Գալուստ Սահակյանը ցավակցական ուղերձ է հղել բանաստեղծ, ՀՀ մշակույթի վաստակավոր գործիչ Դավիթ Հովհաննեսի մահվան կապակցությամբ
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանը ցավակցական ուղերձ է հղել բանաստեղծ, ՀՀ մշակույթի վաստակավոր գործիչ Դավիթ Հովհաննեսի (Դավիթ Հովհաննիսյան) մահվան կապակցությամբ:
«Խոր ցավ ապրեցի` տեղեկանալով տաղանդավոր բանաստեղծ Դավիթ Հովհաննեսի մահվան մասին:
Դավիթ Հովհաննեսը մեր ժամանակակից գրականության, հայ արդի պոեզիայի տպավորիչ ու կոլորիտային դեմքերից էր, ով ուներ իր ուրույն գիրն ու հետաքրքիր լեզուն: Նա կարողանում էր մտքի ազատությամբ եւ բառի արվեստով իր ձայնը հասցնել ընթերցողին եւ վերջինիս խորհելու, մտորելու մղել:
Դավիթ Հովհաննեսի պոեզիան ոչ միայն գրողի, այլեւ մտահոգ քաղաքացու ազնիվ ու անկաշկանդ խոսք էր՝ մշտապես պահանջարկված ասելիքով ու ներքին խորությամբ: Նա այդպիսին էր նաեւ որպես ՀՀ Ազգային ժողովի 2-րդ գումարման պատգամավոր օրենսդիր մարմնում ծավալած իր գործունեության ընթացքում:
Կորստի այս ծանր պահին Դավիթ Հովհաննեսի ընտանիքին, հարազատներին ու գրչակից ընկերներին եմ հղում անկեղծ ցավակցություններս եւ մխիթարանքի խոսքերս»,- ասված է ԱԺ նախագահի ցավակցական ուղերձում:

Соболезнование Г.Саакяна в связи с кончиной поэта, Заслуженного деятеля культуры РА Давида Ованнеса (Давида Ованнисяна)
“Пережил острую боль, узнав о кончине талантливого поэта Давида Ованнеса.
Давид Ованнес был одним из впечатляющих и колоритных фигур нашей современной литературы,   армянской поэзии, обладающий собственным почерком и оригинальным языком. Свободой своей мысли и искусством слова он мог донести свой голос до читателя и заставить его размышлять, задуматься.
Поэзия Давида Ованнеса – не только голос писателя, но и честное и искреннее слово неравнодушного гражданина, всегда востребованное и отличающееся внутренней глубиной. Он был таким и как депутат НС РА второго созыва в своей деятельности в законодательном органе.
В этот тяжкий час утраты выражаю семье, родным и коллегам Давида Ованнеса свои искренние соболезнования   и слова поддержки”, - говорится в послании Председателя НС.