Բելառուսի Հանրապետության Ազգային ժողովի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահի տեղակալ, Հայաստանի եւ Բելառուսի Ազգային ժողովների միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի համանախագահ Բոլեսլավ Պիրշտուկը եւ հանձնաժողովի անդամները ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, միջխորհրդարանական հանձնաժողովի համանախագահ Էդուարդ Շարմազանովի ուղեկցությամբ նոյեմբերի 21-ին այցելել են Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր:
Հյուրերը ծաղիկներ են խոնարհել անմար կրակի մոտ եւ լռությամբ հարգել Սուրբ նահատակների հիշատակը:
Նրանք եղել են նաեւ Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում, ծանոթացել ցուցանմուշներին, գրառում կատարել հուշամատյանում:
«Այն, ինչ տեսանք ու լսեցինք, իհարկե, չի տեղավորվում նորմալ մարդու ուղեղում եւ դժվար է պատկերացնել, թե ինչպես կարող էր նման բան պատահել: Ոչնչացվել են խաղաղ ու անմեղ մարդիկ, ովքեր ցանկացել են ապրել իրենց հարազատ հողում»,-ասել է Բոլեսլավ Պիրշտուկը:

21 ноября заместитель председателя Палаты Представителей НС Республики Беларусь, сопредседатель Межпарламентской комиссии (МК) по сотрудничеству между НС РА и НС РБ Б.Пирштук и члены комиссии в сопровождении вице-спикера НС РА, сопредседателя МК Э.Шармазанова посетили мемориал в Цицернакаберде.
Они побывали также в Музее-институте Геноцида армян, ознакомились с экспозицией, внесли запись в Книгу памяти.
“То, что мы увидели и услышали, конечно, не умещается в мозгу нормального человека и трудно представить, как могло произойти такое. Уничтожены мирные и невинные люди, которые желали жить на своей родной земле”, - сказал Б.Пирштук.