ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանը, խմբակցության պատգամավորներ Վլադիմիր Վարդանյանը, Ռուստամ Բաքոյանը, Հայկ Ցիրունյանը, Արուսյակ Մանավազյանը եւ Կարեն Համբարձումյանը Կիպրոս կատարած այցի շրջանակում մայիսի 2-ին հանդիպել են Կիպրոսի Հանրապետության Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Անիտա Դիմիտրիուի հետ:
Որպես Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի եւ Կիպրոսի Հանրապետության Ներկայացուցիչների պալատի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի նախագահ՝ Հայկ Կոնջորյանն իր խորին շնորհակալությունն է հայտնել Անիտա Դիմիտրուին 2023 թվականի ապրիլի 6-ին Կիպրոսի խորհրդարանի կողմից ընդունված բանաձեւի համար, որը դատապարտում էր Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի շրջափակումը:
Հանդիպմանը քննարկվել է միջազգային հարթակներում երկու երկրների խորհրդարանականների համակարգված աշխատանքը:
Կողմերը երկուստեք պատրաստակամություն են հայտնել ընդլայնելու համագործակցության շրջանակը` լավագույնս օգտագործելով երկու երկրների պոտենցիալը կրթության, տուրիզմի, տնտեսության եւ այլ ոլորտներում:

2 мая руководитель фракции НС "Гражданский договор" А.Конджорян, депутаты фракции В.Варданян, Р.Бакоян, А.Цирунян, А.Манавазян и К.Амбарцумян в рамках визита на Кипр встретились со спикером Палаты представителей Республики Кипр Анитой Димитриу.
Как председатель Межпарламентской комиссии по сотрудничеству между НС РА и Палатой представителей Республики Кипр, А.Конджорян выразил глубокую признательность Аните Димитриу за принятую парламентом Кипра 6  апреля 2023 года резолюцию, осуждающую блокаду Азербайджаном Лачинского коридора.
На встрече обсуждалась слаженная работа парламентариев двух стран на международных площадках.
Стороны выразили готовность расширить рамки сотрудничества, всемерно используя потенциал обеих стран в области образования, туризма, экономики и других сферах.