Արա Բաբլոյանն ընդունել է ԵՄ պատվիրակության ղեկավարին
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը հունիսի 7-ին ընդունել է ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկուն:
Արա Բաբլոյանը շնորհակալություն է հայտնել դեսպանին Հայաստան-ԵՄ համագործակցության խորացման գործում ունեցած դերակատարության համար եւ նշել, որ համատեղ ջանքերով հնարավոր է նոր լիցք հաղորդել երկկողմ հարաբերություններին:
ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է. «Որպես նորընտիր Ազգային ժողովի նախագահ՝ ուզում եմ շեշտել, որ Եվրոպական միությունը շարունակում է մնալ Հայաստանի կարեւոր գործընկերներից մեկը: ԵՄ-ի հետ համագործակցությունը հիմնվում է առաջին հերթին ընդհանուր արժեքային համակարգի վրա, եւ մենք հաստատակամ ենք ԵՄ-ի հետ մեր հարաբերությունները շարունակաբար խորացնելու եւ ընդլայնելու հարցում»:
Արա Բաբլոյանը հույս է հայտնել, որ շուտով կստորագրվի ԵՄ-Հայաստան հարաբերությունները կարգավորող նոր իրավական փաստաթուղթը՝ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը, եւ առկա հարաբերությունները կթեւակոխեն իրավական նոր հարթություն:
ՀՀ ԱԺ նախագահը կարեւորել է խորհրդարանների դերը Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների զարգացման գործում, ինչպես նաեւ ընդգծել Եվրոպական միության կողմից Ազգային ժողովի հետ իրականացվող համատեղ ծրագրերի նշանակությունը:
ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին, շնորհավորել է Արա Բաբլոյանին ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ եւ մաղթել արգասաբեր աշխատանք:
Պյոտր Սվիտալսկին կարեւորել է խորհրդարանի դերը ԵՄ-Հայաստան հարաբերությունների ամրապնդման գործում եւ հույս հայտնել, որ Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովները կշարունակեն համագործակցել ԵՄ պատվիրակության հետ:
Դեսպանը նշել է, որ տարիներ շարունակ շփվելով հայ հասարակության հետ, նկատել է, որ հայերն ավելի եվրոպացի են, քան ԵՄ անդամ շատ երկրների ներկայացուցիչներ:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաեւ մարդու իրավունքների պաշտպանության, ժողովրդավարության զարգացման եւ հակակոռուպցիոն բնագավառներում իրականացվող բարեփոխումներին:
Հանդիպման ավարտին Պյոտր Սվիտալսկին պատրաստակամություն է հայտնել աջակցելու ՀՀ Ազգային ժողովի հետ իրականացվող ծրագրերին եւ նախաձեռնություններին:
07.06.2017
ՀՀ Սահմանադրության 100-րդ եւ «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» ՀՀ օրենքի 41-րդ հոդվածների համաձայն՝ ՀՀ կառավարության նախաձեռնությամբ հունիսի 7-ին գումարվել է ՀՀ ԱԺ արտահերթ նիստ՝ նախաձեռնողի սահմանած օրակարգով: ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը տեղեկացրել է, որ արտահերթ նիստի յուրաքանչյուր օր կանցկացվի չորս նիստ՝ ...
Արա Բաբլոյանը ցավակցել է ԻԻՀ Մեջլիսի նախագահին
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը ցավակցական ուղերձ է հղել Իրանի Իսլամական Հանրապետության Մեջլիսի նախագահ Ալի Արդեշիր Լարիջանիին: Ցավակցական ուղերձում ասված է. «Հարգելի գործընկեր, խոր ցավով տեղեկացանք Իրանի Իսլամական Հանրապետության խորհրդարանի եւ Իմամ Խոմեյնիի դամբարանի մոտ տեղի ունեցած ահաբեկչության մասի...
Էդուարդ Շարմազանովն ընդունել է Հայաստանում Ղազախստանի դեսպանին
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը հունիսի 7-ին ընդունել է Հայաստանում Ղազախստանի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Թիմուր Ուրազաեւին: Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են տարածաշրջանում տիրող իրավիճակին` կարեւորելով կայունությունն ու խաղաղությունը տարածաշրջանի երկրներում: ՀՀ ԱԺ փոխնա...
ՀՀ Ազգային ժողովի տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովը հունիսի 7-ին Խոսրով Հարությունյանի նախագահությամբ գումարված նիստում քվերակությամբ դրական եզրակացություն է տվել ՀՀ կառավարության հեղինակած «Պետական գույքի մասնավորեցման 2017-2020 թվականների ծրագրի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մա...
Խանտի Մանսիսկում մեկնարկել է հայ-ռուսական միջխորհրդարանական հանձնաժողովի 29-րդ նիստը
Հունիսի 6-ին Ռուսաստանի Խանտի Մանսիսկի ինքնավար մարզում մեկնարկել է Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի եւ Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի 29-րդ նիստի աշխատանքը, որին մասնակցում է ՀՀ ԱԺ պատվիրակությունը՝ Հերմինե Նաղդալյանի գլխավորությա...

А.Баблоян принял главу делегации ЕС
А.Баблоян поблагодарил посла за вклад в углубление сотрудничества Армения – ЕС и отметил, что совместными усилиями можно придать новый импульс двусторонним отношениям.
Спикер парламента отметил: “Как новоизбранный Председатель НС хочу подчеркнуть, что Евросоюз продолжает оставаться одним из важных партнеров Армении. Сотрудничество с ЕС опирается в первую очередь на систему общих ценностей, и мы решительны в последовательном углублении и расширении наших отношений с ЕС”.
А.Баблоян выразил надежду на скорейшее подписание регулирующего связи ЕС - РА нового правового документа – Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве,   когда существующие отношения перейдут в новую правовую плоскость.
Председатель НС подчеркнул роль парламентов в развитии отношений РА – ЕС, а также особо выделил значение реализуемых совместно с НС программ ЕС.
Глава делегации ЕС в РА, посол П.Свитальский поздравил А.Баблояна с вступлением в должность Председателя НС и пожелал плодотворной работы.
П.Свитальский отметил роль парламента в укреплении отношений ЕС – РА и выразил надежду на продолжение сотрудничества постоянных комиссий НС с делегацией ЕС.
Посол отметил, что годами общаясь с армянским обществом, заметил: армяне более европейцы, чем представители многих стран-членов ЕС.
Собеседники обратились также к осуществляемым в сферах защиты прав человека и развития демократии реформам, к антикоррупционной борьбе.
В завершение встречи П.Свитальский выразил готовность содействовать реализуемым   с НС программам и инициативам.
7 июня по распоряжению Председателя НС А.Баблояна, согласно ст.100 Конституции РА и ст.41 закона РА “Регламент НС”, по инициативе Правительства РА созвано внеочередное заседание НС – по повестке дня инициатора.По утверждении процедурных вопросов парламент приступил к дебатам по инициированным Правит...
Соболезнование А.Баблояна председателю Меджлиса ИРИ
Председатель НС А.Баблоян выразил соболезнование председателю Меджлиса ИРИ Али Ардеширу Лариджани. В послании сказано:“Уважаемый коллега,  с глубокой болью узнал о теракте около парламента Исламской Республики Иран и мавзолея Имама Хомейни, повлекшего невинные жертвы и раненых.   ...
Э.Шармазанов принял посла Казахстана в Армении
7 июня вице-спикер НС Э.Шармазанов принял Чрезвычайного и Полномочного посла Республики Казахстан в Армении Т.Уразаева.  В ходе встречи стороны обратились к текущей ситуации в регионе, подчеркнув важность стабильности и мира в странах региона.Вице-спикер НС, позитивно оценив нынешние армян...
7 июня  на заседании Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам под председательством Х.Арутюняна голосованием вынесено положительное заключение по инициированному Правительством РА доработанному законодательному проекту о внесении изменений в закон РА “О программе приватизации государств...
В Ханты-Мансийске стартовало 29-е заседание армяно-российской межпарламентской комиссии
6 июня в Ханты-Мансийской АО России стартовало 29-е заседание Межпарламентской комиссии по сотрудничеству между НС РА и ФС РФ, в котором участвовала делегация НС РА во главе с Э.Нагдалян.В заседании приняли участие депутаты от различных фракций НС РА и ФС РФ. Заседание вели сопредседатели Межпарламе...