Առաջարկվում է 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին սանձազերծված ռազմական գործողությունների հանգամանքների ուսումնասիրման նպատակով ստեղծված Ազգային ժողովի քննիչ հանձնաժողովի գործունեության ժամկետը երկարաձգել եւս վեց ամսով:
Քննիչ հանձնաժողովի նախագահ, Պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը ներկայացրել է հանձնաժողովի գործունեությունը. հանձնաժողովը պահանջել եւ ստացել է 4154 գաղտնի եւ հույժ գաղտնի տեքստային ու գրաֆիկական փաստաթուղթ` 14.000 էջից ավելի ծավալով, որոնք դեռեւս մանրակրկիտ ուսումնասիրվում են հանձնաժողովի պատգամավորների եւ փորձագետների կողմից: Հրավիրվել եւ հրավիրվում են գործող ու նախկին զինվորական եւ քաղաքական բարձրաստիճան պաշտոնյաներ: Հանձնաժողով են դիմել պատերազմի բազմաթիվ մասնակիցներ, զոհվածների հարազատներ, որոնք եւս հանձնաժողովին են ներկայացնում բազմաթիվ տեղեկություններ եւ տեսաձայնային նյութեր: Անդրանիկ Քոչարյանի խոսքով լրացուցիչ ուսումնասիրման նպատակով համապատասխան կառույցներին դիմելու, նոր փաստաթղթեր ստանալու եւ ուսումնասիրելու անհրաժեշտություն է առաջացել: Դրանով պայմանավորված էլ առաջարկվում է երկարաձգել հանձնաժողովի գործունեությունը:
ԱԺ պատգամավորներ Գեղամ Նազարյանը, Արփինե Դավոյանը, Վահագն Ալեքսանյանը եւ Արծվիկ Մինասյանը խոսել են հանձնաժողովի գործունեության եւ դրա արդյունավետության մասին: Անդրադարձ է եղել հանձնաժողովի աշխատանքներին ընդդիմության մասնակցության հարցին:
Ներկայացնելով «Հայաստան» խմբակցության տեսակետը` Արծվիկ Մինասյանը կարծիք է հայտնել, որ ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովը չի կարող այս խնդիրները պարզաբանել եւ ներկայացրել է հիմնավորումներ: Քննիչ հանձնաժողովը պետք է ուսումնասիրի Հայաստանի ներկա քաղաքական իշխանության կառավարման շրջանում տեղի ունեցած պատերազմը, մինչդեռ քննիչ հանձնաժողովը ներկայումս ղեկավարում է քաղաքական իշխանության ներկայացուցիչը: Ըստ նրա` առկա է շահերի բախում, հանձնաժողովն իր ծանրաբեռնվածությամբ, նյութական եւ մարդկային ռեսուրսներով չի կարող պատշաճ իրականացնել այդ ծավալի աշխատանքը: Արծվիկ Մինասյանը հանձնաժողովի աշխատանքներին խորհրդարանի կառավարող եւ ընդդիմադիր ուժերի մասնակցությունից բացի կարեւորել է Արցախի ներկայացուցիչների, ՄԻՊ-ի, արտախորհրդարանական քաղաքական ուժերի ներգրավվածությունը: Պատգամավորի համոզմամբ այս ժամանակահատվածն անբավարար է լինելու հարցերի պատասխանները ստանալու համար, ուստի խմբակցությունը դեմ է ժամկետի երկարաձգմանը:
Եզրափակիչ ելույթում եւ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության տեսակետը ներկայացնելիս Անդրանիկ Քոչարյանը հիշեցրել է, որ նման մեխանիզմ կիրառվել է նաեւ մարտի մեկի դեպքերի ուսումնասիրման ժամանակ: «Ինչո՞վ ավարտվեց. առաջին զեկույցից հետո իշխանությունը ներկայացնող փորձագետներն անհետացան, ես եւ տիկին Սաֆարյանը շարունակեցինք եւս չորս զեկույց ներկայացնել, որոնք շատ կարեւոր, փաստարկված նյութեր էին պարունակում եւ հետագայում ներառվեցին նաեւ քննչական մարմինների կողմից այդ գործը քննելու ժամանակ: Դա անկախ մարմնի մասով»,- Արծվիկ Մինասյանի հիմնավորումներին անդրադառնալով՝ նշել է հանձնաժողովի նախագահը:
Համաձայնելով Արծվիկ Մինասյանի այն տեսակետի հետ, որ քննիչ հանձնաժողովի աշխատանքում կարեւոր է վստահության մթնոլորտի ապահովումը՝ Անդրանիկ Քոչարյանը փաստել է՝ այդ մթնոլորտը պետք է միասին ստեղծենք:
«Կարեւորում եմ, որ ընդդիմությունը գոնե այս վերջին վեց ամսվա փուլին մասնակցի, քանի որ վերջնական փուլը տալու է շատ հարցերի պատասխաններ: Ամբողջացման փուլում տեսակետների բախման կարիք ունենք՝ օբյեկտիվ, փաստարկված: Շատ լավ կլիներ մեկ տարվա աշխատանքներին էլ մասնակից լինեիք եւ կհամոզվեիք, որ այդ փակ դռների հետեւում որեւէ դավադրություն չի պլանավորվում որեւէ մեկի դեմ, ընդհակառակը՝ այդ աշխատանքները մեզ պետք են մեր երկիրն առաջ տանելու եւ դասեր քաղելու համար»,- ընդգծել է Անդրանիկ Քոչարյանը:
Պատգամավորը նաեւ անդրադարձել է «ԱԺ կանոնակարգ» օրենքում նախատեսվող փոփոխությանը, որով պատասխանատվություն է սահմանվելու քննիչ հանձնաժողովի նիստին չներկայանալու դեպքում:
«Այս գործիքը շատ պետք է Ազգային ժողովին, որ որեւէ մեկը, որն այլեւս չի պաշտոնավարում, մտքով չանցկացնի, որ միայն պաշտոն ունենալու դեպքում ունի պատասխանատվություն, պետք է պատրաստ լինի պաշտոն չունենալու դեպքում եւս ներկայանալու համար մեկ քաղաքական հարթակ եւ պատասխանելու հարցերին»,- եզրափակել է ելույթը հանձնաժողովի նախագահը:

It is proposed to extend the term of activity of the Inquiry Committee of the National Assembly established for the purpose of investigating the circumstances of the military operations unleashed on 27 September 2020 for another six months.
The Chair of the Investigative Committee, the Chair of the Standing Committee on Defense and Security Andranik Kocharyan introduced the activity of the Committee: the Committee requested and received 4,154 secret and top secret text and graphic documents with a volume of more than 14,000 pages, which are still being carefully studied by the deputies and experts of the Committee. Current and former military and political high-ranking officials were and are being invited. Many war participants, relatives of the casualties have applied to the Committee, and they also present a lot of information and video materials to the Committee. According to Andranik Kocharyan, there is need to apply to the relevant structures for the purpose of additional investigation, to receive and study new documents. It is proposed to extend the activity of the Committee because of this.
The NA deputies Gegham Nazaryan, Arpine Davoyan, Vahagn Aleksanyan and Artsvik Minasyan spoke about the activity of the Committee and its effectiveness. The issue of the opposition's participation in the work of the Committee was addressed.
Presenting the viewpoint of Armenia Faction, Artsvik Minasyan opined that the NA Defense and Security Standing Committee cannot clarify these issues and presented justifications. The Inquiry Committee must investigate the war that took place during the government period of the current political power in Armenia, while the Inquiry Committee is currently headed by a representative of the political power. According to him, there is a conflict of interests, the Committee with its workload, material and human resources cannot properly carry out the work of that volume. Apart from the participation of the ruling and opposition forces of Parliament, Artsvik Minasyan highlighted the involvement of the representatives of Artsakh, the Human Rights Defender (HRD), and extra-parliamentary political forces in the work of the Committee.
In his final speech and while presenting the viewpoint of the NA Civil Contract Faction, Andranik Kocharyan reminded that a similar mechanism was also used during the investigation of the March 1 cases.
Agreeing with Artsvik Minasyan's viewpoint that it is important to ensure an atmosphere of trust in the work of the Inquiry Committee, Andranik Kocharyan stated that we should create that atmosphere together.
The Deputy also touched upon the amendment provided for in the NA Rules of Procedure law, by which liability will be defined in case of failure to attend the sitting of the Inquiry Committee.