Մարտի 21-ին ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախաձեռնությամբ տեղի են ունեցել խորհրդարանական լսումներ՝ «Գիտության պետական կոմիտե. գործունեություն եւ հեռանկարային ծրագրեր» թեմայով:
ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Դավթյանն իր խոսքում նշել է, որ ՀՀ ԿԳՆ գիտության պետական կոմիտեն ստեղծվել է 2007-ին, եւ տարիների ընթացքում հասունացել է կոմիտեի ծավալած գործունեությանը եւ հեռանկարային ծրագրերին անդրադառնալու պահը:
Գիտության պետական կոմիտեի նախագահ Սամվել Հարությունյանն իր զեկույցում անդրադարձել է ոլորտը կանոնակարգող հիմնական իրավական ակտերին, ներկայացրել կոմիտեին հատկացվող պետական ֆինանսավորման հիմնական ուղղությունները, ընթացիկ ծրագրերը, միջազգային համագործակցությունը, ինչպես նաեւ խոսել հեռանկարային ծրագրերի մասին: Սամվել Հարությունյանի խոսքով՝ 2007 թվականից մինչ այսօր կատարվել է հսկայական աշխատանք, որին արժե անդրադառնալ մանրամասն՝ խորհրդարանին եւ հանրությանը տեղյակ պահելով կատարված աշխատանքի, ունեցած ձեռքբերումների եւ հեռանկարային ծրագրերի մասին: Պարոն Հարությունյանը նշել է, որ 2015-2019 թթ. գիտության եւ տեխնիկայի զարգացման համար սահմանվել են վեց գերակա ուղղություններ՝ հայագիտություն, գիտություններ կյանքի մասին, արդյունավետ եւ անվտանգ էներգետիկա, հիմնական արդյունավետ տեխնոլոգիաներ, տեղեկատվական եւ հաղորդակցական տեխնոլոգիաներ, տիեզերքի ուսումանասիրություն, երկրի մասին գիտություններ, խնայողական բնօգտագործում, գիտատեխնիկական եւ սոցիալ-տնտեսական զարգացման կարեւորագույն հիմնախնդիրների լուծմանն ուղղված հիմնարար հետազոտություններ:
Սամվել Հարությունյանն անդրադարձել է պետական ֆինանսավորման հիմնական ուղղություներին. բազային ֆինանսավորում, որով ֆինանսավորվում են պետական գիտական կազմակերպություններ եւ բուհեր՝ 196 բազային ծրագիր: Նպատակային ֆինանսավորումը հատկացվում է գիտական կազմակերպություններին եւ բուհերին՝ 16 ծրագիր 2015 թվականի դրությամբ: Թեմատիկ ֆինանսավորումը տրվում է հետազոտական խմբերին, անհատ հետազոտողներին եւ գիտական կազմակերպությունների ու բուհերի ասպիրանտներին: 2015 թվականի դրությամբ ֆինանսավորվում է 169 թեմա:
Անդրադառնալով ընթացիկ ծրագրերին՝ զեկուցողը կարեւորել է մի շարք ծրագրեր՝ կիրառական արդյունքի ձեռքբերման ծրագիրը, գիտության ոլորտ երիտասարդ հետազոտողների ներգրավվածության ծրագրերը, գիտական ենթակառուցվածքների արդիականացման եւ բարձր արդյունավետությամբ աշխատող գիտնականներին հավելավճարի տրամադրման ծրագրերը:
Սամվել Հարությունյանն անդրադարձել է նաեւ լայնամասշտաբ ծրագրերին եւ միաջազգային համագործակցությանը՝ փաստելով, որ 2008-2013 թթ. ընթացքում կնքվել է երկկողմ համագործակցության 29 պայմանագիր: 2015 թվականի դեկտեմբերին ՀՀ կառավարությունը համաձայնություն է տվել ԵՄ «Հորիզոն 2020» ծրագրին Հայաստանի ասոցացված անդամակցության մասին համաձայնագրի կնքմանը:
Ամփոփելով ՀՀ ԿԳՆ գիտության պետական կոմիտեի գործունեության վերաբերյալ զեկույցը՝ կոմիտեի նախագահը խոսել է նաեւ հեռանկարային ծրագրերի մասին:
Սամվել Հարությունյանը մանրամասն պատասխանել է պատգամավորներին հետաքրքրող հարցերին եւ լսել նրանց առաջարկները:
ՀՀ ԱԺ մշտական հանձնաժողովի այցը ՀՀ ճանապարհային ոստիկանություն
ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Կորյուն Նահապետյանը, հանձնաժողովի անդամներ Էդմոն Մարուքյանը եւ Իշխան Խաչատրյանը մարտի 21-ին աշխատանքային այցի շրջանակում եղել են ՀՀ ոստիկանության «Ճանապարհային ոստիկանություն» ծառայությունում: Հանձնաժողովի նախագահ...
Ազգային ժողովում հավատարմագրված լրատվամիջոցների հարգելի ներկայացուցիչներ, տեղեկացնում ենք, որ ՀՀ ընտրական օրենսգրքի նախագծի վերաբերյալ խորհրդարանական լսումների առաջին 30 րոպեն լրագրողները, օպերատորները եւ լուսանկարիչները կարող են հետեւել նիստերի դահլիճից, որից հետո՝ լրագրողների աշխատանքի համար նախատ...
ՀՀ արտաքին վերահսկողության համակարգի իրավական շրջանակի կատարելագործման աշխատանքային խումբը ԱԽ ղեկավար, ՀՀ ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մինասյանի նախագահությամբ մարտի 19-ին Գոլդեն Թյուլիփ հյուրանոցում շարունակել է ընդլայնված նիստի աշխատանքը: Նիստի ընթաց...
ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախաձեռնությամբ մարտի 21-ին՝ ժամը 11:00-ին, ԱԺ 334 դահլիճում տեղի կունենան խորհրդարանական լսումներ՝ «ՀՀ ԿԳՆ գիտության պետական կոմիտե.գործունեություն եւ հեռանկարային ծրագրեր» թեմայով:...

On March 21, on the initiative of the NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Youth and Sport parliamentary hearings were held on the theme “State Committee of Science: Activity and Perspective Programmes.”
In his word, the Committee Chairman Artak Davtyan noted that the State Committee of Science within the RA Ministry of Education and Science was created in 2007, and through many years the moment of referring to the activities of the Committee had ripen and the perspective programmes.
In his report the Chairman of the State Committee of Science Samvel Harutyunyan touched upon the main legal acts regulating the sphere, presented the main directions of the state financing being allocated to the Committee, the current programmes, the international cooperation, as well as talked about the perspective programmes. In Samvel Harutyunyan’s word, since 2007 up to now a huge amount of work has been done, which is worth touching upon in detail, informing the parliament and the public about the work done, the achievements and perspective programmes. Mr Harutyunyan has noted that during 2015-2019 the six prior directions were defined for the development of science and technique: Armenian studies, sciences about life, efficient and safe energy, main efficient technologies, information and communicative technologies, study of universe, sciences on earth, savings nature management, fundamental studies directed to the solution of the most important problems of the scientific-technical and social-economic development.
Samvel Harutyunyan touched upon the main directions of the state financing, base financing, by which state scientific organizations and higher educational institutions are financed: 196 base programmes. The purposeful financing is allocated to the scientific organizations and higher educational institutions: 16 programmes by 2015. The thematic financing is given to the research groups, individual researchers and the post-graduates of the scientific organizations and higher educational institutions: 169 themes are financed by 2015.
Referring to the current programmes, the speaker highlighted a series of programmes, the achievement programme of the applied result, the young researchers’ involvement programmes in the sphere of science, the modernization of scthe ientific sub-structures and the programmes of additional payment allocation to the scientists working with high efficiency.
Samvel Harutyunyan also touched upon the wide-scale programmes and the international cooperation, documenting that during 2008-2013 twenty-nine treaties of bilateral cooperation were signed. In December of 2015 the RA Government consented to sign the agreement on Armenia’s Associated Membership to the EU Horizon 2020 programme.
Summing up the report on the Activity of the State Committee of Science within the RA Ministry of Education and Science, Samvel Harutyunyan talked about the perspective programmes.
Samvel Harutyunyan thoroughly answered the deputies’ questions and listened to their recommendations.
21.03.2016
Visit of the RA NA Standing Committee to the RA Road Police
On March 21, the Chairman of the NA Standing Committee on Defense, National Security and Internal Affairs Koryun Nahapetyan, the members of the Committee Edmon Marukyan and Ishkhan Khachatryan were in the Road Police (RP) Service of the RA Police within the framework of the working visit.Koryun Naha...
At the Meeting of the Working Group on the Improvement of the RA External Control System Legal Frame
On March 19, in the Golden Tulip Hotel the work of the broadened meeting of the Working Group (WG) on the Improvement of the RA External Control System Legal Frame presided over by the Head of the Group, the Chairman of the NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs Gagik M...