Շնորհավորական ուղերձն ընթերցել է ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի խորհրդական Հրայր Զորյանը:
«Շնորհավորում եմ «Ժողովուրդ» թերթի աշխատակազմին եւ ընթերցողներին՝ պարբերականի լույսընծայման 5-ամյակի առթիվ:
Այն սրընթաց մուտքը, որով «Ժողովուրդն» անդամագրվեց ժամանակակից հայ մամուլի ընտանիքին, վկայում է հանրության մեջ նման լրատվամիջոցի որոշակի պահանջարկի մասին:
Անցած տարիների ընթացքում թերթը կարողացել է բառացիորեն նվաճել ընթերցողների իր բանակը, նվաճել, որովհետեւ մեր իրականության մեջ թերթերի՝ ցավալիորեն փոքր տպաքանակի եւ լրատվամիջոցների ընտանիքի անդամների անհամեմատ մեծ թվի հարաբերակցությունը ստիպում է, որ մամուլի ներկայացուցիչներն իրենց խնդիրները լուծելու համար նաեւ միմյանցից ընթերցող գրավեն:
Անշուշտ, շուկայական հարաբերություններում այդ նպատակի համար կիրառելի են տարբեր միջոցներ, բայց կարծում եմ, որ օբյեկտիվ եւ հավաստի լրատվությունն առաջնահերթություն, պատիվ եւ պարտականություն է ցանկացած լրատվամիջոցի համար, լրատվամիջոց, որը շտապ տեղեկությունը մատուցելով, հաջորդ պահին կամ հաջորդ օրն իսկ ստիպված չի լինում նույնքան շտապ հերքումով հանդես գալ, լրատվամիջոց, որի նպատակը հասարակության մեջ ոչ թե փոխադարձ անհանդուրժողականություն, այլ փոխըմբռնում ու համերաշխություն սերմանելն է, ոչ թե չարախնդալը, այլ` օգնելը, ոչ թե քաղաքացիական հասարակության կայացմանը խանգարելը, այլ՝ ամենայնս աջակցելը, իր նպաստը բերելը:
Հասարակության չդադարող ուշադրությունը լրատվական դաշտի հանդեպ ենթադրում է ոչ միայն ավելի օպերատիվ եւ պատասխանատու աշխատանք, այլեւ ավելի արժանահավատ ու իրականությանը չհակասող, ինչու չէ, նաեւ օգտակար տեղեկատվություն, որի կարիքն ունեն բոլոր հասարակությունները:
«Ժողովուրդ» թերթն ունի ուրույն աշխատաոճ ու ձեռագիր: Շատ կարեւոր է, որ այդ ձեռագիրը երբեւէ չզոհաբերվի սենսացիայի այսրոպեական գայթակղությանը, որ ամբոխահաճությունը երբեք չլինի առաջնորդող, որ մասնագիտական մոտեցումն ու մտածողությունը չստորադասվեն ձայնագրիչին, որ ստեղծված ձեռագիրը դառնա պահպանության արժանի բնօրինակ:
Կարծում եմ, պատահական չէ ընտրված ոչ միայն թերթի անվանումը՝ «Ժողովուրդ», այլեւ բնաբանը՝ «Թերթ բոլորի եւ ամեն ինչի մասին»:
Եվս մեկ անգամ շնորհավորելով «Ժողովուրդ»-ի լույսընծայման 5-ամյակի առթիվ, մաղթում եմ, որ այն լինի թերթ ոչ միայն բոլորի մասին, այլեւ իսկապես բոլորի համար, որտեղ ամենքը կարողանան տեսնել թե՛ օբյեկտիվ իրականություն, թե՛ շրջահայացություն, թե՛ պարզ մարդկային փոխհարաբերություններ:

В поздравительном послании, зачитанном советником Председателя НС Г.Зоряном, сказано:
“Поздравляю коллектив и читателей   газеты “Жоговурд” (“Народ”)  в связи с 5-летием выхода издания в свет.
Стремительное вхождение “Жоговурда” в семью современной армянской печати свидетельствует об определенной востребованности обществом подобного СМИ.
За истекшие годы газета смогла буквально завоевать свою армию читателей – завоевать, потому что в нашей действительности соотношение малого тиража газет и несравненно большой семьи СМИ заставляет, чтобы представители прессы решали свои задачи также за счет привлечения к себе читателей.
Конечно, для достижения этой цели в условиях рыночных отношений применимы различные средства, но, думаю, объективная и достоверная информация – приоритет, честь и обязанность любого СМИ, СМИ, которое представляя экстренное сообщение, в тот же миг или на следующий день не выступает со столь же срочным опровержением, СМИ, цель которого сеять в обществе не взаимную нетерпимость, а взаимопонимание и согласие,   не злорадствовать, а помогать, не мешать становлению гражданского общества, а всячески содействовать, вносить свой вклад.
Постоянное внимание общества к информационному полю предполагает не только более оперативную и ответственную работу, но и более надежную, не противоречащую действительности и, почему бы и нет, также более полезную информацию, в чем нуждаются все общества.
Газета “Жоговурд” имет собственный стиль и почерк работы. Очень важно, чтобы этот почерк когда-либо не был приведен в жертву соблазну сиюминутной сенсации, чтобы  популизм   никогда не стал бы превалирующим, чтобы профессиональный подход и мышление не были подчинены диктофону, чтобы созданная рукопись стала бы достойным хранения оригиналом.
Полагаю, не случайно выбраны название “Жоговурд” (“Народ”), но и девиз – “Газета обо всех и всём”.
Еще раз поздравляя с 5-летием выхода в свет   “Жоговурда”, желаю, чтобы она была газетой не только обо всех, но и действительно для всех, в которой все могут увидеть и объективную реальность, и   осмотрительность, и простые человеческие взаимоотношения.
Пусть успех и оптимизм всегда сопутствуют вам.”
1 февраля руководитель делегации НС РА в ПАСЕ Э.Нагдалян, члены делегации Н.Зограбян, Н.Карапетян и В.Бабаян на созванной пресс-конференции представили подробности работы прошедшей в Страсбурге 24-30 января зимней сессии ПАСЕ.Глава делегации Э.Нагдалян проинформировала, что данная сессия также была ...