Նոյեմբերի 21-ին ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար, ԵԽԽՎ Եվրոպական պահպանողականների խմբի անդամ Հերմինե Նաղդալյանը եւ պատվիրակության անդամ, ԵԽԽՎ Եվրոպական պահպանողականների խմբի անդամ Նաիրա Զոհրաբյանը հանդիպել են ԵԽԽՎ Եվրոպական պահպանողականների խմբի ղեկավար Յան Լիդլ-Գրեյնջերի հետ:
Ողջունելով հյուրի այցը Հայաստան՝ Հերմինե Նաղդալյանը նշել է, որ Հայաստանի համար Եվրոպական պահպանողականների կուսակցությունը կարեւոր գործընկեր է՝ հավելելով, որ ԵԽԽՎ-ում պարոն Լիդլ-Գրեյնջերի պաշտոնավարումից ի վեր համագործակցությունը ԵԽԽՎ-ում պահպանողականների խմբի հետ դարձել է ավելի արդյունավետ եւ ընդգրկուն: Այս համատեքստում տիկին Նաղդալյանը երախտիքի խոսք է հայտնել Յան Լիդլ-Գրեյնջերին եւ խմբի անդամներին՝ Ռոբերտ Վոլտերի «Բռնությունների սրացումը Լեռնային Ղարաբաղում եւ Ադրբեջանի այլ գրավյալ տարածքներում» ու Միլիսա Մարկովիչի Սարսանգի ջրամբարի վերաբերյալ զեկույցների քվեարկության ժամանակ աջակցության համար:
Պատվիրակության ղեկավարը մանրամասն ներկայացրել է մեր երկրում իրականացվող բարեփոխումները, անդրադարձել սահմանադրական բարեփոխումներին, դրանով պայմանավորված օրենսդրության ներդաշնակեցման գործընթացներին: Նա ընդգծել է, որ սահմանադրական բարեփոխումներն իրականացվել են Վենետիկի հանձնաժողովի հետ սերտ համագործակցությամբ, ինչի արդյունքում քննարկվել եւ լուծում են ստացել գրեթե բոլոր վիճահարույց հարցերը:
«Մենք հստակ քաղաքական կամք ենք ցուցաբերում, որպեսզի 2017 թվականին իրականացնենք օրինական եւ հանրության վստահությունը վայելող խորհրդարանական ընտրություններ»,-ընդգծել է տիկին Նաղդալյանը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է Հայաստանի՝ մոնիթորինգային ընթացակարգից հետմոնիթորինգային ընթացակարգի անցման հնարավորությունը: ԱԺ փոխնախագահը նշել է, որ Հայաստանը ԵԽ առջեւ ստանձնած պարտավորությունների գործընթացում լուրջ առաջընթաց է գրանցել:
Հերմինե Նաղդալյանը խոսել է նաեւ ԼՂ հակամարտության կարգավորման գործընթացից՝ նշելով, որ յուրաքանչյուր հակամարտություն ունի իր առանձնահատկությունները, դրդապատճառները, կարգավորման ընթացքը: Նա հավելել է, որ մեր երկրի համար ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորմամբ զբաղվող միջազգայնորեն ճանաչված միակ ձեւաչափը ԵԱՀԿ Մինսկի խումբն է եւ հակամարտության կարգավորումն այլ հարթակներ տեղափոխելու ջանքերը կարող են հանգեցնել անկանխատեսելի հետեւանքների:
Նաիրա Զոհրաբյանը եւս անդրադարձել է ընտրական գործընթացներին՝ արդար ընտրությունների անցկացման հարցում կարեւորելով իշխանությունների քաղաքական կամքը:
ԵԽԽՎ Եվրոպական պահպանողականների խմբի ղեկավարն իր գոհունակությունն է արտահայտել Հայաստանում հետեւողականորեն շարունակվող բարեփոխումների վերաբերյալ եւ ընդգծել է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը հանդիսանում է կոնֆլիկտի կարգավորման համար մանդատ ունեցող միակ մարմինը եւ պետք է բոլոր պայմաններն ունենա իր աշխատանքը կատարելու համար: Պահպանողականները եւս իրենց հնարավորությունների սահմաններում շարունակելու են օժանդակել ՄԽ շրջանակներում կոնֆլիկտի կարգավորման գործընթացին:
ԵԽԽՎ Եվրոպական պահպանողականների խմբի ղեկավարն այցելել է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր
ԵԽԽՎ Եվրոպական պահպանողականների խմբի ղեկավար Յան Լիդլ-Գրեյնջերը ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հերմինե Նաղդալյանի ուղեկցությամբ նոյեմբերի 21-ին այցելել է Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր։ Եվրոպացի բարձրաստիճան հյուրը ծաղիկներ է խոնարհել անմար կրակի մոտ եւ լռությամբ ու խոնարհումով հարգել Սուրբ նահատա...

21 ноября вице-спикер НС, глава делегации НС РА в ПАСЕ, член  Европейской группы консерваторов ПАСЕ Э.Нагдалян и член указанной группы Н.Зограбян встретились с руководителем группы "Европейские   консерваторы" ПАСЕ Яном Лидл-Грейнджером.
Приветствуя гостя, Э.Нагдалян отметила, что Европейская партия консерваторов – важный партнер, добавив, что с вступлением на пост г-на   Лидл-Грейнджера сотрудничество с группой консерваторов в ПАСЕ стало более продуктивным и всеобъемлющим. В этом контексте г-жа Нагдалян выразила признательность Лидл-Грейнджеру и членам группы за поддержку в ходе голосования по докладам Роберта Уолтера “Эскалация насилия в Нагорном Карабахе и на других оккупированных территориях Азербайджана”   и   Милицы Маркович – по Сарсангскому водохранилищу.
Глава армянской делегации в ПАСЕ подробно представила проводимые в РА преобразования, в частности процесс конституционных реформ и гармонизацию законодательства в связи с этим. Она подчеркнула, что конституционные реформы осуществлены в тесном сотрудничестве с Венецианской комиссией, в результате чего обсуждены и разрешены почти все спорные вопросы.
“Мы проявляем четкую политическую волю к тому, чтобы в 2017 году провести законные и заслуживающие доверия общества парламентские выборы”, - подчеркнула Э.Нагдалян.
В ходе встречи обсуждена возможность перехода Армении от мониторинговой процедуры к постмониторинговой. Вице-спикер отметила, что Армения зафиксировала серьезный прогресс в процессе выполнения обязательств перед СЕ.
Э.Нагдалян коснулась также процесса урегулирования НК-конфликта, отметив, что любое противостояние имеет свои особенности, побудительные причины, ход урегулирования. Она добавила, что для нашей страны единственный международно признанный формат мирного урегулирования НК-конфликта – Минская группа (МГ) ОБСЕ и попытки перенести разрешение конфликта на другие платформы могут привести к непредсказуемым последствиям.
Н.Зограбян обратилась также к избирательным процессам, подчеркнув важность политической решимости властей в проведении справедливых выборов.
Лидер группы "Европейские   консерваторы" ПАСЕ выразил свое удовлетворение последовательностью реформ в Армении и подчеркнул, что МГ ОБСЕ является единственным органом, имеющим мандат на урегулирование НК-конфликта, и должна иметь все условия для нормальной работы. Консерваторы в рамках своих возможностей также будут содействовать МГ в процессе урегулирования конфликта.
В ходе встречи обсуждены также другие вопросы.
21.11.2016
Лидер группы "Европейские консерваторы" ПАСЕ посетил мемориал в Цицернакаберде
21 ноября руководитель группы "Европейские   консерваторы" ПАСЕ Ян Лидл-Грейнджер в сопровождении вице-спикера НС Э.Нагдалян посетил мемориал жертвам Геноцида армян. Высокий европейский гость возложил цветы к Вечному огню и почтил молчанием память Святых мучеников.Лидер группы "Европейские...