Օրենքով սահմանված չեն վարչապետի որոշմամբ հանրային պաշտոնին նշանակված եւ ազատված անձի լիազորությունների ստանձման եւ դադարեցման պահը կանոնակարգող հարաբերությունները: Գործող օրենքով Կառավարության անդամն իր լիազորությունները ստանձնում եւ դադարեցնում է Հանրապետության նախագահի հրամանագրի հրապարակման պահից. ասել է ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Արմենուհի Հարությունյանը մայիսի 2-ի ԱԺ լիագումար նիստում` ««Հանրային ծառայության մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագծի քննարկման ժամանակ:
Հիմնական զեկուցողը նշել է, որ օրենքը լրացվել է նոր կետով, ըստ որի` հանրային պաշտոնում նշանակելու, հանրային պաշտոնից ազատելու վերաբերյալ վարչապետի որոշումներն ուժի մեջ են մտնում հրապարակման պահից, եթե այդ որոշումներով ավելի ուշ ժամկետ նախատեսված չէ:
Փոխնախարարը նշել է, որ տեխնիկական շտկումն անհրաժեշտություն է, քանի որ բացթողումն օրենսդրության մեջ տարատեսակ մեկնաբանությունների ու տարբեր շահարկումների տեղիք է տալիս:
Հարակից զեկուցող, Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Կարեն Սարուխանյանը կոչ է արել կողմ քվեարկել նախագծին:

“Закон не определяет отношения, регулирующие момент получения и прекращения полномочий лица, назначаемого и освобождаемого от публичной должности решением Премьер-министра. Согласно действующему закону, член правительства вступает в силу и прекращает свои полномочия с момента опубликования указа Президента Республики”, - отметила заместитель министра юстиции А.Арутюнян на пленарном заседании НС 2 мая в ходе обсуждения проекта о внесении дополнения в закон “О публичной службе".
Основной докладчик отметила, что закон дополнен новым пунктом, согласно которому решения Премьер-министра о назначении на публичную должность и освобождении от нее вступают в силу с момента опубликования, если этими постановлениями не предусмотрен более поздний срок.
Замминистра отметила, что техническая коррекция необходима, поскольку упущение в законодательстве порождает различные толкования и всякие домыслы.
Содокладчик член Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам К.Саруханян призвал проголосовать за проект.