ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Հերմինե Նաղդալյանը, պատվիրակության անդամներ Արմեն Ռուստամյանը եւ Նաիրա Կարապետյանը հունիսի 17-ին հանդիպել են Բելգիայի Սենատի անդամ, ԵԽԽՎ-ում բելգիական պատվիրակության անդամ Պիտ դե Բրայանի հետ: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաեւ ՀՅԴ Եվրոպայի Հայ դատի հանձնախմբի գրասենյակի ղեկավար Գասպար Կարապետյանը:
Հերմինե Նաղդալյանը, բարձր գնահատելով երկկողմ հարաբերությունների բարձր մակարդակը, անդրադարձել է ԵԽԽՎ-ում երկու երկրների պատվիրակությունների համագործակցությանը: Այս համատեքստում տիկին Նաղդալյանը երախտիքի խոսք է հայտնել պարոն դե Բրայանին՝ ԵԽԽՎ-ում մեր երկրի համար առանցքային հարցերի քվեարկության ժամանակ հայկական պատվիրակությանն աջակցելու համար:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը: ԱԺ փոխնախագահն ընդգծել է, որ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ ԵԽԽՎ հայտարարությունն առանցքային էր ոչ միայն այն հանգամանքով, որ Եվրոպան արտահայտեց իր վերաբերմունքը, այլ նաեւ նրանով, որ Եվրոպան դարձավ ցեղասպանությունների դեմ համընդհանուր պայքարի առաջամարտիկ, որպեսզի դրանք այլեւս չկրկնվեն:
Նա կարեւորել է բելգիացի պատվիրակի՝ առաջիկա օրերին Լեռնային Ղարաբաղ կատարելիք այցը՝ նշելով, որ այն հայ ժողովրդի հանդեպ դրական վերաբերմունքի եւս մեկ քայլ է:
«Այդ այցով կատարում եք Ձեր ներդրումը ԼՂ ժողովրդի՝ ազատության եւ արդարության համար մղվող պայքարում՝ որպես բարեկամ»,- ասել է ԱԺ փոխնախագահը:
Պատվիրակության ղեկավարն անդրադարձել է նաեւ ապրիլի սկզբին Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից սանձազերծված ռազմական ագրեսիային, մանրամասներ ներկայացրել այդ երկրի կողմից միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերի եւ կոնվենցիաների խախտումների, իրականացրած վայրագությունների վերաբերյալ:
Արմեն Ռուստամյանը ներկայացրել է Հայոց ցեղասպանության ճանաչման համար մղվող պայքարի փուլերն ու ձեռքբերումները: Նրա խոսքով՝ ակնհայտ է, որ նման հանցագործությունները չդատապարտելու դեպքում դրանք անպայման կրկնվում են: Պատգամավորը կարեւորել է ցեղասպանությունների դեմ համատեղ պայքարը:
Նաիրա Կարապետյանն իր հերթին հավելել է, որ Հայաստանի եւ հայ ժողովրդի նպատակը համատեղ պայքարն է ցեղասպանությունների դեմ, որպեսզի դրանք այլեւս չկրկնվեն: Նրա գնահատմամբ՝ ԼՂ ժողովրդին սատարելու համատեղ պայքարը հստակ ուղերձ է Ադրբեջանին, որ որեւէ երկիր երբեւէ չի կարող պատասխան չտալ իր կատարած արարքների համար:
Հյուրը կարծիք է հայտնել, որ ԼՂ ժողովուրդն ինքը պետք է իրացնի իր ինքնորոշման իրավունքը, եւ դա պետք է լինի խաղաղությամբ եւ ոչ թե որեւէ այլ երկրի ճնշման ներքո:
«Ես կարծում եմ, որ իրերը պետք է կոչել իրենց անուններով, ասել, որ դա իրոք ցեղասպանություն է եղել, որովհետեւ կան բոլոր փաստերը»,- խոսելով Հայոց ցեղասպանության մասին՝ ասել է Պիտ դե Բրայանը:
ՀՀ ԱԺ նախագահ, Խաչատուր Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Գալուստ Սահակյանը հունիսի 17-ին մասնակցել է ՀՊՄՀ հոգաբարձուների խորհրդի նիստին: Նիստի օրակարգում ընդգրկված է եղել ՀՊՄՀ-ի ռեկտորի ընտրության հարցը: Բուհի ռեկտորի պաշտոնում առաջադրվել է միա...
ՀՀ Ազգային ժողովը հունիսի 17-ին շարունակել է արտահերթ նստաշրջանի աշխատանքը` քվեարկությամբ վավերացնելով Հայաստանի Հանրապետության եւ Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկի միջեւ 2016 թվականի մայիսի 11-ին ստորագրված «Գյումրու քաղաքային ճանապարհներ», Հայաստանի Հանրապետության եւ Վերակառուցման եւ զարգ...

Члены делегации НС РА в ПАСЕ встретились с бельгийским делегатом
17 июня вице-спикер НС, глава   делегации НС РА в ПАСЕ Э.Нагдалян, члены делегации А.Рустамян и Н.Карапетян встретились с членом Сената Бельгии, членом бельгийской делегации в ПАСЕ Питом де Брайаном. На встрече присутствовал   также руководитель Европейского бюро Ай Дата (Армянского Суда) АРФД Г.Карапетян.
Э.Нагдалян, оценив высокий уровень двусторонних отношений, обратилась к сотрудничеству двух стран в ПАСЕ. В этом контексте она выразила признательность бельгийскому делегату за поддержку армянской делегации при голосовании в ПАСЕ важнейших для РА вопросов.
В ходе встречи затронуты были вопросы признания Геноцида армян, мирного урегулирования Нагорно-Карабахского конфликта.
Коснувшись предстоящей поездки Пита де Брайана в НКР, вице-спикер НС отметила: “Своим визитом Вы вносите вклад в борьбу народа Нагорного Карабаха за свободу и справедливость”.
Глава   делегации НС в ПАСЕ обратилась также к развязанной Азербайджаном в начале апреля военной агрессии, представив нарушения этой страной норм и конвенций международного права, совершенные в отношении армян зверства.
На встрече поделились своими точками зрения по актуальным вопросам также А.Рустамян и Н.Карапетян.
Бельгийский гость выразил мнение, что народ НК должен сам реализовать свое право на самоопределение, и это должно быть достигнуто посредством мира, а не давления какой-либо другой страны.
“Думаю, следует назвать вещи своими именами, сказать, что это действительно было геноцидом, так как налицо все факты”, - говоря о Геноциде армян, заявил Пит де Брайан.
17 июня председатель Совета попечителей Армянского государственного педагогического университета им.Х.Абовяна (АГПУ) Г.Саакян принял участие в заседании Совета АГПУ.  В повестке дня заседания – выборы ректора АГПУ. На должность ректора вуза была выдвинута лишь одна кандидатура – и.о.ректора Р.М...
17 июня Национальное Собрание продолжило работу внеочередной сессии, голосованием ратифицировав международные кредитные соглашения “Городские дороги Гюмри”, подписанное 11 мая 2016 г. между РА и Европейским банком реконструкции и развития, “Программа финансового оздоровления энергетической сферы”, п...
17 июня председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям  А.Закарян принял депутата Сената Бельгии Пита де Брайана, который после визита в Армению посетит также НКР.  На встрече присутствовал также руководитель Европейского бюро Ай Дата АРФД Г.Карапетян.А.Закарян, приветствуя гостя, в...