ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը հոկտեմբերի 12-ին ընդունել է Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակեպության գլխավոր քարտուղար Միկաել Ժանի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով հյուրերին խորհրդարանում՝ Գալուստ Սահակյանը կարեւորել է Ֆրանկոֆոնիայի 31-րդ համաժողովի անցկացումը Հայաստանում, ինչը վկայում է Հայաստանը Ֆրանկոֆոնիային կապող ինստիտուցիոնալ հարաբերությունների կարեւորության մասին:
Հանդիպման ընթացքում Գալուստ Սահակյանը կարեւորել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման հարցում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին Ֆրանկոֆոնիայի կողմից ցուցաբերված լիակատար աջակցությունը, որը հերթական անգամ իր արտացոլումը գտավ Դակարի գագաթնաժողովի ժամանակ ընդունված Ֆրանկոֆոն տարածքում ճգնաժամային իրավիճակների, ճգնաժամից դուրս գալու եւ խաղաղության ամրապնդման վերաբերյալ բանաձեւում: Խորհրդարանի ղեկավարը շնորհակալություն է հայտնել տիկին Միկաել Ժանին՝ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ հատուկ հայտարարությամբ հանդես գալու համար: Խորհրդարանի ղեկավարը հիշեցրել է, որ այս տարվա մարտի 31-ին ՖԽՎ Եվրոպայի տարածաշրջանի սեկցիաների երեւանյան համաժողովը միաձայն բանաձեւ է ընդունել Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ:
Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Միկաել Ժանը, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, բարձր է գնահատել Հայաստանի ակտիվ մասնակցությունը ՖԽՎ-ում: Միկաել Ժանը, անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանությանը, մասնավորապես ասել է. «Հայաստանի պատմության այդ էջը ողջ աշխարհի համար է: Մենք պետք է միասին ամեն ինչ անենք, որ մարդիկ հիշեն, ճանաչեն եւ պայքարեն, որ այլեւս նման բան չկրկնվի: Հայաստանը պետք է գիտակցի, որ մենակ չէ. մենք միասին ենք»:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը հոկտեմբերի 12-ին ընդունել է Ինդոնեզիայի Հանրապետության Տարածաշրջանային ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Իրման Գուսմանի գլխավորած պատվիրակությանը: Ողջունելով պատվիրակության անդամներին Ազգային ժողովում՝ Գալուստ Սահակյանը վստահություն է հայտնել, որ Ինդոնեզիայի Հանրապետու...
ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը հոկտեմբերի 12-ին հանդիպել է Հայաստանում Իտալիայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ջովաննի Ռիչուլլիի հետ: Նաիրա Զոհրաբյանը ներկայացրել է իր գլխավորած հանձնաժողովի տեսակետը ՀՀ-ԵՄ ապագա իրավական փաստաթղթի վերաբերյալ: Ն...

12 октября Председатель НС Г.Саакян принял делегацию, возглавляемую Генеральным секретарем Международной организации Франкофонии (МОФ) Микаэль Жан.
Приветствуя гостей в парламенте, Г.Саакян подчеркнул проведение 31-й конференции Франкофонии в Ереване, что свидетельствует о важности связывающих Армению с Франкофонией институциональных отношений.
В ходе встречи Г.Саакян особо выделил полную поддержку со стороны Франкофонии усилий сопредседателей Минской группы ОБСЕ в вопросе мирного урегулирования Нагорно-Карабахского конфликта, что нашло свое очередное отражение в принятой на   Дакарской ассамблее резолюции, касающейся кризисных ситуаций, выхода из кризиса и укрепления мира на пространстве Франкофонии. Глава парламента поблагодарил г-жу Жан за выступление с специальным заявлением в связи с 100-й годовщиной Геноцида армян. Спикер НС напомнил, что 31 марта сего года ереванский форум секций Европейского региона ПАФ единогласно принял резолюцию по Геноциду армян.
Генеральный секретарь МОФ Микаэль Жан, поблагодарив за теплый прием, высоко оценила активное участие Армении в ПАФ. Обратившись к Геноциду армян, она, в частности, сказала: “Эта страница истории Армении – для всего мира. Мы вместе должны сделать все, чтобы люди помнили, признали и боролись, чтобы больше никогда подобное не повторилось. Армения должна осознавать, что не одинока, – мы вместе!”
12 октября Председатель НС Г.Саакян принял делегацию, возглавляемую председателем Региональной Палаты представителей Республики Индонезия Ирманом Гусманом.Приветствуя членов делегации в НС, Г.Саакян выразил уверенность, что визит парламентской делегации Республики Индонезия посодействует развитию ар...
12 октября председатель Постоянной комиссии НС по вопросам европейской интеграции Н.Зограбян встретилась с Чрезвычайным и Полномочным послом Италии в Армении Джованни Ричулли.  Н.Зограбян представила точку зрения возглавляемой ею комиссии по будущему правовому документу  РА – ЕС. Она сообщ...