ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը հունիսի 24-ին ընդունել է Բուենոս-Այրես քաղաքի խորհրդարանի պատգամավոր Գուստավո Վերային:
Ողջունելով հյուրի այցը Հայաստան՝ Էդուարդ Շարմազանովը բարձր է գնահատել հայ-արգենտինական բազմակողմ հարաբերությունները եւ նշել, որ դրանք զարգանում են համաչափ եւ բնականոն հունով: Նա կարեւորել է Արգենտինայի խորհրդարանի հետ կապերի առավել սերտացումն ու զարգացումը, ինչն իր հերթին անհրաժեշտ է համարել նաեւ Գուստավո Վերան: ԱԺ փոխնախագահը երախտիքի խոսք է հղել Արգենտինայի խորհրդարանին՝ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման եւ դատապարտման բանաձեւի ընդունման համար:
Հանդիպմանը զրուցակիցներն առանցքային տեղ են հատկացրել Հռոմի Սրբազան Քահանայապետ Ֆրանցիսկոս Պապի Հայաստան այցին. ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը Ֆրանցիսկոս Պապի այցը քրիստոնեությունն առաջինն ընդունած երկիր գնահատել է պատմական եւ նշանակալի՝ ողջ աշխարհի քրիստոնյաներին համախմբելու, սեր եւ խաղաղություն քարոզելու առումով:
Այս համատեքստում անդրադառնալով տարածաշրջանային խնդիրներին՝ Էդուարդ Շարմազանովը ներկայացրել է ապրիլին Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիան, որն առանձնացել է մի շարք ռազմական հանցագործություններով, որոնք իրականացվել են ադրբեջանական զինուժի կողմից թե զինվորականների, թե խաղաղ բնակիչների նկատմամբ: Նա նշել է, որ Ադրբեջանին անթաքույց աջակցություն է ցուցաբերել Հայաստանն արդեն 23 տարի շրջափակման մեջ պահող Թուրքիան: ԱԺ փոխնախագահն անընդունելի է համարել նման հարցերի վերաբերյալ երկակի ստանդարտների կիրառումը՝ ընդգծելով. «Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդն ունի ազատ կամարտահայտության եւ անկախ ապրելու իրավունք, ինչպես մնացած երկրների ժողովուրդները»: Իսկ Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչները դեռեւս 1991 թվականին են արտահայտել իրենց կամքը՝ հանրաքվեի ճանապարհով դուրս գալով ԽՍՀՄ կազմից: «Լեռնային Ղարաբաղը երբեք չի լինելու Ադրբեջանի կազմում, քանի որ անսահման է ազատության նրա ձգտումը»,- նշել է ԱԺ փոխնախագահը:
Պատգամավոր Գուստավո Վերան նույնպես անդրադարձել է Ֆրանցիսկոս Պապի Հայաստան այցին եւ գնահատել այն իր առանձնահատուկ նշանակությամբ եւ նպատակներով: Արգենտինացի պատգամավորը եւս կարեւորել է մեր երկրի հետ կապերի ամրապնդումը, ներկայացրել Ֆրանցիսկոս Պապի գործունեությունը, որում առանձնահատուկ տեղ են զբաղեցնում պատերազմների, ռասիզմի եւ ահաբեկչությունների դեմ պայքարը, փախստականների խնդիրները, նրանց նկատմամբ խտրական վերաբերմունքի բացառումը:
Հանդիպմանը քննարկվել են նաեւ երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի որոշմամբ, ՀՀ Սահմանադրության 70-րդ հոդվածի համաձայն` ՀՀ կառավարության նախաձեռնությամբ հունիսի 27-ին` ժամը 12:00-ին, կգումարվի ՀՀ Ազգային ժողովի արտահերթ նստաշրջան` նախաձեռնողի սահմանած օրակարգով : ...
ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Էլինար Վարդանյանը հունիսի 24-ին հանդիպել է ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամի հայաստանյան ներկայացուցիչ Տանյա Ռադոչայի հետ: Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցներն անդրադարձել են երեխաների իրավունքներին առնչվող մի շարք հարցերի...

24 июня вице-спикер НС Э.Шармазанов принял депутата парламента Буенос-Айреса Густаво Веру.
Приветствуя визит гостя в Армению, Э.Шармазанов высоко оценил армяно-аргентинские разносторонние отношения, отметив их закономерное развитие. Он подчеркнул важность максимального укрепления и развития связей с парламентом Аргентины, что было в свою очередь отмечено также Густаво Верой. Вице-спикер НС выразил признательность парламенту Аргентины за принятие резолюции, признающей и осуждающей Геноцид армян.
На встрече собеседники уделили особое внимание визиту в Армению Папы Римского Франциска: вице-спикер НС оценил его как исторический и значительный в плане призыва к консолидации, любви и миру христиан всего мира.
В этом контексте обратившись к региональным проблемам, Э.Шармазанов представил развязанную Азербайджаном против Нагорного Карабаха апрельскую агрессию, отмеченную рядом военных преступлений азербайджанских вооруженных сил в отношении как армянских военнослужащих, так и мирных жителей. Он отметил открытую поддержку Азербайджана Турцией, уже 23 года блокирующей Армению. Вице-спикер НС счел недопустимым применение двойных стандартов, подчеркнув: “Народ Нагорного Карабаха имеет право на свободное волеизъявление и независимую жизнь, как и народы других стран”. А жители Нагорного Карабаха еще в 1991 г. выразили свою волю, путем референдума выйдя из состава СССР. “Нагорный Карабах никогда не будет в составе Азербайджана, так как безгранично его стремление к свободе”, - заявил вице-спикер НС.
Депутат Густаво Вера также обратился к визиту Папы Франциска в Армению и оценил его как особенное по значению и целям. Аргентинский депутат также подчеркнул важность упрочения связей с РА, представил деятельность Папы Римского, в которой особое место занимают борьба с войнами, расизмом и терроризмом, исключение дискриминации в их отношении.
По решению Председателя НС Г.Саакяна, согласно ст.70 Конституции РА, по инициативе Правительства РА 27 июня, в 12:00 часов, созывается внеочередная сессия НС – по повестке дня инициатора. ...
24 июня председатель Постоянной комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам  Э.Варданян встретилась с представителем Детского фонда ООН в Армении Таней Радочей.В ходе встречи собеседники обратились к ряду вопросов по правам детей, реализации инклюзивного образования и внедрению ...