ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը սեպտեմբերի 22-ին հանդիպել է Հայաստանում Եվրոպայի խորհրդի երեւանյան գրասենյակի ղեկավար Նատալյա Վուտովայի հետ:
Որպես ԲՀԿ նախագահ՝ տիկին Զոհրաբյանը հյուրին ներկայացրել է կուսակցության մոտեցումները սահմանադրական փոփոխությունների վերաբերյալ՝ նշելով, որ նշյալ փոփոխությունները հանգամանալից քննարկվել են կուսակցության տարածքային 64 կառույցներում:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի արտաքին եւ ներքին քաղաքական գործընթացներին վերաբերող հարցեր: Անդրադարձ է եղել Եվրոպայի խորհրդի երեւանյան գրասենյակի եւ ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի միջեւ համագործակցությանը: Տիկին Զոհրաբյանը նշել է, որ իր գլխավորած հանձնաժողովը պատրաստ է ակտիվորեն ներգրավվել ԵԽ-Հայաստան նոր ծրագրի իրականացման գործընթացներում: Եվրոպայի խորհրդի նոր ծրագիրն ուղղված է ընտանեկան բռնությանը, պետական համակարգում կոռուպցիայի կանխարգելմանը, բանակում խաղաղ պայմաններում զոհված զինվորների գործերի բացահայտմանը, կրթական, առողջապահական համակարգերում կոռուպցիոն ռիսկերի հաղթահարմանը: Տիկին Զոհրաբյանը կարեւորել է խորհրդարանական վերահսկողությունն այդ գործընթացներում: Կողմերը քննարկել են այն մեխանիզմները, թե նշված ծրագրերի իրականացումը ինչպես պետք է ընթանա խորհրդարանի, մասնավորապես եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի վերահսկողության ներքո: Հանձնաժողովի նախագահը նշել է, որ իր համար կարեւոր է, որպեսզի այս գործընթացները կրեն ոչ թե իմիտացիոն բնույթ, այլ իրական արդյունք տան: Նրա խոսքով՝ ոչ միշտ է, որ նշյալ ծրագրերը հասնում են իրենց նպատակին, քանի որ շատ դեպքերում դրանք իմիտացիոն բնույթ են կրում եւ դրանց օգտակար գործողության գործակիցը լինում է ցածր: Զրուցակիցները քննարկել են այն մեխանիզմները, որոնք հնարավորություն կտան այդ ծրագրերի իրականացման արդյունքում հասնելու ավելի մեծ արդյունավետության:

22 сентября председатель Постоянной комиссии НС по вопросам европейской интеграции Н.Зограбян встретилась с руководителем Ереванского офиса Совета Европы (СЕ) в Армении Н.Вутовой.
Как председатель ППА, г-жа Зограбян представила гостье подходы партии к конституционным изменениям, отметив, что указанные изменения детально обсуждены в 64 территориальных структурах партии.
В ходе встречи обсуждены внешне- и внутриполитические процессы в Армении. Затронуто сотрудничество Ереванского офиса СЕ и Постоянной комиссии НС по вопросам европейской интеграции. Г-жа Зограбян отметила, что возглавляемая ею комиссия готова активно включиться в процессы реализации новых программ СЕ – Армения. Новая программа СЕ направлена на предотвращение семейного насилия, предупреждение коррупции в государственной системе, раскрытие дел погибших в армии в мирных условиях военнослужащих, преодоление коррупционных рисков в образовательной и здравоохранительной системах. Г-жа Зограбян  подчеркнула важность парламентского контроля в этих процессах. Стороны обсудили механизмы, как указанные программы должны реализовываться под контролем парламента, в частности Постоянной комиссии НС по вопросам европейской интеграции.   Председатель комиссии отметила, что для нее важен не имитационный характер этих процессов, а их реальный итог. По ее словам, не всегда указанные программы достигают своей цели, так как во многих случаях они носят имитационный характер и их коэффициент полезного действия оказывается низким. Собеседники обсудили также механизмы, которые дадут возможность в итоге реализации этих программ достичь большей эффективности.
22 сентября председатель Постоянной комиссии НС по внешним сношениям А.Закарян и председатель Комиссии по внешней политике Палаты депутатов Румынии Ласло Борбели провели в парламенте совместный брифинг по имевшим место встречам. Обобщая итоги встречи, А.Закарян отметил, что обсуждено множество вопро...