Արա Բաբլոյանն ընդունել է ԵՄ պատվիրակության ղեկավարին
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը հունիսի 7-ին ընդունել է ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկուն:
Արա Բաբլոյանը շնորհակալություն է հայտնել դեսպանին Հայաստան-ԵՄ համագործակցության խորացման գործում ունեցած դերակատարության համար եւ նշել, որ համատեղ ջանքերով հնարավոր է նոր լիցք հաղորդել երկկողմ հարաբերություններին:
ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է. «Որպես նորընտիր Ազգային ժողովի նախագահ՝ ուզում եմ շեշտել, որ Եվրոպական միությունը շարունակում է մնալ Հայաստանի կարեւոր գործընկերներից մեկը: ԵՄ-ի հետ համագործակցությունը հիմնվում է առաջին հերթին ընդհանուր արժեքային համակարգի վրա, եւ մենք հաստատակամ ենք ԵՄ-ի հետ մեր հարաբերությունները շարունակաբար խորացնելու եւ ընդլայնելու հարցում»:
Արա Բաբլոյանը հույս է հայտնել, որ շուտով կստորագրվի ԵՄ-Հայաստան հարաբերությունները կարգավորող նոր իրավական փաստաթուղթը՝ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը, եւ առկա հարաբերությունները կթեւակոխեն իրավական նոր հարթություն:
ՀՀ ԱԺ նախագահը կարեւորել է խորհրդարանների դերը Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների զարգացման գործում, ինչպես նաեւ ընդգծել Եվրոպական միության կողմից Ազգային ժողովի հետ իրականացվող համատեղ ծրագրերի նշանակությունը:
ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին, շնորհավորել է Արա Բաբլոյանին ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ եւ մաղթել արգասաբեր աշխատանք:
Պյոտր Սվիտալսկին կարեւորել է խորհրդարանի դերը ԵՄ-Հայաստան հարաբերությունների ամրապնդման գործում եւ հույս հայտնել, որ Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովները կշարունակեն համագործակցել ԵՄ պատվիրակության հետ:
Դեսպանը նշել է, որ տարիներ շարունակ շփվելով հայ հասարակության հետ, նկատել է, որ հայերն ավելի եվրոպացի են, քան ԵՄ անդամ շատ երկրների ներկայացուցիչներ:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաեւ մարդու իրավունքների պաշտպանության, ժողովրդավարության զարգացման եւ հակակոռուպցիոն բնագավառներում իրականացվող բարեփոխումներին:
Հանդիպման ավարտին Պյոտր Սվիտալսկին պատրաստակամություն է հայտնել աջակցելու ՀՀ Ազգային ժողովի հետ իրականացվող ծրագրերին եւ նախաձեռնություններին:
07.06.2017
ՀՀ Սահմանադրության 100-րդ եւ «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» ՀՀ օրենքի 41-րդ հոդվածների համաձայն՝ ՀՀ կառավարության նախաձեռնությամբ հունիսի 7-ին գումարվել է ՀՀ ԱԺ արտահերթ նիստ՝ նախաձեռնողի սահմանած օրակարգով: ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը տեղեկացրել է, որ արտահերթ նիստի յուրաքանչյուր օր կանցկացվի չորս նիստ՝ ...
Արա Բաբլոյանը ցավակցել է ԻԻՀ Մեջլիսի նախագահին
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը ցավակցական ուղերձ է հղել Իրանի Իսլամական Հանրապետության Մեջլիսի նախագահ Ալի Արդեշիր Լարիջանիին: Ցավակցական ուղերձում ասված է. «Հարգելի գործընկեր, խոր ցավով տեղեկացանք Իրանի Իսլամական Հանրապետության խորհրդարանի եւ Իմամ Խոմեյնիի դամբարանի մոտ տեղի ունեցած ահաբեկչության մասի...
Էդուարդ Շարմազանովն ընդունել է Հայաստանում Ղազախստանի դեսպանին
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը հունիսի 7-ին ընդունել է Հայաստանում Ղազախստանի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Թիմուր Ուրազաեւին: Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են տարածաշրջանում տիրող իրավիճակին` կարեւորելով կայունությունն ու խաղաղությունը տարածաշրջանի երկրներում: ՀՀ ԱԺ փոխնա...
ՀՀ Ազգային ժողովի տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովը հունիսի 7-ին Խոսրով Հարությունյանի նախագահությամբ գումարված նիստում քվերակությամբ դրական եզրակացություն է տվել ՀՀ կառավարության հեղինակած «Պետական գույքի մասնավորեցման 2017-2020 թվականների ծրագրի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մա...
Խանտի Մանսիսկում մեկնարկել է հայ-ռուսական միջխորհրդարանական հանձնաժողովի 29-րդ նիստը
Հունիսի 6-ին Ռուսաստանի Խանտի Մանսիսկի ինքնավար մարզում մեկնարկել է Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի եւ Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի 29-րդ նիստի աշխատանքը, որին մասնակցում է ՀՀ ԱԺ պատվիրակությունը՝ Հերմինե Նաղդալյանի գլխավորությա...

On June 7, the RA NA Speaker Ara Babloyan received the Head of the EU Delegation to the RA, Ambassador Pjotr Switalski.
Ara Babloyan thanked the Ambassador for the role in the deepening of the Armenia-EU cooperation and noted that it will be possible to give a new impetus to bilateral relations with joint efforts.
The RA NA Speaker noted: “As a newly elected Speaker of the National Assembly I would like to stress that the European Union continues to remain one of the important counterparts of Armenia. The cooperation with the EU is based, first of all, on the system of common values, as we are resolute to continuously deepen and expand our relations with the EU.”
Ara Babloyan expressed hope that the new legal document regulating the EU-Armenia relations, the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement, will be signed soon and the existing relations will enter a new legal plane.
The RA NA Speaker highlighted the role of the parliaments in the development of the Armenia-EU relations, as well as the significance of the joint programmes being implemented with the National Assembly.
The Head of the EU Delegation to the RA, Ambassador Pjotr Switalski congratulated Ara Babloyan on assuming the post of the RA National Assembly Speaker and wished him fruitful work.
Pjotr Switalski emphasized the role of the parliament in strengthening of the EU-Armenia relationship and expressed hope that the Standing Committees of the National Assembly will continue cooperating with the EU Delegation.
The Ambassador has noted that through many years being in touch with the Armenian society, he has noticed that the Armenians are more Europeans than representatives of many EU member countries.
The interlocutors also touched upon the reforms being made in the protection of human rights, development of democracy and the anti-corruption spheres.
At the end of the meeting, Pjotr Switalski expressed readiness to support the programmes and initiatives being implemented with the RA National Assembly.
07.06.2017
Under Article 100 of the RA Constitution and Article 41 of the RA Law Rules of Procedure of the National Assembly, at the initiative of the Government, on June 7 the RA NA extraordinary sitting was convened by the initiator’s established agenda. The NA Speaker Ara Babloyan has informed that every da...
Ara Babloyan Offers His Condolences to Speaker of IRI Majlis
The RA NA Speaker Ara Babloyan sent a condolence message to the Speaker of the Majlis of the Islamic Republic of Iran Ali Ardeshir Larijani. The condolence message reads: “Honourable colleague,I learnt with deep pain about the terrorism occurred in the Parliament of the Islamic Republic of Iran and ...
Eduard Sharmazanov Receives Ambassador of Kazakhstan to Armenia
On June 7, the RA NA Vice President Eduard Sharmazanov received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Kazakhstan to Armenia Timur Urazayev. During the meeting the sides touched upon the situation in the region, highlighting the stability and peace in the countries of th...
On June 7, the RA NA Standing Committee on Economic Affairs moderated by Khosrov Harutyunyan endorsed the revised legislative package on amending the RA Law on State Property Privatization Programme for 2017-2020 authored by the RA Government for debating it in the first reading at June 7 extraordin...
29th Sitting of Armenian-Russian Inter-Parliamentary Committee Begins in Khanty Mansyisk
On June 6, in Khanty Mansyisk Autonomous Region of Russia the 29th sitting of the Inter-Parliamentary Committee on Cooperation between the National Assembly of the Republic of Armenia and the Federal Assembly of the Russian Federation began, where the RA NA delegation led by Hermine Naghdalyan took ...