2016 թ. նոյեմբերի 19-ին Երեւանում կայացավ Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի եւ Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի Դաշնային խորհրդի միջազգային գործերով կոմիտեի (այսուհետ՝ Կողմեր) համատեղ նիստը:
Հանդիպման ընթացքում հաստատվեց երկու Կողմերի միջեւ համագործակցության եւ բարեկամական հարաբերությունների զարգացման ու ամրապնդման ընդհանուր ուղղվածությունը, բարձր գնահատական տրվեց միջխորհրդարանական փոխգործունեության ձեւավորված մեխանիզմին՝ Հայաստանի Հանրապետության եւ Ռուսաստանի Դաշնության միջեւ դաշնակցային համագործակցության շրջանակում:
Քննարկելով տնտեսական համագործակցության եւ զարգացման հեռանկարները Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակում, ինտեգրացիոն դինամիկան եւ կողմերի տնտեսական ակնկալիքները՝
Կողմերը կարեւորում են տնտեսական ինտեգրացիայի զարգացումն ու խորացումը Եվրասիական տնտեսական միության` որպես ժամանակակից, արդյունավետ եւ մրցունակ ինտեգրացիոն միության` խնդիրների եւ նպատակների իրագործման համար,
Կողմերը ձգտում են ստեղծել բարենպաստ պայմաններ Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակում ապրանքների, ծառայությունների, կապիտալի եւ աշխատանքային ուժի ազատ շարժի ձեւավորման համար՝ ի շահ համակարգված, համաձայնեցված կամ միասնական քաղաքականության իրականացման` տնտեսության այն ոլորտներում, որոնք սահմանված են Եվրասիական տնտեսական միության պայմանագրում,
Կողմերն աշխատանքներ են տանում ազգային օրենսդրության հետագա ներդաշնակեցման համար՝ ի նպաստ ինտեգրացիոն փոխգործունեության ամրապնդման եւ տնտեսության լրացուցիչ աճի,
Կողմերը վերահաստատում են պատասխանատվությունն իրենց երկրների քաղաքացիներին Եվրասիական տնտեսական միության նշանակությունը պարզաբանելու գործում՝ որպես անկախ ինքնավար պետությունների սերտ փոխներգործության մեխանիզմի եւ որպես նոր տնտեսական հարթակում քաղաքացիների եւ բիզնեսի համար հասկանալի ու գրավիչ, կայուն ու երկարաժամկետ ձեւաչափի: Այդ նպատակին հասնելու համար Կողմերը զգալի դեր են հատկացնում փոխադարձ հետաքրքրություն առաջացնող հարցերի վերաբերյալ կարծիքների պարբերաբար փոխանակմանը,
Կողմերը մտադիր են շարունակել տեղեկատվական աշխատանքը միջխորհրդարանական շփումների շրջանակում եւ միջազգային խորհրդարանական կազմակերպությունների հարթակներում, որն ուղղված է եվրասիական տնտեսական ինտեգրման գաղափարների հանրամատչելիությանը, ԵԱՏՄ միասնական կերպարի ձեւավորմանը, ինչպես նաեւ խորհրդարանականների եւ հասարակության հետ շփման ընթացքում պարզաբանել ընթացող ինտեգրացիոն գործընթացների նշանակությունը՝ նպաստելով ԵԱՏՄ իմիջային բաղադրիչին,
Քննարկելով տարածաշրջանային անվտանգությունը, հայ-ռուսական երկկողմ hամագործակցությունը եւ համատեղ ջանքերն ի շահ կայուն եւ խաղաղ զարգացման՝
Կողմերը կարեւորում են Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի վերաբերյալ ՀԱՊԿ անդամ պետությունների ղեկավարների ս.թ. հոկտեմբերի 14-ին ընդունված հայտարարությունը եւ հաստատում են Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ լուծման անհրաժեշտությունը՝ միջազգային իրավունքի նորմերի, ՄԱԿ-ի կանոնադրության, Հելսինկյան եզրափակիչ ակտի դրույթների, մասնավորապես՝ ուժի կամ ուժի սպառնալիքի չկիրառման, ժողովուրդների իրավահավասարության եւ ինքնորոշման իրավունքի, պետությունների տարածքային ամբողջականության հիման վրա,
Կողմերը հաստատում են ս.թ. հուլիսի 4-ին Երեւանում ստորագրված Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության վերաբերյալ ՀԱՊԿ անդամ երկրների արտգործնախարարների հայտարարության արդիականությունը,
Կողմերն ընդգծում են խորհրդարանական դիվանագիտության դերի բարձրացման անհրաժեշտությունը միջազգային ջանքերի հետագա աջակցման համար, որոնք ուղղված են տարածաշրջանային եւ միջազգային անվտանգության ապահովմանը, ինչպես նաեւ տարածաշրջանում կայունության պահպանման եւ վստահության մթնոլորտի ստեղծմանը,
Կողմերը մտադիր են շարունակել տեղեկատվական աշխատանքները միջխորհրդարանական ձեւաչափերում՝ ուղղված 1994 եւ 1995 թթ. զինադադարի անժամկետ համաձայնագրերի անվերապահ կատարմանը,
Կողմերը կարեւորում են ս.թ. մայիսի 16-ին Վիեննայի եւ ս.թ. հունիսի 20-ին Սանկտ Պետերբուրգի գագաթաժողովներում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները եւ անընդունելի են համարում հակամարտության գոտում իրավիճակի սրումը,
Կողմերը սատարում են ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների ջանքերին՝ ուղղված իրավիճակի կայունացմանը եւ խաղաղ գործընթացի առաջընթացի համար պայմանների ապահովմանը:
Քննարկելով միջխորհրդարանական համագործակցությունը միջազգային խորհրդարանական հարթակներում՝ ԵԽԽՎ, ԵԱՀԿ ԽՎ, ՀԱՊԿ ԽՎ, ԱՊՀ ԽՎ, Միջխորհրդարանական միություն, ՍԾՏՀ ԽՎ՝
Կողմերն ընդգծում են միջազգային խորհրդարանական հարթակներում (ԵԽԽՎ, ԵԱՀԿ ԽՎ, ՀԱՊԿ ԽՎ, ԱՊՀ ԽՎ, Միջխորհրդարանական միություն, ՍԾՏՀ ԽՎ եւ այլն) Հայաստանի Հանրապետության եւ Ռուսաստանի Դաշնության խորհրդարանական պատվիրակությունների գործունեության համակարգման անհրաժեշտությունը՝ հաշվի առնելով դաշնակցային պարտավորությունները՝ նպատակ ունենալով հայ-ռուսական փոխազդեցության ամրապնդումն ու միջազգային արդիական հիմնահարցերի շուրջ համաձայնեցված նախաձեռնություններով հանդես գալը,
Կողմերը մտադիր են ակտիվացնել համագործակցությունը՝ նպատակ ունենալով հակազդել տարաբնույթ նախաձեռնություններին եւ քայլերին, որոնք հակառակվում են Կողմերի պետության/պետությունների շահերին,
Կողմերը կարեւոր են համարում միջազգային խորհրդարանական հարթակներում համակարգված աշխատանքի վարումը, որն ուղղված է աշխարհի խորհրդարանականների հետ հարաբերությունների կառուցմանը՝ հավասարության եւ անվտանգության անբաժանելիության, ինչպես նաեւ միջազգային հարաբերություններում ուժի սպառնալիքի կամ նրա կիրառման հրաժարման հիման վրա՝ գործելով քաղաքական-դիվանագիտական մեթոդներով,
Կողմերը բարձր են գնահատում միջխորհրդարանական կապերը, որոնք կարեւոր մեխանիզմի գործառույթ են հայ-ռուսական դաշնակցային փոխհարաբերությունների նորմերի մշակման եւ կատարելագործման գործում՝ կանոնաստեղծ զարգացման ապահովման, ինչպես նաեւ ԱՊՀ, ՀԱՊԿ եւ ԵԱՏՄ շրջանակում սերտ համագործակցության համար, ինչը եւ լայն հնարավորություն է բացում փոխշահավետ նախաձեռնությունների իրականացման եւ հաջողության հասնելու գործում,
Կողմերը նշում են Հայաստանի Հանրապետության եւ Ռուսաստանի Դաշնության խորհրդարանականների հետագա համագործակցության անհրաժեշտությունը՝ ի նպաստ օրենսդրական դաշտի ներդաշնակեցման,
Կողմերը ողջունում են 2017 թ.-ին Սանկտ Պետերբուրգում 137-րդ վեհաժողովն անցկացնելու Միջխորհրդարանական միության որոշումը,
Կողմերը կարեւոր նշանակություն են տալիս Հայաստանի Հանրապետության եւ Ռուսաստանի Դաշնության միջեւ խորհրդարանական համագործակցության խորացմանը՝ նպատակ ունենալով քաղաքական, սոցիալ-տնտեսական, հումանիտար եւ փոխհետաքրքրություն առաջացնող այլ ոլորտներում բարեկամական եւ փոխշահավետ կապերի հետագա զարգացումը,
Կողմերը ողջունում են կայացած քննարկումների արդյունքները եւ հայտարարում են, որ պատրաստ են հետեւողական աշխատանք տանել՝ ի շահ հայ-ռուսական միջպետական համագործակցության շրջանակում ընդունված որոշումների իրագործման,
Կողմերը համակարծիք են, որ համատեղ նիստերը լրացուցիչ ազդակ են տալիս ազգային օրենսդրության ներդաշնակեցմանը եւ զարգացմանը, ինչպես նաեւ իրավակիրառական պրակտիկայի կատարելագործմանը,
Կողմերը հաստատում են իրենց հետաքրքրվածությունը եւ պատրաստակամությունը համատեղ խորհրդարանական նախագծերի եւ միջոցառումների պարբերաբար կազմակերպման համար Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի եւ Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի Դաշնային խորհրդի այլ խորհրդարանական հանձնաժողովների եւ կոմիտեների մասնակցությամբ,
Կողմերը հերթական համատեղ նիստը կհրավիրեն Մոսկվայում 2017թվականին:
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ
Արտակ Բ. Զաքարյան
ՌԴ ՌԺ ԴԽ միջազգային գործերով կոմիտեի նախագահ
Կոնստանտին Ի. Կոսաչով
19 նոյեմբերի, 2016 թ, ք. Երեւան
Նոյեմբերի 19-ին տեղի է ունեցել ՀՀ Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի եւ ՌԴ ԴԺ Դաշնային խորհրդի միջազգային գործերով կոմիտեի համատեղ առաջին նիստը: ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը, ողջունելով ՌԴ ԴԺ Դաշնային խորհրդի միջազգային գոր...
Աշխատանքային այցով Երեւանում գտնվող ՌԴ ԴԺ Դաշնային խորհրդի միջազգային գործերով կոմիտեի նախագահ Կոնստանտին Կոսաչովն ու կոմիտեի անդամները ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանի, հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Ալեքսանդր Արզումանյանի եւ հանձնաժողովի անդամ Շիրակ Թորո...

НАЦИОНАЛЬНОГО СОБРАНИЯ РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ И
Совместное заседание Постоянной комиссии по внешним сношениям Национального Собрания Республики Армения и Комитета Совета Федерации Федерального Собрания Российской Федерации по международным делам (далее – Стороны) состоялось в г. Ереване, Республика Армения, 19 ноября 2016 года.
В ходе заседания был подтвержден общий настрой на укрепление и развитие отношений дружбы и сотрудничества между двумя Сторонами, дана высокая оценка сложившемуся механизму межпарламентского взаимодействия в рамках союзнического взаимодействия между Республикой Армения и Российской Федерацией.
Обсудив перспективы экономического сотрудничества и развития стран Евразийского экономического союза, интеграционную динамику и экономические ожидания:
Стороны отмечают важность развития и углубления экономической интеграции для достижения целей и задач Евразийского экономического союза как современного эффективного и конкурентоспособного интеграционного объединения;
Стороны стремятся к созданию благоприятных условий для формирования общего рынка товаров, услуг, капитала и рабочей силы в рамках Евразийского экономического союза, в интересах проведения скоординированой, согласованой или единой политики в отраслях экономики, определенных Договором о Евразийском экономическом союзе;
Стороны прилагают усилия к дальнейшей гармонизации национальных законодательств, способствующей укреплению интеграционного взаимодействия и дополнительному росту экономики;
Стороны подтверждают свою ответственность в деле разъяснения гражданам своих стран значения Евразийского экономического союза как действенного механизма  тесного взаимодействия суверенных независимых государств, на новой широкой экономической платформе в понятном и привлекательном для граждан и бизнеса устойчивом и долгосрочном формате. Существенную роль в достижении этой цели должен играть регулярный обмен мнениями по вопросам, представляющим взаимный интерес;
Стороны намерены продолжать информационную работу в рамках межпарламентских контактов и на площадках международных парламентских организаций, направленную на популяризацию идей евразийской экономической интеграции и создание благоприятного образа ЕАЭС, а также в общении с парламентариями и общественностью разъяснять значимость происходящих интеграционных процессов в интересах содействия имиджевой составляющей Евразийского экономического союза.
Обсудив тему региональной безопасности в аспекте двустороннего армяно-российского сотрудничества и совместных усилий в рамках ОДКБ в интересах обеспечения стабильного и мирного развития:
Стороны отмечают важность принятого 14 октября 2016 г. в г. Ереване заявления глав государств-членов Организации Договора о коллективной безопасности по нагорно-карабахскому конфликту и подтверждают необходимость исключительно мирного решения нагорно-карабахской проблемы на основе норм и принципов международного права, Устава ООН, положений Хельсинкского Заключительного Акта, в частности, касающихся неприменения силы или угрозы применения силы, равноправия и права народов на самоопределение, территориальной целостности государств;
Стороны подтверждают актуальность заявления министров иностранных дел государств-членов Организации Договора о коллективной безопасности по нагорно-карабахскому конфликту от 4 июля 2016 года, подписанного в г. Ереване;
Стороны подчеркивают необходимость повышения роли парламентской дипломатии для дальнейшего содействия международным усилиям, направленным на обеспечение региональной и международной безопасности, поддержания стабильности и создания атмосферы доверия в регионе;
Стороны намерены продолжать информационную работу в межпарламентских форматах, направленную на необходимость соблюдения бессрочных соглашений о прекращении огня 1994 и 1995 годов;
Стороны учитывают важность договоренностей, достигнутых на саммитах 16-го мая в г. Вене и 20 июня 2016 года в г. Санкт-Петербурге, и считают недопустимым эскалацию ситуации в зоне карабахского конфликта;
Стороны поддерживают усилия сопредседателей МГ ОБСЕ по стабилизации обстановки и созданию условий для продвижения мирного процесса.
Обсудив состояние межпарламентского сотрудничества на международных парламентских площадках: МПА СНГ, ПА ОДКБ, Межпарламентского союза, ПА ОБСЕ, ПАСЕ, ПАЧЭС и других:
Стороны подчеркивают необходимость координации деятельности парламентских делегаций Армении и России в рамках международных парламентских организаций (МПА СНГ, ПА ОДКБ, Межпарламентский союз, ПА ОБСЕ, ПАСЕ, ПАЧЭС и другие) на основе учёта союзнических обязательств и в целях упрочения армяно-российского взаимодействия и выступления с согласованными инициативами по актуальным международным вопросам;
Стороны намерены активизировать взаимодействие с целью противодействия различным инициативам и шагам, идущим вразрез с интересами государства/государств Сторон;
Стороны считают важным проведение на международных парламентских площадках скоординированной работы, нацеленной на выстраивание с парламентариями мира отношений на основе равенства и неделимости безопасности, воздержания в международных отношениях от угрозы силой или ее применения, действуя политико-дипломатическими методами;
Стороны высоко оценивают значимость межпарламентских связей, которые выполняют функцию важного механизма в деле нормотворческого обеспечения дальнейшего развития армяно-российских союзнических взаимоотношений, тесного сотрудничества в рамках Содружества Независимых Государств, Организации Договора о коллективной безопасности, а также Евразийского интеграционного проекта, раскрывающего хорошие возможности для реализации взаимовыгодных инициатив и достижения успеха;
Стороны отмечают необходимость дальнейшего тесного взаимодействия парламентариев Республики Армения и Российской Федерации в интересах гармонизации законодательной базы;
Стороны приветствуют решение Межпарламентского союза о проведении его 137 Ассамблеи в г. Санкт-Петербурге в 2017 году;
Стороны пр идают важное значение углублению межпарламентского сотрудничества Республики Армения и Российской Федерации в целях дальнейшего развития дружественных и взаимовыгодных связей в политической, социально-экономической, гуманитарной и других сферах, представляющих взаимный интерес;
Стороны приветствуют итоги состоявшихся дискуссий и заявляют о готовности продолжать последовательную работу в интересах содействия реализации решений, принятых в рамках армяно-российского межгосударственного сотрудничества;
Стороны считают, что совместные заседания придают дополнительный импульс развитию и гармонизации национальных законодательств, а также совершенствованию правоприменительной практики;
Стороны подтверждают заинтересованность и готовность периодически организовывать совместные парламентские проекты и мероприятия с участием других парламентских комиссий и комитетов Национального Собрания Республики Армения и Совета Федерации Федерального Собрания Российской Федерации ;
Стороны проведут очередное совместное заседание в г. Москве в 2017 году.
Председатель Постоянной комиссии                Председатель Комитета СФ ФС РФ
по внешним сношениям НС РА                        по международным делам
А.Б. ЗАКАРЯН                                                        К.И. КОСАЧЕВ
19 ноября 2016г., г. Ереван, Республика Армения
19.11.2016
На совместном заседании Постоянной комиссии НС по внешним связям и Комитета по международным делам СФ ФС РФ
19 ноября состоялось совместное заседание Постоянной комиссии НС по внешним связям и Комитета по международным делам СФ ФС РФ.Председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям А.Закарян, приветствуя визит российских коллег в парламент Армении, отметил, что подобные обсуждения на парламентском ур...
Дань уважения – в Цицернакаберде
19 ноября находящиеся в Ереване с рабочим визитом председатель Комитета по международным делам СФ ФС РФ К.Косачев и члены делегации в сопровождении председателя Постоянной комиссии НС по внешним связям А.Закаряна, заместителя председателя комиссии А.Арзуманяна и члена комиссии Ш.Торосяна посетили ме...