ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Հերմինե Նաղդալյանը, պատվիրակության անդամներ Արմեն Ռուստամյանը եւ Նաիրա Կարապետյանը հունիսի 17-ին հանդիպել են Բելգիայի Սենատի անդամ, ԵԽԽՎ-ում բելգիական պատվիրակության անդամ Պիտ դե Բրայանի հետ: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաեւ ՀՅԴ Եվրոպայի Հայ դատի հանձնախմբի գրասենյակի ղեկավար Գասպար Կարապետյանը:
Հերմինե Նաղդալյանը, բարձր գնահատելով երկկողմ հարաբերությունների բարձր մակարդակը, անդրադարձել է ԵԽԽՎ-ում երկու երկրների պատվիրակությունների համագործակցությանը: Այս համատեքստում տիկին Նաղդալյանը երախտիքի խոսք է հայտնել պարոն դե Բրայանին՝ ԵԽԽՎ-ում մեր երկրի համար առանցքային հարցերի քվեարկության ժամանակ հայկական պատվիրակությանն աջակցելու համար:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը: ԱԺ փոխնախագահն ընդգծել է, որ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ ԵԽԽՎ հայտարարությունն առանցքային էր ոչ միայն այն հանգամանքով, որ Եվրոպան արտահայտեց իր վերաբերմունքը, այլ նաեւ նրանով, որ Եվրոպան դարձավ ցեղասպանությունների դեմ համընդհանուր պայքարի առաջամարտիկ, որպեսզի դրանք այլեւս չկրկնվեն:
Նա կարեւորել է բելգիացի պատվիրակի՝ առաջիկա օրերին Լեռնային Ղարաբաղ կատարելիք այցը՝ նշելով, որ այն հայ ժողովրդի հանդեպ դրական վերաբերմունքի եւս մեկ քայլ է:
«Այդ այցով կատարում եք Ձեր ներդրումը ԼՂ ժողովրդի՝ ազատության եւ արդարության համար մղվող պայքարում՝ որպես բարեկամ»,- ասել է ԱԺ փոխնախագահը:
Պատվիրակության ղեկավարն անդրադարձել է նաեւ ապրիլի սկզբին Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից սանձազերծված ռազմական ագրեսիային, մանրամասներ ներկայացրել այդ երկրի կողմից միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերի եւ կոնվենցիաների խախտումների, իրականացրած վայրագությունների վերաբերյալ:
Արմեն Ռուստամյանը ներկայացրել է Հայոց ցեղասպանության ճանաչման համար մղվող պայքարի փուլերն ու ձեռքբերումները: Նրա խոսքով՝ ակնհայտ է, որ նման հանցագործությունները չդատապարտելու դեպքում դրանք անպայման կրկնվում են: Պատգամավորը կարեւորել է ցեղասպանությունների դեմ համատեղ պայքարը:
Նաիրա Կարապետյանն իր հերթին հավելել է, որ Հայաստանի եւ հայ ժողովրդի նպատակը համատեղ պայքարն է ցեղասպանությունների դեմ, որպեսզի դրանք այլեւս չկրկնվեն: Նրա գնահատմամբ՝ ԼՂ ժողովրդին սատարելու համատեղ պայքարը հստակ ուղերձ է Ադրբեջանին, որ որեւէ երկիր երբեւէ չի կարող պատասխան չտալ իր կատարած արարքների համար:
Հյուրը կարծիք է հայտնել, որ ԼՂ ժողովուրդն ինքը պետք է իրացնի իր ինքնորոշման իրավունքը, եւ դա պետք է լինի խաղաղությամբ եւ ոչ թե որեւէ այլ երկրի ճնշման ներքո:
«Ես կարծում եմ, որ իրերը պետք է կոչել իրենց անուններով, ասել, որ դա իրոք ցեղասպանություն է եղել, որովհետեւ կան բոլոր փաստերը»,- խոսելով Հայոց ցեղասպանության մասին՝ ասել է Պիտ դե Բրայանը:
ՀՀ ԱԺ նախագահ, Խաչատուր Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Գալուստ Սահակյանը հունիսի 17-ին մասնակցել է ՀՊՄՀ հոգաբարձուների խորհրդի նիստին: Նիստի օրակարգում ընդգրկված է եղել ՀՊՄՀ-ի ռեկտորի ընտրության հարցը: Բուհի ռեկտորի պաշտոնում առաջադրվել է միա...
ՀՀ Ազգային ժողովը հունիսի 17-ին շարունակել է արտահերթ նստաշրջանի աշխատանքը` քվեարկությամբ վավերացնելով Հայաստանի Հանրապետության եւ Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկի միջեւ 2016 թվականի մայիսի 11-ին ստորագրված «Գյումրու քաղաքային ճանապարհներ», Հայաստանի Հանրապետության եւ Վերակառուցման եւ զարգ...

On June 17, the RA NA Deputy Speaker, the Head of the RA Delegation to PACE Hermine Naghdalyan, the members of the Delegation Armen Rustamyan and Naira Karapetyan met with the Member of the Flemish Parliament (Senate) of Belgium Piet De Bruyn. The Head of the ARF Europe Hai Dat/Armenian Cause Committee Office Gaspar Karapetian also attended the meeting.
Highly assessing the high level of the bilateral relations, Hermine Naghdalyan touched upon the cooperation of the Delegations of the two countries in PACE. In this context Mrs Naghdalyan expressed her gratitude to Mr De Bruyn for supporting the Armenian Delegation during the voting of the key issues for our country in PACE.
In the course of the meeting Mrs Naghdalyan referred to the Armenian Genocide recognition. The NA Deputy Speaker underlined that on the occasion of the Armenian Genocide Centennial the PACE Statement not only due to the fact Europe expressed its attitude, but also by the fact that Europe became a forerunner of the general fight against genocides in order they never be repeated.
She has highlighted the Belgian delegate’s visit to be paid to Nagorno Karabakh in the upcoming days, noting that it is one more step of the positive attitude towards the Armenian people.
“With that visit you make your contribution to the struggle of Nagorno Karabakh people for freedom and justice as a friend,” the NA Deputy Speaker said.
The Head of the Delegation also touched upon the military aggression unleashed by the Azerbaijani authorities at the beginning of April, presented details about the violations of the norms of the international humanitarian law and conventions and committed atrocities.
Armen Rustamyan presented the phases of the struggle for the Armenian Genocide recognition and the achievements. In his word, it is evident that in case of not condemning such crimes they are certainly repeated. The MP emphasized the joint struggle against genocides.
Naira Karapetyan in her turn has added that the goal of Armenia and the Armenian people is the joint struggle against genocides in order they never be repeated. To his assessment, the joint struggle of supporting the Nagorno Karabakh people is a distinct message to Azerbaijan that any country can ever answer for the actions made.
The guest has opined that the Nagorno Karabakh people should exercise its right to self-determination, and it should be in peace, but not under the pressure of any country.
“I believe that a spade should be called a spade, say that it has really been genocide because there are all facts in place,” speaking about the Armenian Genocide said Piet De Bruyn.
On June 17, the President of the Board of Trustees of Armenian State Pedagogical University (ASPU) Galust Sahakyan took part in the Meeting of ASPU Board of Trustees.The item on the election of the ASPU President was included in the agenda of the meeting. Only one candidate was nominated in the...
On June 17, the RA National Assembly continued the work of the extraordinary session by voting ratified the Loan Agreement Gyumri Urban Roads signed between the Republic of Armenia and the International Bank for Reconstruction and Development on May 11, 2016, the Loan Agreement Financial Recovering ...