ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը սեպտեմբերի 22-ին հանդիպել է Հայաստանում Եվրոպայի խորհրդի երեւանյան գրասենյակի ղեկավար Նատալյա Վուտովայի հետ:
Որպես ԲՀԿ նախագահ՝ տիկին Զոհրաբյանը հյուրին ներկայացրել է կուսակցության մոտեցումները սահմանադրական փոփոխությունների վերաբերյալ՝ նշելով, որ նշյալ փոփոխությունները հանգամանալից քննարկվել են կուսակցության տարածքային 64 կառույցներում:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի արտաքին եւ ներքին քաղաքական գործընթացներին վերաբերող հարցեր: Անդրադարձ է եղել Եվրոպայի խորհրդի երեւանյան գրասենյակի եւ ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի միջեւ համագործակցությանը: Տիկին Զոհրաբյանը նշել է, որ իր գլխավորած հանձնաժողովը պատրաստ է ակտիվորեն ներգրավվել ԵԽ-Հայաստան նոր ծրագրի իրականացման գործընթացներում: Եվրոպայի խորհրդի նոր ծրագիրն ուղղված է ընտանեկան բռնությանը, պետական համակարգում կոռուպցիայի կանխարգելմանը, բանակում խաղաղ պայմաններում զոհված զինվորների գործերի բացահայտմանը, կրթական, առողջապահական համակարգերում կոռուպցիոն ռիսկերի հաղթահարմանը: Տիկին Զոհրաբյանը կարեւորել է խորհրդարանական վերահսկողությունն այդ գործընթացներում: Կողմերը քննարկել են այն մեխանիզմները, թե նշված ծրագրերի իրականացումը ինչպես պետք է ընթանա խորհրդարանի, մասնավորապես եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի վերահսկողության ներքո: Հանձնաժողովի նախագահը նշել է, որ իր համար կարեւոր է, որպեսզի այս գործընթացները կրեն ոչ թե իմիտացիոն բնույթ, այլ իրական արդյունք տան: Նրա խոսքով՝ ոչ միշտ է, որ նշյալ ծրագրերը հասնում են իրենց նպատակին, քանի որ շատ դեպքերում դրանք իմիտացիոն բնույթ են կրում եւ դրանց օգտակար գործողության գործակիցը լինում է ցածր: Զրուցակիցները քննարկել են այն մեխանիզմները, որոնք հնարավորություն կտան այդ ծրագրերի իրականացման արդյունքում հասնելու ավելի մեծ արդյունավետության:

On September 22 the Chair of the RA NA Standing Committee on European Integration Naira Zohrabyan met with Natalia Vutova, Head of the CoE Office in Armenia.
As a PAP Chair, Mrs Zohrabyan introduced the guest the approaches of the party on the constitutional amendments, noting that the abovementioned amendments were thoroughly discussed in 64 territorial structures of the party.
In the course of the meeting issues concerning the foreign and domestic political processes of Armenia were discussed. The sides touched upon the cooperation between the CoE Office in Armenia and the NA Standing Committee on European Integration. Mrs Zohrabyan has noted that the Committee led by her is ready to be actively involved in the processes of the implementation of the CoE-Armenia new programme. The new programme of the CoE is directed to the domestic violence, the prevention of the corruption in the state system, the disclosure of the cases of the soldiers who died in the peaceful conditions in the army, the overcoming of the corruption risks in the educational and healthcare systems. Mrs Zohrabyan highlighted the parliamentary oversight over those processes. The parties discussed the mechanisms of the implementation of the abovementioned programmes under the control of the parliament, in particular, the Standing Committee on European Integration. The Committee Chair has stated that it is important for her that these processes carry not an imitational character, but give effective results. In her word, not always the abovementioned programmes reach their goal as in many cases they are of imitational character, and the coefficient of useful action is low. The interlocutors discussed the mechanisms that will give an opportunity to reach greater efficiency as a result of the implementation of those programmes.