ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը հոկտեմբերի 15-ին ընդունել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության առաջին փոխնախագահ Էսհաղ Ջահանգիրիի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով հյուրերին ՀՀ Ազգային ժողովում՝ Գալուստ Սահակյանը նշել է. «Պատմության ողջ ժամանակահատվածում հայ-իրանական սերտ առնչությունների գրավականներից մեկը եղել է մշակույթը եւ մշակութային ժառանգության հանդեպ ցուցաբերած հոգատար վերաբերմունքը: Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ ձեւավորվել են բարիդրացիական հարաբերություններ՝ խարսխված փոխվստահության ամուր հիմքերի վրա: Այսօր առանց վարանելու կարելի է փաստել, որ հայ-իրանական հարաբերությունները գտնվում են բարձր մակարդակի վրա»:
ԱԺ նախագահը երկկողմ համգործակցության շրջանակում կարեւորել է տնտեսական հարաբերությունների մակարդակի բարձրացումը, որը հնարավորություն կընձեռի օգտագործելու տնտեսական համագործակցության ամբողջ ներուժը: Գալուստ Սահակյանն ընդգծել է Հայաստանի մարզերի եւ Իրանի նահանգների միջեւ համագործակցության զարգացման եւ խորացման կարեւորությունը: ԱԺ նախագահի խոսքով՝ Հայաստանը բարձր է գնահատում հայ համայնքի նկատմամբ ցուցաբերած ԻԻՀ իշխանությունների ջերմ վերաբերմունքը, որի դրսեւորումներից են նաեւ Իրանի տարածքում գտնվող հայկական պատմամշակութային ժառանգության նկատմամբ հոգատարությունը եւ պահպանման ուղղությամբ կատարվող աշխատանքները:
Գալուստ Սահակյանը քաղաքական երկխոսության համատեքստում կարեւորել է խորհրդարանական դիվանագիտության դերը՝ նշելով, որ պատգամավորական բարեկամության խմբերը երկու երկրների օրենսդիր մարմինների միջեւ համագործակցության շարժիչ ուժն են. խորհրդարանական մակարդակով երկխոսությունը նպաստում է փոխճանաչելիության բարձրացմանը:
Խորհրդարանի ղեկավարը նշել է, որ հայ-իրանական համագործակցությունը նպաստում է տարածաշրջանային խաղաղության եւ կայունության ամրապնդմանը. հակամարտությունների եւ ճգնաժամերի ընթացքում Հայաստանի եւ Իրանի իշխանություններն աչքի են ընկել հավասարակշռված եւ շրջահայաց մոտեցումներով:
Գալուստ Սահակյանը հույս է հայտնել, որ Էսհաղ Ջահանգիրիի այցը նոր խթան կհանդիսանա երկկողմ փոխշահավետ համագործակցության ամրապնդման համար:
Իրանի Իսլամական Հանրապետության առաջին փոխնախագահ Էսհաղ Ջահանգիրին, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, նշել է, որ այսօր երկու բարեկամ երկրների պատմամշակութային եւ քաղաքական հարբերությունները գտնվում են բարձր մակարդակի վրա: Ըստ պարոն Ջահանգիրիի՝ դրա վառ օրինակը բարձրաստիճան պաշտոնյաների փոխայցերն են: Անդրադառնալով Իրան-Հայաստան տնտեսական համագործակցությանը՝ Էսհաղ Ջահանգիրին նշել է, որ տնտեսական հարաբերությունների զարգացման համար պետք է մշակել որոշակի ծրագրեր եւ օգտագործել առկա ներուժը: Եվ այսօր կայանալիք գործարար համաժողովը կարող է դառնալ առաջին քայլը: Իրան-Հայաստան տնտեսական համագործակցության շրջանակում ԻԻՀ առաջին փոխնախագահը փաստել է, որ ԵԱՏՄ երկրներից Հայաստանը միակն է, որ Իրանի հետ ցամաքային ճանապարհ ունի, եւ այդ փաստը կարող է լավ հնարավորություններ ստեղծել բարեկամ երկրների գործարարների համար:
Պարոն Ջահանգիրին անդրադարձել է նաեւ Սիրիայում, Եմենում, Իրաքում տեղի ունեցող արյունահեղ իրադարձություններին՝ կարեւորելով տարածաշրջանի երկրների դերը ծայրահեղականների գործողությունների կանխման եւ խաղաղության վերահաստատման գործում: Նա նշել է, որ միջազգային ատյաններում պետք է լսելի դարձնել տառապյալ ժողովուրդների ձայնը:
Էսհաղ Ջահանգիրին անդրադարձել է նաեւ Իրանի նահանգների եւ Հայաստանի մարզերի միջեւ արդյունավետ համագործակցությանը՝ նշելով, որ սա կարող է ավելի խոր շփումների նախադրյալը դառնալ:
Ընդգծելով բարեկամ երկրների խորհրդարանների դերակատարումը հարաբերությունների զարգացման եւ խորացման գործում՝ Էսհաղ Ջահանգիրին իր երախտագիտությունն է հայտնել միջազգային ատյաններում Իրանին աջակցելու համար:

15 октября Председатель НС Г.Саакян принял делегацию, возглавляемую первым вице-президентом Исламской Республики Иран (ИРИ)  Эсхаком Джахангири.
Приветствуя гостей в НС РА, Г.Саакян отметил: “На протяжении всей истории одним из залогов армяно-иранских тесных связей были культура и бережное отношение к культурному наследию. С ИРИ установились добрососедские отношения на прочной основе взаимного доверия. Сегодня без колебаний можно констатировать, что армяно-иранские отношения находятся на высоком уровне”.
Председатель НС подчеркнул важность повышения уровня экономических отношений в рамках двустороннего сотрудничества, что позволит использовать весь потенциал экономического сотрудничества. Г.Саакян особо выделил развитие и углубление сотрудничества между областями Армении и провинциями Ирана. По словам спикера НС, Армения высоко ценит теплое отношение властей ИРИ к армянской общине, одним из проявлений которого является также забота о находящемся на территории Ирана армянском историко-культурном наследии и работа по его сохранению.
В контексте политического диалога Г.Саакян подчеркнул роль парламентской дипломатии, отметив, что группы депутатской дружбы являются движущей силой сотрудничества законодательных органов двух стран, – диалог на парламентском уровне способствует росту взаимного познавания.
Глава НС отметил, что армяно-иранское сотрудничество содействует упрочению регионального мира и стабильности – в ходе конфликтов и кризисов власти Армении и Ирана отличались взвешенными и осторожными подходами.
Г.Саакян выразил надежду, что визит Эсхака Джахангири явится новым стимулом к укреплению двустороннего взаимовыгодного сотрудничества.
Первый вице-президент ИРИ Эсхак Джахангири, поблагодарив за теплый прием, отметил, что ныне историко-культурные и политические отношения между двумя дружественными странами находятся на высоком уровне. По его словам, ярким примером тому являются взаимные визиты высоких должностных лиц. Обратившись к экономическому сотрудничеству Иран – Армения, г-н Джахангири отметил, что для развития экономических отношений следует разработать определенные программы и использовать имеющийся потенциал. И сегодня намеченный бизнес-форум может стать первым шагом. В рамках экономического сотрудничества Иран – Армения первый вице-президент ИРИ констатировал, что из стран ЕАЭС Армения единственная, кто имеет с Ираном сухопутную связь, и этот факт может создать хорошие возможности для предпринимателей дружественных стран.
Г-н Джахангири обратился также к кровавым событиям в Сирии, Йемене, Ираке, подчеркнув роль стран региона в предупреждении действий экстремистов и восстановлении мира. Он отметил, что в международных инстанциях должен быть услышан голос народов-страдальцев.
Эсхак Джахангири коснулся также эффективного сотрудничества областей Армении и провинций Ирана, отметив, что это может стать предпосылкой более глубоких контактов.
Подчеркнув роль парламентов дружественных стран в развитии и углублении отношений, г-н Джахангири выразил свою признательность за поддержку Ирана в международных инстанциях.