ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը մարտի 14-ին ընդունել է Բելգիայի եւ Ֆլանդրիայի խորհրդարանականների պատվիրակությանը, որը Հայաստան այցից հետո լինելու է նաեւ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում:
Ողջունելով հյուրերին՝ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը բարձր է գնահատել հայ-բելգիական եւ հայ-ֆլանդրիական հարաբերությունները եւ խորհրդարանականների դերը երկկողմ հարաբերությունների զարգացման գործում: Նա վստահություն է հայտնել, որ այս այցը եւս խթան կհանդիսանա՝ էլ ավելի զարգացնելու եւ խորացնելու բարեկամական հարաբերությունները:
ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը շնորհակալություն է հայտնել Ֆլանդրիայի խորհրդարանի փոխնախագահ Կարլ Վենլաուվեին՝ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումներին եւ «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» գլոբալ ֆորումին մասնակցելու եւ ելույթի համար, ինչպես նաեւ՝ Ֆլանդրիայի խորհրդարանի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող բանաձեւի ընդունման, Բելգիայի խորհրդարանին՝ Ցեղասպանության դատապարտման վերաբերյալ դիրքորոշման վերահաստատման համար: Կարեւորելով ցեղասպանությունների դատապարտման հարցում երկակի ստանդարտների մերժումը եւ ցեղասպանությունների միջազգային դատապարտումը՝ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը նշել է, որ չդատապարտվող ոճիրները, ինչպես ցույց է տվել անցած հարյուրամյակի պատմությունը, ծնում են նոր ոճիրներ: Նրա խոսքով՝ Թուրքիայի ժխտողական քաղաքականությունը սպառնալիք է ոչ միայն տարածաշրջանի, այլեւ ողջ մարդկության համար, ինչի վկայությունն են այսօր Մերձավոր Արեւելքում տեղի ունեցող իրադարձությունները:
Էդուարդ Շարմազանովը շնորհակալություն է հայտնել պատվիրակության անդամներին՝ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն այցելելու պատրաստակամության համար եւ այն համարել լավ առիթ՝ սեփական աչքերով տեսնելու զարգացող ժողովրդավարությունը: Նա վերահաստատել է, որ Հայաստանը ԼՂ հակամարտության կարգավորումը տեսնում է բացառապես խաղաղ ճանապարհով՝ հիմնված միջազգային երեք սկզբունքների՝ ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի, տարածքային ամբողջականության եւ ուժի կամ ուժի սպառնալիքի չկիրառման վրա, որոնցից առաջին երկուսն Ադրբեջանը մշտապես մերժում է եւ խեղաթյուրելով խնդիրը՝ փորձում է տարբեր բանաձեւեր անցկացնել տարբեր միջազգային կառույցներում:
Ֆլանդրիայի խորհրդարանի փոխնախագահ Կարլ Վենլաուվեն պատվիրակության անունից շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար եւ տեղեկացրել, որ Լեռնային Ղարաբաղ այցելությունն ունի հստակ նպատակ. նախատեսվում է իրականացնել ծրագիր, ըստ որի ֆլանդական եւ Ղարաբաղի մի շարք դպրոցներ կհամագործակցեն ու կիրականացնեն մի շարք աշխատանքներ: Ինչպես նշել է Կարլ Վենլաուվենը, դա կլինի բարեկամ Ֆլանդրիայի փոքրիկ քայլը՝ Ղարաբաղը դուրս բերելու շրջափակումից:
Անդրադառնալով ղարաբաղյան հակամարտության հարցին՝ Ֆլանդրիայի խորհրդարանի փոխնախագահն իր եւ գործընկերների անունից կարեւորել է մարդու իրավունքների պաշտպանությունը եւ այս համատեքստում՝ Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցներն անդրադարձել են երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի, կարեւորել սփյուռքահայության դերակատարությունը երկկողմ հարաբերությունների զարգացման հարցում:
Մարտի 14-ին ՀՀ Ազգային ժողովն սկսել է հերթական քառօրյա նիստերի աշխատանքը: Նիստի մեկնարկին ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը տեղեկացրել է, որ ՀՀ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի արձանագրության համաձայն, ՀՅԴ համամասնական ցուցակի հաջորդ թեկնածու Կարեն Շախմուրադյանն ընտրվել է Ազգային ժողովի պատգամավոր:...
Մարտի 14-ին ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը, հանձնաժողովի անդամ Թեւան Պողոսյանը եւ պատգամավոր Աղվան Վարդանյանը հանդիպել են Բելգիայի եւ Ֆլանդրիայի խորհրդարանականների պատվիրակության հետ: Ողջունելով հյուրերին՝ Արտակ Զաքարյանը կարեւորել է երկկողմ խորհրդարանական...

On March 14, the RA NA Vice President Eduard Sharmazanov received the Delegation of the Belgian and Flemish Parliamentarians, who after the visit to Armenia will be in the Nagorno Karabakh Republic.
Welcoming the guests, the NA Vice President Eduard Sharmazanov highly assessed the role of the Armenian-Belgian and the Armenian-Flemish parliamentarians in the development of the bilateral relations. He expressed confidence that this visit will also be an impetus to more develop and deepen the friendly relations.
The NA Vice President Eduard Sharmazanov thanked the Vice President of the Flemish Parliament (Senate) Karl Vanlouwe for taking part in the events of the Armenian Genocide Centennial and the Global Forum “Against the Crime of Genocide” and for the speech, as well as for the adoption of the Resolution condemning the Armenian Genocide by the Flemish Parliament and the Belgian Parliament for reaffirming the position on the Genocide condemnation. Highlighting the denial of the double standards in condemnation of genocides and the international condemnation of genocides, the NA Vice President Eduard Sharmazanov has noted that as the past one-hundred year history has shown, the non-condemned crimes give brith to new crimes. In his word, the denial policy of Turkey is a threat not only for the region, but also for the whole mankind, which testifies to the events occurring in the Near East today.
Eduard Sharmazanov thanked the members of the Delegation for readiness to visit the Nagorno Karabakh Republic and considered it a good occasion to see the developing democracy with their own eyes. He has reaffirmed that Armenia sees the settlement of the NK conflict exclusively through peaceful means based on three international principles: the peoples’ right to self-determination, territorial integrity and the non-use of the force or the force threat, and Azerbaijan always refuses two out of them and misinterpreting the problem, tries to pass different resolutions at different international structures.
The Vice President of the Flemish Parliament (Senate) Karl Vanlouwe in the name of the Delegation thanked his colleague for the warm reception and informed him that the visit to Nagorno Karabakh has a distinct goal: a programme is envisaged to be implemented, according to him, a number of Flemish and Karabakh schools will cooperate and carry out a series of works. As Karl Vanlouwe has noted, that will be a small step of Flanders to lift the blockade of Karabakh.
Touching upon the Karabakh conflict problem, the Vice President of the Flemish Parliament, on behalf of him and his colleagues, highlighted the protection of human rights, and in this context the Karabakh people’s right to self-determination.
In the course of the meeting the interlocutors touched upon other issues of bilateral interest, and highlighted the role of Diaspora Armenians in the development of bilateral relations.
On March 14, the RA National Assembly began the work of the regular four-day sittings.At the beginning of the sitting the NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov informed that, according to the protocol of the RA Central Electoral Commission, the next candidate of the ARF proportional list Karen Shakhm...
On March 14, the Chairman of the NA Standing Committee on Foreign Relations Artak Zakaryan, the Committee Tevan Poghosyan and the deputy Aghvan Vardanyan met with the Delegation of the Belgian and Flemish Parliamentarians.Welcoming the guests Artak Zakaryan highlighted the development of the bilater...