ՀՀ ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, ՆԱՏՕ ԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Կորյուն Նահապետյանը նոյեմբերի 17-ին ընդունել է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի փոխօգնական, նորահայտ մարտահրավերների ստորաբաժանման ղեկավարի տեղակալ Ջեյմի Շիին:
Ողջունելով հյուրերին` Կորյուն Նահապետյանը բարձր է գնահատել Հայաստան-ՆԱՏՕ հարաբերությունների զարգացումը եւ նշել, որ այդ հարաբերությունները խորացնելու հարցում առկա է երկուստեք պատրաստակամություն: Գործընկերային հարաբերությունների շրջանակում պարոն Նահապետյանն առանձնացրել է մասնավորապես միջազգային խաղաղապահ առաքելություններին ՀՀ մասնակցությունը. Հայաստանը շարունակում է աջակցել իր խաղաղապահ զորքերով Կոսովոյում Կոսովոյի Ուժեր/KFOR առաքելությանը, ինչպես նաեւ Աֆղանստանում «Հաստատակամ աջակցություն» առաքելությանը: Նա հավելել է, որ այդ հանձնառությամբ մեր երկիրն իր ուրույն մասնակցությունն է բերում միջազգային անվտանգության ապահովմանը:
Բարձր գնահատելով Հայաստան-ՆԱՏՕ փոխհարաբերությունների ներկա մակարդակը՝ Կորյուն Նահապետյանը նշել է, որ հանձնաժողովն առանձնապես կարեւորում է բոլոր այն միջոցառումների իրականացումը, որոնք խորհրդարանական ձեւաչափով ընդգրկված են Անհատական գործընկերության գործողությունների ծրագրի (ԱԳԳԾ) շրջանակում:
Ջեյմի Շին ներկայացրել է իր տեսակետը 2017-2018 թթ. ԱԳԳԾ նոր փաստաթղթի, դրա իրականացման, խորհրդարանական ձեւաչափով միջոցառումների կենսագործման հարցում ՆԱՏՕ-ի դերակատարության վերաբերյալ:
Քննարկվել են նաեւ ՆԱՏՕ-ի հետ ինստիտուցիոնալ, ժողովրդավարական եւ պաշտպանական բարեփոխումների բնագավառներում փոխգործակցության մակարդակին վերաբերող հարցեր:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը նոյեմբերի 18-ին ընդունել է ՌԴ Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի միջազգային գործերով կոմիտեի նախագահ Կոնստանտին Կոսաչովի գլխավորած պատվիրակությանը: Ողջունելով հյուրերին՝ ԱԺ նախագահը հույս է հայտնել, որ նրանց աշխատանքային այցը եւս մեկ խթան կհանդիսանա միջխորհր...
Խորհրդարանն արտահերթ նիստում քննարկել է «ՀՀ 2017 թվականի պետական բյուջեի» նախագիծը
ՀՀ Ազգային ժողովը նոյեմբերի 18-ին ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանի որոշմամբ, ՀՀ Սահմանադրության 70-րդ հոդվածի համաձայն եւ պատգամավորների նախաձեռնությամբ գումարել է արտահերթ նիստ՝ շարունակելու նախորդ օրն ընդհատված «ՀՀ 2017 թվականի պետական բյուջեի» նախագծի քննարկումը: Խորհրդարանն առաջին ընթ...
Տեղի կունենա ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի եւ ՌԴ ԴԺ Դաշնային խորհրդի միջազգային գործերով կոմիտեի համատեղ նիստը
Նոյեմբերի 19-ին` ժամը 10:00-ին, ՀՀ ԱԺ «Ոսկեզօծ» դահլիճում տեղի կունենա Հայաստանի Հանրապետության արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի եւ Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի Դաշնային խորհրդի միջազգային գործերով կոմիտեի համատեղ նիստը: Նիստի ավարտից հետո` ժամը 18:00-ին, ՀՀ ԱԺ «Ոսկեզօծ»...

On November 17, the Chair of the RA NA Standing Committee on Defense, National Security and Internal Affairs, Head of RA NA Delegation to NATO PA Koryun Nahapetyan received NATO Deputy Assistant Secretary General for Emerging Security Challenges Jamie Shea.
Welcoming the guests, Koryun Nahapetyan has highly assessed the development of Armenia-NATO relations and has noted that both parties show readiness in deepening those relations. Within the framework of the partnership relations Mr Nahapetyan has distinguished particularly the RA participation in the international peace-keeping missions: Armenia continues supporting the KFOR Mission in Kosovo with its peace-keeping troops, as well as in the Resolute Support Mission in Afghanistan. He has added that with that commitment our country takes part in the provision of the international security.
Highly appreciating the current level of Armenia-NATO relations, Koryun Nahapetyan has noted that the Committee especially highlights the implementation of all events, which with parliamentary format are included in the framework of the Individual Partnership Action Plan (IPAP).
Jamie Shea presented his viewpoint on the IPAP new document for 2017-2018, its fulfillment, the role of NATO in the implementation of the events in parliamentary format.
Both sides also discussed issues concerning the level of cooperation in the spheres of institutional, democratic and defensive reforms with NATO.
On November 18, the RA NA Speaker Galust Sahakyan received the Delegation led by the Chairperson of the RF FA Council of the Federation Committee on Foreign Affairs Konstantin Kosachyov.Welcoming the guests, the NA Speaker expressed hope that their working visit will be one more stimulus for further...
At Extraordinary Sitting Parliament Debates RA Draft State Budget for 2017
On November 18, the RA National Assembly, by the decision of the RA National Assembly Speaker Galust Sahakyan, under Article 70 of the RA Constitution, at the RA NA deputies’ initiative, convened an extraordinary sitting to continue the debate of the draft law on the RA State Budget for 2017 interru...