response to the MP’s question Artsvik Minasyan noted that they are ready to realize the proposals in the statement.
Speaking about the proposal to replace the statement by the draft, Artsvik Minasyan informed that there is an impression that they want to replace the constitutional most important subject, the citizens with one MP. The parliamentarian mentioned that he is against that approach and informed that each side executes its right.
The Committee Chair Vladimir Vardanyan presented the co-report of the draft statement and welcomed the work of the constitutional institute. The deputy characterized it as a democratic achievement.
“The draft has no independent content, it does not cover in any way an effective issue, which is included in the agenda of the NA upcoming sittings, it was brought up in order to be able to hold parliamentary hearing. It reflects the civil legislative initiative in content, and contains certain proposals, which can become subject for separate legislative debate,” Vladimir Vardanyan said and proposed the attendees to record that statement fulfilled its mission, i.e. the hearing was held. Vladimir Vardanyan called on the Committee members to vote against the draft statement.
During their speeches the deputies referred to the Nagorno Karabakh conflict, the negotiations on solving it, Political assessments were sounded.
The author of the draft statement Artsvik Minasyan proposed to postpone the debate of the issue in the voting phase for revising it.