ՀՀ արտաքին վերահսկողության համակարգի իրավական շրջանակի կատարելագործման աշխատանքային խումբը ԱԽ ղեկավար, ՀՀ ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մինասյանի նախագահությամբ մարտի 19-ին Գոլդեն Թյուլիփ հյուրանոցում շարունակել է ընդլայնված նիստի աշխատանքը:
Նիստի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել մասնավորապես Հաշվեքննիչ պալատի գործունեության վերաբերյալ տարեկան հաղորդման եւ ընթացիկ եզրակացությունների էությանը, ԱԺ-ում դրանց ներկայացման ու քննարկման ժամանակային եւ ընթացակարգային հարցերին, ինչպես նաեւ՝ ՀՊ-ի անդամների լիազորությունների դադարեցմանը եւ պատասխանատվության այլ նորմերի` մասնավորապես լիազորությունների գերազանցման դեպքում, ՀՊ կողմից լիազորությունների գերազանցման պարագայում տնտեսվարող սուբյեկտների պաշտպանության խնդրին, ՀՀ Կենտրոնական բանկի ֆինանսական հաշվետվությունների հաշվեքննությանն ու ՎՊ-ՀՀ Ազգային ժողով եւ ՎՊ-ՀՀ կառավարության միջեւ հարաբերություններին:
Իրենց ելույթներում արտերկրից հրավիրված փորձագետները կարեւոր են համարել Վերահսկիչ պալատի գործունեության հրապարակայնությունը: Այս համատեքստում կարեւորվել են ՎՊ-ի հարաբերությունները շահագրգիռ կազմակերպությունների եւ զանգվածային լրատվամիջոցների հետ, քանի որ ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչների, հասարակական կազմակերպությունների եւ տարբեր միությունների հետ կապը բարձրացնում է Պալատի աշխատանքի արդյունավետությունը:
Ամփոփելով երկօրյա նիստի աշխատանքը՝ Գագիկ Մինասյանն այն համարել է շատ օգտակար եւ արդյունավետ: Նա նշել է, որ ավարտելով վիճահարույց եւ լրացուցիչ պարզաբանման կարիք ունեցող հարցերի վերաբերյալ ակտիվ քննարկումները՝ խմբին հաջողվել է ստանալ դրանց պատասխանները, որոնք էլ ճիշտ ձեւակերպումներով կարտացոլվեն «Վերահսկիչ պալատի մասին» օրենքի լրամշակվող նախագծում: Գագիկ Մինասյանը համոզմունք է հայտնել, որ աշխատանքների ավարտին կհաջողվի Ազգային ժողովին ներկայացնել այնպիսի օրենքի նախագիծ, որը կհամապատասխանի եւ՛ միջազգային ընդունելի չափանիշներին՝ INTOSAI սկզբունքներին, եւ՛ նաեւ փորձարկված կլինի:
Տեղեկացնենք, որ մարտին աշխատանքային խմբի ներկայացուցիչները Էստոնիայում կուսումնասիրեն արտաքին աուդիտի իրականացման էստոնական փորձը:
Մարտի 21-ին ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախաձեռնությամբ տեղի են ունեցել խորհրդարանական լսումներ՝ «Գիտության պետական կոմիտե. գործունեություն եւ հեռանկարային ծրագրեր» թեմայով: ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հ...
ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախաձեռնությամբ մարտի 21-ին՝ ժամը 11:00-ին, ԱԺ 334 դահլիճում տեղի կունենան խորհրդարանական լսումներ՝ «ՀՀ ԿԳՆ գիտության պետական կոմիտե.գործունեություն եւ հեռանկարային ծրագրեր» թեմայով:...

At the Meeting of the Working Group on the Improvement of the RA External Control System Legal Frame
On March 19, in the Golden Tulip Hotel the work of the broadened meeting of the Working Group (WG) on the Improvement of the RA External Control System Legal Frame presided over by the Head of the Group, the Chairman of the NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs Gagik Minasyan continued.
During the Meeting the attendees touched upon the essence of the annual report and the current conclusions on the Annual Activity of the Audit Chamber (AC), the procedural issues of their presentation and debate in the NA, as well as the suspension of the authorities of the Control Chamber (CC) and other norms of responsibility, particularly in case of the exceeding of the authorities, the problem of the protection of the entities in case of exceeding of the authorities by the CC, the auditing of the financial reports of the RA Central Bank and the relations between the CC-RA National Assembly and the CC-RA Government.
In their speeches the experts from abroad considered important the publicity of the CC activity. In this context they highlighted the relations of the CC with the concerned organizations and the mass media, as the connection with the representatives of the mass media, the NGOs and different unions raises the efficient work of the CC.
Summing up the work of the two-day meeting, Gagik Minasyan deemed it useful and efficient. He noted that ending the active debates on the issues of controversial and additional clarification, the Group succeeded to get their answers, which with right wordings will be revealed in the draft law under revision of the law on Control Chamber. Gagik Minasyan expressed conviction that at the end of the works it will be possible to submit a draft law to the National Assembly, which will correspond with the INTOSAI principles, the international admissible standards and will also be practiced.
Let us inform that in March the representatives of the Working Group will study the Estonian experience of the implementation of the international auditing in Estonia.
On March 21, the Chairman of the NA Standing Committee on Defense, National Security and Internal Affairs Koryun Nahapetyan, the members of the Committee Edmon Marukyan and Ishkhan Khachatryan were in the Road Police (RP) Service of the RA Police within the framework of the working visit.Koryun Naha...
On March 21, on the initiative of the NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Youth and Sport parliamentary hearings were held on the theme “State Committee of Science: Activity and Perspective Programmes.” In his word, the Committee Chairman Artak Davtyan noted that the State Committe...