ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը մարտի 14-ին ընդունել է Բելգիայի եւ Ֆլանդրիայի խորհրդարանականների պատվիրակությանը, որը Հայաստան այցից հետո լինելու է նաեւ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում:
Ողջունելով հյուրերին՝ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը բարձր է գնահատել հայ-բելգիական եւ հայ-ֆլանդրիական հարաբերությունները եւ խորհրդարանականների դերը երկկողմ հարաբերությունների զարգացման գործում: Նա վստահություն է հայտնել, որ այս այցը եւս խթան կհանդիսանա՝ էլ ավելի զարգացնելու եւ խորացնելու բարեկամական հարաբերությունները:
ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը շնորհակալություն է հայտնել Ֆլանդրիայի խորհրդարանի փոխնախագահ Կարլ Վենլաուվեին՝ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումներին եւ «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» գլոբալ ֆորումին մասնակցելու եւ ելույթի համար, ինչպես նաեւ՝ Ֆլանդրիայի խորհրդարանի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող բանաձեւի ընդունման, Բելգիայի խորհրդարանին՝ Ցեղասպանության դատապարտման վերաբերյալ դիրքորոշման վերահաստատման համար: Կարեւորելով ցեղասպանությունների դատապարտման հարցում երկակի ստանդարտների մերժումը եւ ցեղասպանությունների միջազգային դատապարտումը՝ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը նշել է, որ չդատապարտվող ոճիրները, ինչպես ցույց է տվել անցած հարյուրամյակի պատմությունը, ծնում են նոր ոճիրներ: Նրա խոսքով՝ Թուրքիայի ժխտողական քաղաքականությունը սպառնալիք է ոչ միայն տարածաշրջանի, այլեւ ողջ մարդկության համար, ինչի վկայությունն են այսօր Մերձավոր Արեւելքում տեղի ունեցող իրադարձությունները:
Էդուարդ Շարմազանովը շնորհակալություն է հայտնել պատվիրակության անդամներին՝ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն այցելելու պատրաստակամության համար եւ այն համարել լավ առիթ՝ սեփական աչքերով տեսնելու զարգացող ժողովրդավարությունը: Նա վերահաստատել է, որ Հայաստանը ԼՂ հակամարտության կարգավորումը տեսնում է բացառապես խաղաղ ճանապարհով՝ հիմնված միջազգային երեք սկզբունքների՝ ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի, տարածքային ամբողջականության եւ ուժի կամ ուժի սպառնալիքի չկիրառման վրա, որոնցից առաջին երկուսն Ադրբեջանը մշտապես մերժում է եւ խեղաթյուրելով խնդիրը՝ փորձում է տարբեր բանաձեւեր անցկացնել տարբեր միջազգային կառույցներում:
Ֆլանդրիայի խորհրդարանի փոխնախագահ Կարլ Վենլաուվեն պատվիրակության անունից շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար եւ տեղեկացրել, որ Լեռնային Ղարաբաղ այցելությունն ունի հստակ նպատակ. նախատեսվում է իրականացնել ծրագիր, ըստ որի ֆլանդական եւ Ղարաբաղի մի շարք դպրոցներ կհամագործակցեն ու կիրականացնեն մի շարք աշխատանքներ: Ինչպես նշել է Կարլ Վենլաուվենը, դա կլինի բարեկամ Ֆլանդրիայի փոքրիկ քայլը՝ Ղարաբաղը դուրս բերելու շրջափակումից:
Անդրադառնալով ղարաբաղյան հակամարտության հարցին՝ Ֆլանդրիայի խորհրդարանի փոխնախագահն իր եւ գործընկերների անունից կարեւորել է մարդու իրավունքների պաշտպանությունը եւ այս համատեքստում՝ Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցներն անդրադարձել են երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի, կարեւորել սփյուռքահայության դերակատարությունը երկկողմ հարաբերությունների զարգացման հարցում:
Մարտի 14-ին ՀՀ Ազգային ժողովն սկսել է հերթական քառօրյա նիստերի աշխատանքը: Նիստի մեկնարկին ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը տեղեկացրել է, որ ՀՀ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի արձանագրության համաձայն, ՀՅԴ համամասնական ցուցակի հաջորդ թեկնածու Կարեն Շախմուրադյանն ընտրվել է Ազգային ժողովի պատգամավոր:...
Մարտի 14-ին ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը, հանձնաժողովի անդամ Թեւան Պողոսյանը եւ պատգամավոր Աղվան Վարդանյանը հանդիպել են Բելգիայի եւ Ֆլանդրիայի խորհրդարանականների պատվիրակության հետ: Ողջունելով հյուրերին՝ Արտակ Զաքարյանը կարեւորել է երկկողմ խորհրդարանական...

14 марта вице-спикер НС Э.Шармазанов принял делегацию парламентариев Бельгии и Фландрии, которая после визита в РА посетит также НКР.
Приветствуя гостей, вице-спикер высоко оценил роль армяно-бельгийских и армяно-фламандских парламентариев в развитии двусторонних отношений. Он выразил уверенность, что настоящий визит также посодействует еще большему развитию и углублению дружественных связей.
Э.Шармазанов поблагодарил вице-председателя парламента Фландрии Карла Венлауве за участие в мероприятиях к 100-й годовщине Геноцида армян и выступление на глобальном форуме “Против преступления геноцида”, а также за принятие парламентом Фландрии осуждающей Геноцид армян резолюции, а парламент Бельгии – за подтверждение позиции по осуждению Геноцида армян. Подчеркнув важность отказа от двойных стандартов в вопросе осуждения геноцидов и международного осуждения геноцидов, вице-спикер НС отметил, что не осужденные злодеяния, как показала история прошлого столетия, рождают новые преступления. По его словам, политика отрицания Турции – угроза не только для региона, но и всего человечества, свидетельством чего являются происходящие сегодня на Ближнем Востоке события.
Вице-спикер НС поблагодарил членов делегации за готовность посетить НКР, считая поездку хорошим поводом собственными глазами увидеть развивающуюся демократию. Он подтвердил, что Армения видит урегулирование НК-конфликта исключительно мирным путем на основе трех международных принципов – права народов на самоопределение, территориальной целостности и неприменения силы или угрозы силой, из коих первые два Азербайджан постоянно отклоняет и, искажая проблему, пытается провести различные резолюции в различных международных структурах.
Вице-председатель парламента Фландрии Карл Венлауве от имени делегации поблагодарил за теплый прием и проинформировал, что визит в НКР имеет четкую цель - реализацию программы сотрудничества и совместной работы ряда фламандских и карабахских школ. Как заметил г-н Венлауве, это будет скромный шаг дружественной Фландрии к выводу Карабаха из блокады.
Обратившись к НК-конфликту, вице-председатель парламента Фландрии от имени коллег и от себя лично подчеркнул важность защиты прав человека и в этом контексте – право народа Карабаха на самоопределение.
В ходе встречи собеседники обратились также к другим вопросам, представляющим обоюдный интерес, подчеркнули роль армянской диаспоры в развитии двусторонних отношений.
14 марта  Национальное Собрание начало работу очередных четырехдневных заседаний. До начала заседания вице-спикер НС Э.Шармазанов проинформировал, что, согласно протоколу ЦИК РА, следующий в пропорциональном списке АРФД кандидат К.Шахмурадян избран депутатом НС. Далее Э.Шармазанов представил пр...
14 марта председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям А.Закарян, член комиссии Т.Погосян и депутат А.Варданян встретились с делегацией парламентариев Бельгии и Фландрии.Приветствуя гостей, А.Закарян подчеркнул важность развития двусторонних парламентских связей, обратился к отношениям Армен...