ՀՀ արտաքին վերահսկողության համակարգի իրավական շրջանակի կատարելագործման աշխատանքային խումբը ԱԽ ղեկավար, ՀՀ ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մինասյանի նախագահությամբ մարտի 19-ին Գոլդեն Թյուլիփ հյուրանոցում շարունակել է ընդլայնված նիստի աշխատանքը:
Նիստի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել մասնավորապես Հաշվեքննիչ պալատի գործունեության վերաբերյալ տարեկան հաղորդման եւ ընթացիկ եզրակացությունների էությանը, ԱԺ-ում դրանց ներկայացման ու քննարկման ժամանակային եւ ընթացակարգային հարցերին, ինչպես նաեւ՝ ՀՊ-ի անդամների լիազորությունների դադարեցմանը եւ պատասխանատվության այլ նորմերի` մասնավորապես լիազորությունների գերազանցման դեպքում, ՀՊ կողմից լիազորությունների գերազանցման պարագայում տնտեսվարող սուբյեկտների պաշտպանության խնդրին, ՀՀ Կենտրոնական բանկի ֆինանսական հաշվետվությունների հաշվեքննությանն ու ՎՊ-ՀՀ Ազգային ժողով եւ ՎՊ-ՀՀ կառավարության միջեւ հարաբերություններին:
Իրենց ելույթներում արտերկրից հրավիրված փորձագետները կարեւոր են համարել Վերահսկիչ պալատի գործունեության հրապարակայնությունը: Այս համատեքստում կարեւորվել են ՎՊ-ի հարաբերությունները շահագրգիռ կազմակերպությունների եւ զանգվածային լրատվամիջոցների հետ, քանի որ ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչների, հասարակական կազմակերպությունների եւ տարբեր միությունների հետ կապը բարձրացնում է Պալատի աշխատանքի արդյունավետությունը:
Ամփոփելով երկօրյա նիստի աշխատանքը՝ Գագիկ Մինասյանն այն համարել է շատ օգտակար եւ արդյունավետ: Նա նշել է, որ ավարտելով վիճահարույց եւ լրացուցիչ պարզաբանման կարիք ունեցող հարցերի վերաբերյալ ակտիվ քննարկումները՝ խմբին հաջողվել է ստանալ դրանց պատասխանները, որոնք էլ ճիշտ ձեւակերպումներով կարտացոլվեն «Վերահսկիչ պալատի մասին» օրենքի լրամշակվող նախագծում: Գագիկ Մինասյանը համոզմունք է հայտնել, որ աշխատանքների ավարտին կհաջողվի Ազգային ժողովին ներկայացնել այնպիսի օրենքի նախագիծ, որը կհամապատասխանի եւ՛ միջազգային ընդունելի չափանիշներին՝ INTOSAI սկզբունքներին, եւ՛ նաեւ փորձարկված կլինի:
Տեղեկացնենք, որ մարտին աշխատանքային խմբի ներկայացուցիչները Էստոնիայում կուսումնասիրեն արտաքին աուդիտի իրականացման էստոնական փորձը:
Մարտի 21-ին ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախաձեռնությամբ տեղի են ունեցել խորհրդարանական լսումներ՝ «Գիտության պետական կոմիտե. գործունեություն եւ հեռանկարային ծրագրեր» թեմայով: ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հ...
ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախաձեռնությամբ մարտի 21-ին՝ ժամը 11:00-ին, ԱԺ 334 դահլիճում տեղի կունենան խորհրդարանական լսումներ՝ «ՀՀ ԿԳՆ գիտության պետական կոմիտե.գործունեություն եւ հեռանկարային ծրագրեր» թեմայով:...

19 марта в отеле “Голден Тулип” под председательством председателя Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам Г.Минасяна была продолжена работа расширенного заседания рабочей группы по совершенствованию правовой рамки системы внешнего контроля РА.
В ходе заседания рассматривались, в частности, ежегодная информация и содержание текущих заключений по деятельности Аудиторской палаты (АП), временные и процедурные вопросы представления   и обсуждения их в НС и другие важные темы.
В своих выступлениях приглашенные из-за рубежа эксперты  подчеркнули важность гласной деятельности Контрольной палаты (КП). В этом контексте особо выделены отношения КП с заинтересованными организациями и СМИ, так как связь с представителями СМИ, общественных организаций и различных союзов повышает эффективность работы Палаты.
Обобщая двухдневную работу заседания, Г.Минасян отметил ее полезность и продуктивность. Он добавил, что завершением активного обсуждения спорных и проблематичных вопросов группе удалось получить ответы на них - они с четкими формулировками будут отражены в дорабатываемом проекте закона “О Контрольной палате”. Г-н Минасян выразил уверенность, что по завершении работ удастся представить Национальному Собранию проект закона, соответствующий и принятым международным критериям – принципам INTOSAI, и будет уже апробирован.
К сведению, в марте представители рабочей группы изучат в Эстонии местный опыт осуществления внешнего аудита.
21 марта по инициативе Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта состоялись парламентские слушания на тему “Государственный комитет по науке: деятельность и перспективные программы”.Председатель Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры,...