Կարեւորվեցին հայաստանյան բարեփոխումները
Նրա խնդրանքով Աժ նախագահը իրազեկեց Հայաստանում տեղի ունեցող ժողովրդավարական, օրենսդրական բարեփոխումների, կոռուպցիայի դեմ գործնական ու հետեւողական պայքարի, տարածաշրջանային խնդիրներում Հայաստանի դիրքորոշումների եւ հարեւանների հետ հարաբերությունների մասին: Խորհրդարանի նախագահը նշեց, որ այդ գործընթացների հաջողության համար կարեւոր է ԱՄՆ-ի աջակցությունը եւ շնորհակալություն հայտնեց` անկախության տարիներին` ցույց տված բարոյական ու 1,5 միլիարդ դոլար ֆինանսական օգնության համար:
Պարոն Քոլմենը պատրաստակամություն հայտնեց աջակցել ԱՄՆ-ի սենատի հետ միջխորհրդարանական կապերին եւ Հայաստանում իրական ժողովրդավարության հաստատմանը` կարեւորելով այդ ընթացքում բարեփոխումները եւ այդ բարեփոխումները կատարելու համարձակությունն ու հետեւողականությունը: Սենատորը նշեց հայկական սփյուռքի կարեւոր դերը` հայերի ձայնը լսելի ԱՄՆ-ի իշխանությունների համար դարձնելու գործընթացներում: Նրա կարծիքով` Հայաստանը պետք է ակտիվորեն ընդգրկված լինի տարածաշրջանային բոլոր զարգացումներում: Հաջողությամբ կատարելով իր բարեփոխումները` Հայաստանը հույս ու վստահություն կներշնչի համաշխարհային հանրությանը, արդյունքում ամրապնդելով իր քաղաքական ու տնտեսական դիրքերը:Իսկ այդ գործընթացներում, սենատորի կարծիքով, շատ կարեւոր է խորհրդարանի դերը` իբրեւ բարեփոխումների օրենսդրական հիմքեր ստեղծող կառույցի:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին փոխադարձ հետաքրքրություն ունեցող այլ հարցեր եւս:
01.06.2005
Քննարկվեցին ԱՊՀ ՄԽՎ շրջանակներում համագործակցության հարցեր
Հունիսի 1-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանն ընդունեց ԱՊՀ ՄԽՎ քարտուղար Միխայիլ Կրոտովին: Հանդիպմանը մասնակցում էր ԱՊՀ ՄԽՎ ՀՀ ԱԺ ներկայացուցիչ Ֆելիքս Ղուշչյանը:Պարոն Կրոտովը ԱԺ նախագահին  ներկայացրեց ԱՊՀ ՄԽՎ լիագումար նիստից հետո կատարված աշխատանքները, պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց հունիսի...
Իսպանիայի նորանշանակ դեսպանը Ազգային ժողովում
Հունիսի 1-ին ՀՀ Աժ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանն ընդունեց Հայաստանում Իսպանիայի Թագավորության նորանշանակ դեսպան Ֆրանսիսկո Խավյեր Էլորսա Կավենգտին:Պարոն Կավենգտը խորհրդարանի նախագահին հաղորդեց, որ իսպանահայկական հարաբերությունների խորացման նպատակով Հայաստանում կնշանակվի Իսպանիայի պատվո հյուպատոս եւ կբա...

Подчеркнута важность реформы в Армении
По его просьбе Председатель НС ознакомил с происходящими в Армении демократическими и законодательными изменениями, с практической и последовательной борьбой с коррупцией, с позицией Армении по региональным проблемам и отношениями с соседями. Председатель парламента отметил, что для достижения успеха в этих процессах важно содействие США и выразил благодарность за нравственную и финансовую (1,5 млрд. долларов США) поддержку в годы приобретения Арменией независимости.
Г-н Колмен выразил готовность содействовать развитию межпарламентских связей с Сенатом США и установлению в Армении реальной демократии, подчеркнув важность реформ в этом процессе и последовательность и смелость при их осуществлении. Сенатор отметил, что важной ролью армянской диаспоры является то, чтобы голос армян был услушан правительством США. По его мнению, Армения должна быть активно вовлечена во все тенденции регионального развития. Армения, с успехом внедряя свои реформы, будет внушать надежду и доверие мировому сообществу, укрепив в результате свои политические и экономические позиции. По мнению сенатора, очень важна роль парламента в этих процессах как структуры, создающей законодательную основу для реформ.
01.06.2005
Обсуждены вопросы сотрудничества в рамках МПА СНГ
1 июня Председатель НС РА Артур Багдасарян принял Секретаря МПА СНГ Михаила Кротова. Во встрече принимал участие представитель НС РА в МПА СНГ Феликс Гушчян. Г-н Кротов ознакомил Председателя НС с работой , проделанной после пленарного заседания МПА СНГ, была достигнута договоренность об участии в и...
Новый Посол Испании в Национальном Собрании
1 июня Председатель НС РА Артур Багдасарян принял нового Посла Испании Франсиско Хавьера Элорса Кавенгта.Г-н Кавенгт сообщил Председателю парламента, что с целью углубления испанско-армянских связей будет назначен Почетный Консул Испании в Армении и откроется представительство Института Сервантеса. ...