Նոյեմբերի 30-ին Կոնգրես հյուրանոցում ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախաձեռնությամբ աշխատանքն է սկսել ՀՀ Ազգային ժողովի եւ Ճապոնիայի միջազգային համագործակցության գործակալության կողմից կազմակերպված «Մասնագիտական կրթությունը եւ աշխատաշուկան, խնդիրները եւ հեռանկարները» խորագրով աշխատաժողովը: Միջոցառմանը հրավիրված էին ներկայացուցիչներ ՀՀ կառավարությունից եւ բուհերից, քոլեջների եւ միջին մասնագիտական ուսումնական հաստատությունների տնօրեններ: Աշխատաժողովի նպատակն է քննարկել մասնագիտական կրթության հեռանկարները եւ վեր հանել առկա խնդիրները:
Տեղեկացնենք, որ մասնագիտական կրթության բարեփոխումների ծրագրի շրջանակում երկու տարի առաջ Ճապոնիայում կազմակերպվել էին դասընթացներ, որոնց մասնակցել էին նաեւ ներկայացուցիչներ Հայաստանից: Այսօրվա աշխատաժողովը մասնակից երկրների կողմից այդ ծրագրի շարունակական զարգացումն է:
Նշենք, որ ԱԺ մշտական հանձնաժողովի անդամների եւ աշխատաժողովի մասնակիցների՝ մասնագիտական կրթությանն առնչվող նյութերի հիման վրա լույս է տեսել ժողովածու:
Ողջունելով աշխատաժողովի մասնակիցներին՝ ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Կարինե Պողոսյանն ընդգծել է, որ նման միջոցառումները նպաստում են համակարգի համակողմանի ուսումնասիրմանը, խնդիրների վերհանմանը եւ դրանց լուծմանը: Նրա կարծիքով՝ մասնագիտական կրթության բարեփոխումների հարցն արդիական է թե տեղական, թե միջազգային հարթակներում. այսօր աշխատուժն աշխատաշուկայի պահանջներին համահունչ դարձնելու խնդիր կա: Նա համոզմունք է հայտնել, որ այս աշխատանքային հանդիպումը կլինի արդյունավետ թե գործնական հարցերի քննարկման, թե գործընկերային հարաբերությունների հաստատման տեսանկյունից:
ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Ռուզաննա Մուրադյանը մեր երկրի եւ տնտեսության զարգացման հարցում կարեւորել է այս ոլորտի զարգացումը եւ անդրադարձել խնդիրների լուծման հարցում պետական հոգածությանը: Պատգամավորի համոզմամբ՝ փոփոխվող աշխարհում փոխվում են նաեւ մասնագիտությունները, նոր մարտահրավերներ ու պահանջներ են դրվում կրթության ոլորտի կազմակերպիչների առջեւ: Տիկին Մուրադյանը մասնագիտական կրթության արդյունավետ կազմակերպման հարցում կարեւորել է գործնական եւ տեսական գիտելիքների համադրումը, սերունդներին ժամանակի պահանջներին համահունչ գիտելիքների ու հմտությունների փոխանցումը: Բանախոսն անհրաժեշտ է համարել ՀՀ կրթության զարգացման 2015-2025 թթ. պետական ծրագրում հայրենասիրական դաստիարակության կարեւորումը:
Քննարկումների ընթացքում ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարարության մասնագիտական կրթության եւ գիտության բաժնի պետ Կարեն Մանուկյանը, ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի փորձագետ Մարինա Վարդանյանը եւ մասնագիտական ուսումնական հաստատությունների ներկայացուցիչներն անդրադարձել են ոլորտում իրականացված բարեփոխումներին, մասնագիտական ուսումնական հաստատություններ ընդունելության կարգին, նախնական մասնագիտական կրթական ծրագրով նախատեսված մասնագիտությունների ցանկին, տնօրենների հավաստագրման եւ մասնագետների վերապատրաստման գործընթացներին: Կարեւորվել է կրթության առանձնահատուկ կարիք ունեցող երեխաների համար բոլոր հաստատություններում համապատասխան պայմանների ապահովումը, ուսումնական հաստատություն-գործատու կապի ամրապնդումը, աշխատաշուկայում պահանջարկ ունեցող մասնագիտությունների զարգացումը: Անդրադարձ է կատարվել մասնագիտական կրթական հաստատություններում գործնական եւ փորձարարական պատրաստվածությանը, գործնական դասընթացների կազմակերպման համար անհրաժեշտ նյութատեխնիկական միջոցների համալրմանը, մասնագիտացված տեխնիկական դասընթացների կազմակերպմանը եւ այլ հարցերի:
ԱԺ մշտական հանձնաժողովի ներկայացուցիչները հորդորել են ոլորտի պատասխանատուներին առաջիկայում ներկայացնել օրենսդրական կարգավորում պահանջող առաջարկներ:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը ցավակցել է Բրազիլիայի Դաշնային Հանրապետության Ազգային կոնգրեսի Պատգամավորների պալատի նախագահ Ռոդրիգո Մայային եւ Դաշնային Սենատի նախագահ Ռենան Կալեիրոսին: «Խոր վշտով տեղեկացանք Կոլումբիայի Մեդելին քաղաքի մերձակայքում տեղի ունեցած ինքնաթիռի վթարի մասին, որը բազմաթիվ զոհ...
Նոյեմբերի 22-24-ը Սանկտ Պետերբուրգում տեղի են ունեցել ՀԱՊԿ ԽՎ խորհրդի, 9-րդ լիագումար, Քաղաքական հարցերի եւ միջազգային համագործակցության, Սոցիալ-տնտեսական եւ իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովների, ինչպես նաեւ ՀԱՊԿ ԽՎ խորհրդին առընթեր Փորձագիտա-խորհրդատվական խորհրդի նիստերը: ՀՀ ԱԺ պատվիրակությունը...

На семинаре обсуждены проблемы и перспективы профессионального образования
30 ноября в гостинице “Конгресс” по инициативе Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта начал работу семинар “Проблемы и перспективы профессионального образования”, организованный НС РА и Агентством международного развития Японии. На мероприятие были приглашены представители правительства, вузов, колледжей и средних специальных учебных заведений. Цель семинара – обсуждение перспектив профессионального образования и вскрытие существующих проблем.
Приветствуя участников семинара, заместитель председателя Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта К.Погосян подчеркнула, что подобные мероприятия способствуют всестороннему изучению системы, вскрытию и разрешению проблем. По ее мнению, реформы   профессионального образования актуальны как на местных, так и международных площадках – сегодня насущна проблема адаптации рабочей силы к рынку труда. К.Погосян выразила надежду на продуктивность рабочей встречи как с точки зрения обсуждения практических вопросов, так и установления партнерских отношений.
По повестке семинара обстоятельно выступили также член Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта депутат Р.Мурадян, начальник отдела специального образования и науки Министерства образования и науки РА К.Манукян, эксперты и другие участники встречи.
Представители постоянной комиссии НС призвали кураторов сферы образования представить предложения, требующие законодательного урегулирования.
30 ноября председатель  Постоянной комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам Э.Варданян в рамках месячника Международного дня инвалидов при содействии общественной организации “Полноценнная жизнь” и армянского офиса международной организации “Сейв д’Чилдрен” встретилась с мате...
30 ноября руководитель фракции РПА В.Багдасарян, члены фракции О.Саакян, А.Закарян, Х.Арутюнян, В.Мкртчян и секретарь фракции АРФД А.Варданян встретились с членами делегации Бюро демократических институтов и прав человека ОБСЕ, советником по линии выборов БДИПЧ/ОБСЕ А.Громовым, заместителем руководи...
Соболезнование Г.Саакяна председателям Палаты депутатов и Федерального Сената Национального Конгресса Бразилии
Председатель НС Г.Саакян выразил соболезнование председателю Палаты депутатов Родриго Майя и председателю Федерального Сената Национального Конгресса Республики Бразилия Ренану Калеиросу:“С глубокой скорбью узнали об авиакатастрофе близ колумбийского города Медельин, ставшей причиной гибели множеств...
22-24 ноября в Санкт-Петербурге состоялись заседание Совета ПА ОДКБ, 9-е пленарное заседание ПА ОДКБ, заседания постоянных комиссий по вопросам обороны и безопасности, по политическим вопросам и международному сотрудничеству, по социально-экономическим и правовым вопросам, а также Экспертно-консульт...
30 ноября Национальное Собрание продолжило работу созванного 28 ноября внеочередного заседания и голосованием приняло в первом чтении обсуждавшиеся в предыдущий день проекты законов РА “Регламент Национального Собрания” и “О гарантиях деятельности депутата НС РА” в авторстве депутатов В.Багдасаряна,...