Նոյեմբերի 21-ին ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար, ԵԽԽՎ Եվրոպական պահպանողականների խմբի անդամ Հերմինե Նաղդալյանը եւ պատվիրակության անդամ, ԵԽԽՎ Եվրոպական պահպանողականների խմբի անդամ Նաիրա Զոհրաբյանը հանդիպել են ԵԽԽՎ Եվրոպական պահպանողականների խմբի ղեկավար Յան Լիդլ-Գրեյնջերի հետ:
Ողջունելով հյուրի այցը Հայաստան՝ Հերմինե Նաղդալյանը նշել է, որ Հայաստանի համար Եվրոպական պահպանողականների կուսակցությունը կարեւոր գործընկեր է՝ հավելելով, որ ԵԽԽՎ-ում պարոն Լիդլ-Գրեյնջերի պաշտոնավարումից ի վեր համագործակցությունը ԵԽԽՎ-ում պահպանողականների խմբի հետ դարձել է ավելի արդյունավետ եւ ընդգրկուն: Այս համատեքստում տիկին Նաղդալյանը երախտիքի խոսք է հայտնել Յան Լիդլ-Գրեյնջերին եւ խմբի անդամներին՝ Ռոբերտ Վոլտերի «Բռնությունների սրացումը Լեռնային Ղարաբաղում եւ Ադրբեջանի այլ գրավյալ տարածքներում» ու Միլիսա Մարկովիչի Սարսանգի ջրամբարի վերաբերյալ զեկույցների քվեարկության ժամանակ աջակցության համար:
Պատվիրակության ղեկավարը մանրամասն ներկայացրել է մեր երկրում իրականացվող բարեփոխումները, անդրադարձել սահմանադրական բարեփոխումներին, դրանով պայմանավորված օրենսդրության ներդաշնակեցման գործընթացներին: Նա ընդգծել է, որ սահմանադրական բարեփոխումներն իրականացվել են Վենետիկի հանձնաժողովի հետ սերտ համագործակցությամբ, ինչի արդյունքում քննարկվել եւ լուծում են ստացել գրեթե բոլոր վիճահարույց հարցերը:
«Մենք հստակ քաղաքական կամք ենք ցուցաբերում, որպեսզի 2017 թվականին իրականացնենք օրինական եւ հանրության վստահությունը վայելող խորհրդարանական ընտրություններ»,-ընդգծել է տիկին Նաղդալյանը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է Հայաստանի՝ մոնիթորինգային ընթացակարգից հետմոնիթորինգային ընթացակարգի անցման հնարավորությունը: ԱԺ փոխնախագահը նշել է, որ Հայաստանը ԵԽ առջեւ ստանձնած պարտավորությունների գործընթացում լուրջ առաջընթաց է գրանցել:
Հերմինե Նաղդալյանը խոսել է նաեւ ԼՂ հակամարտության կարգավորման գործընթացից՝ նշելով, որ յուրաքանչյուր հակամարտություն ունի իր առանձնահատկությունները, դրդապատճառները, կարգավորման ընթացքը: Նա հավելել է, որ մեր երկրի համար ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորմամբ զբաղվող միջազգայնորեն ճանաչված միակ ձեւաչափը ԵԱՀԿ Մինսկի խումբն է եւ հակամարտության կարգավորումն այլ հարթակներ տեղափոխելու ջանքերը կարող են հանգեցնել անկանխատեսելի հետեւանքների:
Նաիրա Զոհրաբյանը եւս անդրադարձել է ընտրական գործընթացներին՝ արդար ընտրությունների անցկացման հարցում կարեւորելով իշխանությունների քաղաքական կամքը:
ԵԽԽՎ Եվրոպական պահպանողականների խմբի ղեկավարն իր գոհունակությունն է արտահայտել Հայաստանում հետեւողականորեն շարունակվող բարեփոխումների վերաբերյալ եւ ընդգծել է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը հանդիսանում է կոնֆլիկտի կարգավորման համար մանդատ ունեցող միակ մարմինը եւ պետք է բոլոր պայմաններն ունենա իր աշխատանքը կատարելու համար: Պահպանողականները եւս իրենց հնարավորությունների սահմաններում շարունակելու են օժանդակել ՄԽ շրջանակներում կոնֆլիկտի կարգավորման գործընթացին:
ԵԽԽՎ Եվրոպական պահպանողականների խմբի ղեկավարն այցելել է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր
ԵԽԽՎ Եվրոպական պահպանողականների խմբի ղեկավար Յան Լիդլ-Գրեյնջերը ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հերմինե Նաղդալյանի ուղեկցությամբ նոյեմբերի 21-ին այցելել է Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր։ Եվրոպացի բարձրաստիճան հյուրը ծաղիկներ է խոնարհել անմար կրակի մոտ եւ լռությամբ ու խոնարհումով հարգել Սուրբ նահատա...

On November 21, the RA NA Deputy Speaker, the Head of the RA NA Delegation to PACE, the Member of PACE European Conservatives Group Hermine Naghdalyan and the Member of the Delegation and PACE European Conservatives Group Naira Zohrabyan met with the Head of the European Conservatives Group Ian Liddell-Grainger.
Welcoming the guest’s visit to Armenia, Hermine Naghdalyan has noted that the European Conservatives Party is an important partner for Armenia, adding that since Mr Liddell-Grainger’s tenure in PACE the cooperation with the Conservatives Group in PACE has become more effective and inclusive. In this context Mrs Naghdalyan expressed her gratitude to Ian Liddell-Grainger and the members of the Group for the support during the voting of the reports Escalation of Violence in Nagorno Karabakh and the Other Occupied Territories of Azerbaijan by Robert Walter and on Sarsang Reservoir by Milica Marković.
The Head of the Delegation presented in detail the reforms being underway in our country, touched upon the Constitutional reforms and the processes of legislation harmonization conditioned by it. She has underlined that the Constitutional reforms have been implemented with the close cooperation of the Venice Commission, as a result of which, almost all disputable items have been debated and solved.
“We show distinct political will in order to hold parliamentary legal elections enjoying the public trust in 2017,” Mrs Naghdalyan underscored.
In the course of the meeting the possibility of passing from Armenia’s monitoring procedure into post-monitoring procedure was discussed. The NA Deputy Speaker has noted that Armenia has registered serious progress in the process of the obligations assumed before the CoE.
Hermine Naghdalyan also talked about the Nagorno Karabakh conflict settlement, noting that every conflict has its peculiarities, motivations and the settlement procedure. She has added that for our country the only internationally recognized format is the OSCE Minsk Group being involved in the NK conflict peaceful settlement and the efforts of moving to other platforms of the conflict settlement may result in unpredictable consequences.
Naira Zohrabyan also referred to the electoral processes, highlighting the authorties’ political will in holding fair elections.
The Head of PACE European Conservatives Group has expressed his satisfaction with the reforms being consistently continued in Armenia, and stressed that the OSCE Minsk Group is the only body with mandate for the settlement of the conflict and should have all the conditions for the fulfillment of its work. The Conservatives also will carry on assisting the conflict settlement process within the Minsk Group framework within their possibilities.
21.11.2016
Head of PACE European Conservatives Group Visits Tsitsernakaberd Memorial Complex
On November 21, the Head of PACE European Conservatives Group Ian Liddell-Grainger accompanied by the RA NA Deputy Speaker Hermine Naghdalyan visited the Memorial Complex of the Armenian Genocide victims.The European high-ranking guest laid flowers at the eternal fire and in silence and bowing honou...