Պաշտոնական այցի նախօրեին
- Այս տարի Բելգիան նշելու է իր անկախության 175-րդ տարեդարձը : Հայ- բելգիական հարաբերություններն ունեն հարուստ պատմություն, սակայն առաջին անգամ է, որ Ձեր մակարդակի բելգիացի քաղաքական գործիչ այցելում է Հայաստան: Այդ կապակցությամբ ինչպե՞ս կգնահատեքհայ-բե լգիական հարաբերությունները ներկա փուլում եւ ինչպիսի՞ն են Ձեր կանխատեսումները :
-Հայ-բելգիական հարաբերություններն  ինձ թվում են դրական զարգացումներով առաջ ընթացող: Ես Բրյուսելում ընդունել եմմեծ թվով հայ գործիչների եւ բարձր եմ գնահատում Հայաստանի իշխանությունների Հայաստան պաշտոնական այցի հրավերը: Իմ այցելության ընթացքում ինձ ուղեկցում է քաղաքական տարբեր խմբերի` եւ մեծամասնության, եւ ընդդիմության ներկայացուցիչներից կազմված մի մեծ պատվիրակություն: Հայաստանի հետ հանդիպումը լավ է նախապատրաստվածԲելգիայում Հայաստանի դեսպանի եւ ՀՀ Ազգային ժողովի կողմից, կարծում եմ` կհասցնենք ընկալել Հայաստանի յուրահատուկ հիմնախնդիրներըայս տարածաշրջանի  հատուկ համատեքստում:Հայաստանն ունի մեծ եւ ազդեցիկ սփյուռք : Մենք էլ ենք ուզում գնահատել դրա ներքին եւ արտաքին կարեւորությունը :
-Բյուսելը Եվրոպական քաղաքական կենտրոններից մեկն է : Այս առումով Դուք ինչպե՞ս եք գնահատում Հայաստանի եւ ԵՄ-ի միջեւ հարաբերությունները` թե «Ընդլայնվող Եվրոպա. նոր հարեւաններ» ծրագրի շրջանակներում, թե ընթացիկ այլծրագրերի շրջանակներում :
-Եվրամիությունը գայթակղող եւ մոբիլիզացնող փարոս է : Բրյուսելը դիվանագիտական, պետական եւ կառուցվածքայինմարմինների հարաբերությունների տեսակետից ամենակարեւոր մայրաքաղաքն է : Համաշխարհային կազմակերպությունների 17 տոկոսը գտնվում է Բելգիայի մայրաքաղաքում: Հայաստանը այներկիրն է, ուր կարող են զարգանալ եվրոպական հաճախումների եւ փոխադարձ դրական ճանաչման առանձնահատուկ ծրագրեր : Մենք ուզում ենք ուսումնասիրել, մասնավորապեսԹուրքիան այցելելուց հետո, այն հնարավորությունները, որոնք թույլ կտան մի փոքր բարելավել Հայաստանի եւ Թուրքիայիհարաբերությունները :
-Բելգիական խորհրդարանն ունի ՀՀ ԱԺ-ի հետ աշխատող բարեկամության խումբ: Որո՞նք են այդ բարեկամության խմբի նախագծերը  :
-Եվրամիության շրջանակներում միջխորհրդարանական բարեկամության խմբերը կազմվում են կամավոր պատգամավորներից, այն է` հետաքրքրված պատգամավորներից : Մեր փոխադարձ կապերը կխորանան Հայաստանով հետաքրքրվածսենատորների եւ պատգամավորների գիտելիքները խորացնելուն զուգընթաց, իսկ դա նշանակում էփոխադարձ այցերի անհրաժեշտություն:
-2005 թ. նշվում է հայոց ցեղասպանության 90 ամյակը : 1998-ին արդեն Բելգիայի Սենատըընդունել էր հայերի ցեղասպանությունը դատապարտող որոշում, կոչելով Թուրքիային ճանաչել ցեղասպանությունը : Ո՞րն է Ձեր դիրքորոշումն այս կապակցությամբ :
-Հայերի ցեղասպանությունը թնջուկ է, որը պետք է տեղակայվիպատմական երկարաժամկետ հեռանկարում : Այդ նույն հեռանկարում խնդիր կարող են առաջացնել  Թուրքիայի հետ հարաբերությունները: Մեր կարճատեւ այցելության ընթացքում մեզ հնարավորություն է ընձեռված հանդիպել հայ ղեկավար ամենատարբեր գործիչների հետ, եւ դա թույլ կտա մեզ գնահատել Հայաստանի եւ հայ սփյուքի համար մեծ կարեւորություն ունեցողայս խնդիրը:

Накануне официального визита
- В этом году Бельгия отметит 175-летие своей независимости. Армяно-бельгийские отношения имеют богатую историю, однако впервые бельгийский политический деятель Вашего ранга посещает Армению. В связи с этим как бы Вы охарактеризовали армяно-бельгийские отношения на данном этапе и каковы Ваши прогнозы?
- Армяно-бельгийские отношения мне кажутся развивающимися в положительном направлении. Я в Брюсселе принимал множество армянских деятелей и высоко ценю приглашение властей Армении посетить с официальным визитом Армению. Во время моего визита меня сопровождает большая делегация, состоящая из представителей различных политических групп – как большинства, так и оппозиции. Встреча с Арменией хорошо подготовлена посольством Армении в Бельгии и Национальным Собранием РА, думаю, что сможем почувствовать своеобразие проблем Армении в особом контексте проблем этого региона. Армения имеет большую и влиятельную диаспору. И мы также хотим оценить ее внутреннюю и внешнюю важность.
- Брюссель – один из политических центров Европы. В этом аспекте как Вы оцениваете отношения между Арменией и ЕС, как в рамках программы “Расширенная Европа: новые соседи”, так и в рамках других программ?
- Евросоюз – соблазнительный и мобилизующий маяк. С точки зрения отношений – дипломатических, государственных и структурных органов – Брюссель самая важная столица. 17% мировых организаций находится в столице Бельгии. Армения – та страна, где могут развиваться особые программы европейских визитов и позитивного взаимного ознакомления. Мы хотим изучить, особенно после посещения Турции, те возможности, которые позволят хоть немного улучшить отношения между Арменией и Турцией.
- Бельгийский парламент имеет группу дружбы, работающую с НС РА. Каковы планы этой группы дружбы?
- В рамках Евросоюза межпарламентские группы дружбы формируются добровольно и именно из заинтересованных депутатов. Наши взаимные связи углубятся параллельно углублению знаний сенаторов и депутатов, интересующихся Арменией, а это означает необходимость взаимных визитов.
- В 2005 г. исполняется 90-летие Геноцида армян. В 1998 г. Сенат Бельгии принял постановление, осуждающее Геноцид армян, призвав Турцию признать Геноцид. К акова Ваша позиция в связи с этим?
- Геноцид армян – запутанный клубок, который должен быть распутан в длительной исторической перспективе. В этой же перспективе проблемы могут вызвать отношения с Турцией. В ходе нашего кратковременного визита нам предоставлена возможность встретиться с самыми различными армянскими руководящими деятелями, что позволит нам оценить эту проблему, имеющую огромную важность для Армении и диаспоры.