շնորհավորում եմ ձեզ մասնագիտական տոնի` Ուսուցչի օրվա առթիվ:
Ձեր գործունեությունը վճռորոշ դեր եւ ռազմավարական նշանակություն ունի մարդու, ժողովրդի, պետության կյանքում, որովհետեւ կրթությունն ու դաստիարակությունը որպես գործընթացներ անհնար է պատկերացնել առանց ձեր մասնակցության, որովհետեւ դպրոցը սովորական աշխատավայր չէ, ուսուցչի մասնագիտությունն էլ` սովորական աշխատանք: Մանկավարժ լինելը եւ մանկավարժությամբ զբաղվելն ինքնին առանձնահատուկ վերաբերմունք ու ձիրք են պահանջում, առանձնահատուկ հոգեբանություն եւ նվիրում, հոգեւոր- բարոյական պատասխանատվություն ժողովրդի ապագայի եւ երկրի վաղվա օրվա առջեւ: Ձեր շնորհիվ դպրոցը դառնում է կրթօջախ ու տուն, ընտանեկան միջավայր եւ գիտելիքի շտեմարան, որտեղ ձեւավորվում են մարդկային փոխհարաբերություններ ու սեր առ ուսում, որտեղ հայրենիքը պաշտպանելու, հայրենիքը շենացնելու եւ հայրենիքի պատիվը ներսում ու դրսում բարձր պահելու հիմնավոր դաստիարակություն են ստանում:
այն, ինչ դուք կարողանում եք փոխանցել աշակերտին, հասնում է նաեւ նրա ընտանիք, հետեւաբար դուք անուղղակիորեն մասնակից եք դառնում նաեւ ընտանեկան միջավայրին` կամրջելով դպրոցն ու ընտանիքը, խորհրդանշելով այդ երկու կարեւորագույն արժեքների նշանակությունը, արժեքներ, որոնք յուրաքանչյուր պետության հիմքն են, անհրաժեշտ նախապայման յուրաքանչյուր ժողովրդի գոյության համար, արժեքներ, որոնք մշտապես ուղեկցում են մեզ` ապահովելով մեր յուրահատուկ նկարագիրը եւ երաշխավորված ընթացքը:
Եւս մեկ անգամ շնորհավորելով Ուսուցչի օրվա առթիվ` մաղթում եմ ձեզ խաղաղություն, բարեկեցություն եւ լավատեսություն»,-ասված է ԱԺ նախագահի ուղերձում:

I congratulate you on your professional holiday, Teachers’ Day.
Your activities have a crucial role and strategic significance in the life of a man, people and state, because education and bringing up as processes are impossible to imagine without your participation, as school is not an ordinary workplace, and teacher’s profession - an ordinary job. Being a pedagogue and being involved in pedagogy is a special attitude in itself and requires an endowment, special psychology and devotion, spiritual-moral responsibility before the people’s future and the country’s future. Thanks to you school becomes an educational centre and a house, a family environment and a knowledge database, where human relations and love towards education are formed, where the pupils get fundamental upbringing for defending the Homeland, prospering it and keeping high the honour of the Motherland at home and overseas.
What you can transfer to the pupil also reaches to the family, hence you indirectly participate also in the family environment, bridging school and family, symbolizing the significance of those two most important values; values, which are considered to be the basis of any state, necessary prerequisite for the existence of any people; values, which always accompany us, providing our peculiar image and the guaranteed way.
Once again congratulating you on Teachers’ Day, I wish you peace, welfare and optimism,” the NA Speaker’s address reads.