ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանի շնորհավորական ուղերձը Հայ մամուլի օրվա առթիվ
ԶԼՄ-ները մարդկանց ու պետությունների կյանքին վերաբերող իրադարձությունների ինքնատիպ օրագիրն են, հաճախ նաեւ այդ իրադարձությունները կանխորոշողն ու թելադրողը` դրանով իսկ ծանրակշիռ, երբեմն նույնիսկ ճակատագրական դեր ունենալով քաղաքացու եւ պետության կյանքում: Ձեր` տարբեր դիտանկյուններ ունեցող լրագրողներիդ ու ձեր ներկայացրած լրատվամիջոցների միջոցով են փոխանցվում, ձեւակերպվում հասարակության` իրենց մեջ տարբեր ազդակներ պարունակող ասելիքն ու խոսքը, որոնք համադրելով սեփական ասելիքի հետ` հրապարակայնորեն բարձրաձայնում եք խնդիրներ, մտահոգություններ ու նաեւ առաջարկում լուծումներ: 222 տարի առաջ լույս տեսած հայոց առաջին պարբերականը` «Ազդարարը», ուներ ի՛ր ձայնն ու խոսքը, որոնք գուցեեւ համահունչ չեն այսօրվա լրատվամիջոցների մտածողությանը, այդուհանդերձ, իրենց մեջ նույնպես որոշակի ազդակներ ունեն, որոնք բնավ չեն կորցրել արդիականությունը:
Լրատվամիջոցների եւ լրագրողների օբյեկտիվությունն ու անկեղծությունը, ազատ խոսքի հավաստիությունը մեծապես կախված են ազատ մտածելու, արտահայտվելու եւ գործելու հնարավորությունից: Հայաստանյան լրատվամիջոցների այսօրվա անխոչընդոտ ակտիվությունն ու հասարակական-քաղաքական եւ պետական կյանքին լիարժեք մասնակցությունը լավագույնս են բնորոշում այն հասարակական պահանջարկը, որ կա լրատվական դաշտի հանդեպ եւ այն բարենպաստ մթնոլորտը, որն առկա է նրանց արդյունավետ ու անկաշկանդ գործունեության համար:
Վերստին շնորհավորելով Հայ մամուլի օրվա առթիվ` մաղթում եմ առողջություն, ստեղծագործական ոգեւորություն, բարեկեցություն եւ լավատեսություն»:

Поздравление Председателя НС Г.Саакяна в связи с Днем армянской печати
СМИ – своеобразный дневник касающихся жизни людей и государств событий и часто также прогнозирующих и диктующих эти события, тем самым нередко играя даже судьбоносную роль в жизни гражданина и государства. Посредством вас, журналистов с различными взглядами и представляемых вами СМИ, передается, формируется содержащее различные сигналы обществу слово, которое, совмещая с собственным подходом, гласно поднимает проблемы, выражает озабоченность, предлагает решения. Вышедшее в свет 222 года назад первое армянское периодическое издание “Аздарар” обладало своим голосом и словом, которые, быть может, и не были созвучны мышлению сегодняшних СМИ, однако также содержат в себе определенные, не потерявшие актуальности сигналы.
Объективность и искренность СМИ и журналистов, правдивость свободного слова в значительной мере зависят от возможности свободно думать, самовыражаться и действовать. Сегодняшняя беспрепятственная активность и полноценное участие СМИ Армении в общественно-политической и государственной жизни   характеризуют тот общественный спрос, который есть в отношении информационного поля, и ту благоприятную атмосферу, которая налицо для их плодотворной и свободной деятельности.
Вновь поздравляя с Днем армянской печати, желаю здоровья, творческого вдохновения, благополучия и оптимизма”.