ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը նոյեմբերի 18-ին ընդունել է ՌԴ Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի միջազգային գործերով կոմիտեի նախագահ Կոնստանտին Կոսաչովի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով հյուրերին՝ ԱԺ նախագահը հույս է հայտնել, որ նրանց աշխատանքային այցը եւս մեկ խթան կհանդիսանա միջխորհրդարանական համագործակցության հետագա ամրապնդման համար: Խորհրդարանի ղեկավարը գոհունակությամբ ընդգծել է, որ Հայաստանի ու Ռուսաստանի դաշնակցային ռազմավարական գործընկերության հիմքում է ոչ միայն արդի փոխշահավետ համագործակցությունը, այլ նաեւ երկու ժողովուրդների դարավոր բարեկամությունը եւ հոգեւոր մտերմությունը: Այս համատեքստում Գալուստ Սահակյանը փաստել է, որ հայ-ռուսական հարաբերությունները բարձր մակարդակի վրա են եւ շարունակում են զարգանալ փոխվստահության մթնոլորտում, ինչի ապացույցը երկու երկրների բարձրաստիճան պատվիրակությունների հաճախակի փոխայցերն են:
Որպես միջպետական հարաբերությունների կարեւոր բաղկացուցիչ՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը կարեւորել է Ռուսաստանի հետ միջխորհրդարանական համագործակցության զարգացումը, ինչին մեծապես նպաստում է ՀՀ Ազգային ժողովի եւ ՌԴ Դաշնային ժողովի միջեւ միջխորհրդարանական հանձնաժողովի գործունեությունը:
Հայաստանի եւ Ռուսաստանի դաշնակցային ու ռազմավարական հարաբերությունների համատեքստում պարոն Սահակյանն ընդգծել է միջազգային խորհրդարանական կառույցներում համագործակցության կարեւորությունը:
«Համոզված եմ, որ մեր պետությունների համար առանցքային նշանակություն ունեցող հարցերի, քննարկումների եւ քվեարկությունների ժամանակ մենք պետք է հանդես գանք համակարգված եւ փոխշահավետ մոտեցումներով»,- նշել է խորհրդարանի ղեկավարը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը հույս է հայտնել, որ ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի եւ ՌԴ ԴԺ ԴԽ միջազգային գործերով կոմիտեի՝ նոյեմբերի 19-ին կայանալիք համատեղ նիստի քննարկումները կլինեն արդյունավետ:
Կոնստանտին Կոսաչովը եւս կարեւորել է հայ եւ ռուս ժողովուրդների դաշնակցային հարաբերությունները, որոնք հիմնված են բարեկամության ամուր հենքի վրա: Նա անդրադարձել է միջազգային խորհրդարանական հարթակներում երկու երկրների պատվիրակությունների համագործակցված աշխատանքին եւ կարեւորել մի շարք հարցերում  փոխադարձ աջակցությունը: Պարոն Կոսաչովի համոզմամբ՝ երկու երկրների պատվիրակությունների` տարբեր ձեւաչափերով հանդիպումները պետք է առավել հաճախակի դարձնել:
ՀՀ ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, ՆԱՏՕ ԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Կորյուն Նահապետյանը նոյեմբերի 17-ին ընդունել է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի փոխօգնական, նորահայտ մարտահրավերների ստորաբաժանման ղեկավարի տեղակալ Ջեյմի Շիին: Ողջունելով հյու...
Խորհրդարանն արտահերթ նիստում քննարկել է «ՀՀ 2017 թվականի պետական բյուջեի» նախագիծը
ՀՀ Ազգային ժողովը նոյեմբերի 18-ին ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանի որոշմամբ, ՀՀ Սահմանադրության 70-րդ հոդվածի համաձայն եւ պատգամավորների նախաձեռնությամբ գումարել է արտահերթ նիստ՝ շարունակելու նախորդ օրն ընդհատված «ՀՀ 2017 թվականի պետական բյուջեի» նախագծի քննարկումը: Խորհրդարանն առաջին ընթ...
Տեղի կունենա ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի եւ ՌԴ ԴԺ Դաշնային խորհրդի միջազգային գործերով կոմիտեի համատեղ նիստը
Նոյեմբերի 19-ին` ժամը 10:00-ին, ՀՀ ԱԺ «Ոսկեզօծ» դահլիճում տեղի կունենա Հայաստանի Հանրապետության արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի եւ Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի Դաշնային խորհրդի միջազգային գործերով կոմիտեի համատեղ նիստը: Նիստի ավարտից հետո` ժամը 18:00-ին, ՀՀ ԱԺ «Ոսկեզօծ»...

On November 18, the RA NA Speaker Galust Sahakyan received the Delegation led by the Chairperson of the RF FA Council of the Federation Committee on Foreign Affairs Konstantin Kosachyov.
Welcoming the guests, the NA Speaker expressed hope that their working visit will be one more stimulus for further strengthening of the inter-parliamentary cooperation. The Head of the parliament has underlined that the current mutually beneficial cooperation, but also the two peoples’ centuries-old friendship and the spiritual closeness lies on the basis of the allied strategic partnership between Armenia and Russia. In this context Galust Sahakyan has documented that the Armenian-Russian relations are at high level and continue to develop in the atmosphere of mutual trust, the evidence of it are the frequent mutual visits of the high-ranking delegations of the two countries.
As the most important component of the inter-state relations, the RA NA Speaker has highlighted the development of the inter-parliamentary cooperation, and the activities of the Inter-Parliamentary Committee between the RA National Assembly and the RF Federal Assembly greatly promote it.
In the context of the allied and strategic relations of Armenia and Russia Mr Sahakyan has underlined the importance of cooperation in the international parliamentary structures.
“I am sure that in the issues of key importance for our states, during the debates and voting we should have coordinated and mutually beneficial approaches,” the Head of the Parliament noted.
The RA NA Speaker expressed hope that the debates of the joint sitting to be held on November 19 of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations and the RF FA Council of the Federation Committee on Foreign Affairs will be effective.
Konstantin Kosachyov also emphasized the Armenian and Russian peoples’ allied relations, which are firmly based on friendship. He touched upon the coordinated work of the two countries’ delegations on the international parliamentary platforms and attached importance to mutual support in a number of issues. By Mr Kosachyov’s conviction, the meetings of the two countries’ delegations in different formats should be made more frequent.
On November 17, the Chair of the RA NA Standing Committee on Defense, National Security and Internal Affairs, Head of RA NA Delegation to NATO PA Koryun Nahapetyan received NATO Deputy Assistant Secretary General for Emerging Security Challenges Jamie Shea.Welcoming the guests, Koryun Nahapetyan has...
At Extraordinary Sitting Parliament Debates RA Draft State Budget for 2017
On November 18, the RA National Assembly, by the decision of the RA National Assembly Speaker Galust Sahakyan, under Article 70 of the RA Constitution, at the RA NA deputies’ initiative, convened an extraordinary sitting to continue the debate of the draft law on the RA State Budget for 2017 interru...