Հոկտեմբերի 5-ին ՀՀ ԱԺ «Բաց դռներ» ծրագրի շրջանակում ՀՀ Ազգային ժողով էին այցելել Երեւանի Հյուսիսային համալսարանի ուսանողներն ու դասախոսները: Բաց դասը վարել է ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը:
Ողջունելով ներկաներին՝ ԱԺ նախագահը խոսել է օրենսդիր մարմնի աշխատանքներից՝ տեղեկացնելով, որ 2017 թվականին տեղի ունենալիք Ազգային ժողովի ընտրություններից հետո Հայաստանն անցնելու է խորհրդարանական կառավարման մոդելին: Այս համատեքստում ԱԺ նախագահն անդրադարձել է նաեւ ՀՀ Նախագահի ընտրության փոփոխված կարգին, ըստ որի՝ ՀՀ Ազգային ժողովն է ընտրելու ՀՀ հաջորդ նախագահին:
Ծավալված անկաշկանդ զրույցի ընթացքում ուսանողներն իրենց հետաքրքրող հարցերն են ուղղել ԱԺ նախագահին, որոնց նա սիրով պատասխանել է:
Հարցերը հիմնականում վերաբերել են «Բարձրագույն եւ հետբուհական մասնագիտական կրթության մասին» ՀՀ օրենքին, ուսանողների կողմից օրենսդրական նախաձեռնությունների ներկայացման հնարավորության ընձեռնմանը, բանկերի կողմից վարկերի տրամադրման խիստ պայմաններին եւ այլն:
Նշենք, որ հանդիպումից առաջ հյուրերը շրջել են Ազգային ժողովի շենքում, հետեւել պատգամավորների աշխատանքին:

5 октября Председатель НС Г.Саакян в рамках программы “Открытые двери” провел открытый урок со студентами и преподавателями Ереванского Северного университета.
Приветствуя присутствующих, спикер НС говорил о работе законодательного органа, сообщив, что после выборов НС 2017 года Армения перейдет к парламентской модели управления. В этом контексте Председатель НС обратился также к измененному порядку избрания Президента РА, согласно которому следующего президента республики будет уже избирать Национальное Собрание РА.
В развернувшейся непринужденной беседе студенты   обратились с интересующими их вопросами к спикеру НС, который любезно ответил на них.
Вопросы в основном касались закона РА “О высшем и послевузовском профессиональном образовании”, жестким условиям предоставления банками кредитов и др.