«Հայաստանի Հանրապետության մեծարգո Նախագահ,
Ողջունում եմ ներկաներին եւ շնորհակալություն հայտնում` Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովի չորրորդ լիագումար նիստին մասնակցելու համար: Սա արդեն երկրորդ միջոցառումն է, որը մենք հյուրընկալում ենք Հայաստանում Եվրանեսթի շրջանակներում:
Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովը եզակի նախաձեռնություն է, որը կյանքի կոչվեց բոլորիս կատարած աշխատանքի եւ հետեւողական լինելու շնորհիվ: Սա վառ ապացուց է, որ մեր համատեղ ջանքերը տալիս են շոշափելի արդյունքներ:
Լինելով Արեւելյան գործընկերության քաղաքականության իրականացման խորհրդարանական հարթակ՝ Եվրանեսթը նպաստում է ԵՄ-ի եւ արեւելյան գործընկերների բազմակողմ սերտ համագործակցության համար անհրաժեշտ պայմանների ապահովմանը, ինչը բաժանարար գծերի ստեղծումից խուսափելու լավագույն գրավականն է: Այս վեհաժողովը պետք է դիտարկել որպես Եվրամիության եւ արեւելյան գործընկերների միջեւ բազմակողմ համագործակցության ընդլայնման կարեւոր հարթակ, այլ ոչ թե զուտ Եվրամիության հետ երկկողմ փոխգործակցության գործիք:
Եվրանեսթը էական կշիռ է հաղորդում մեր միջազգային կապերին եւ խորհրդարանական դիվանագիտությանը` լրացուցիչ խթան հանդիսանալով խորհրդարանականների եւ մեր հասարակությունների միջեւ շփումների ակտիվացման համար:
Արդյոք այս հարթակը կնպաստի մասնակից պետությունների միջեւ համագործակցության ընդլայնմանը թե ոչ, կախված կլինի այն հանգամանքից, թե ինչպես կoգտագործվի վեհաժողովի առանձնաշնորհները: Կարեւոր եմ համարում պահպանել համագործակցության ոգին եւ կենտրոնանալ ԵՄ-ի եւ մեզ համար ընդհանուր հետաքրքրություն ներկայացնող այնպիսի խնդիրների վրա, ինչպիսիք են միջանձնյա հասարակությունների միջեւ շփումների ընդլայնումը, ժողովրդավարության եւ օրենքի գերակայության ամրապնդումը, մարդու հիմնարար իրավունքների եւ ազատությունների պաշտպանությունը, հանդուրժողական հասարակության ձեւավորումը եւ ներդաշնակ համակեցությունը: Կարծում եմ դրանք պետք է լինեն մեր ընդհանուր քաղաքական օրակարգում, այլ ոչ այն հարցերը, որոնք կարող են Եվրանեսթը դարձնել ոչ կառուցողական վիճաբանության ամբիոն: Ուստի եկեք պատասխանատվություն ցուցաբերենք եւ առավելագույն օգուտ քաղենք այս վեհաժողովից:
Կրկին անգամ ողջունում եմ Ձեզ Հայաստանում եւ հաջողություն մաղթում Վեհաժողովի աշխատանքներին: Վստահ եմ, որ այն իր կարեւոր դերը կունենա Արեւելյան գործընկերության նպատակների իրականացման եւ Եվրանեսթի գաղափարների կենսագործման հարցում:

“Глубокоуважаемый Президент Республики Армения,
Приветствую присутствующих и благодарю за участие в четвертом пленарном заседании Парламентской Ассамблеи Евронест. Это уже второе мероприятие, которое мы принимаем в Армении в рамках Евронеста.
Парламентская Ассамблея Евронест – уникальная инициатива, вызванная к жизни благодаря проведенной нами работе и последовательности всех нас. Это яркое свидетельство того, что наши совместные усилия дают ощутимые результаты.
Являясь парламентской платформой реализации политики Восточного партнерства, Евронест содействует обеспечению необходимых условий для разностороннего тесного сотрудничества ЕС и Восточных партнеров, будучи лучшим залогом избежать создания разделительных линий. Эту Ассамблею следует рассматривать как важную арену для расширения многостороннего сотрудничества Евросоюза и Восточных партнеров, а не как лишь инструмент двустороннего взаимодействия с ЕС.
Евронест придает значительный вес нашим международным связям и парламентской дипломатии, являясь дополнительным стимулом в активизации контактов между парламентариями и нашими обществами.
Будет ли способствовать данная площадка расширению сотрудничества между государствами-участниками или нет, будет зависеть от того, как будут использоваться  прерогативы Ассамблеи. Считаю важным сохранять дух сотрудничества и сконцентрироваться на таких представляющих общий интерес для нас и ЕС проблемах, как расширение межличностных/общественных контактов, укрепление демократии и верховенства закона, защита основных прав и свобод человека, формирование толерантного общества и гармоничное сосуществование. Полагаю, именно они должны быть в нашей общей политической повестке, а не вопросы, способные превратить Евронест в трибуну неконструктивной полемики. Поэтому давайте проявим ответственность и извлечем максимальную пользу от этой Ассамблеи.
Еще раз приветствую Вас в Армении и желаю успеха работе Ассамблеи. Уверен, что она сыграет свою важную роль в реализации целей Восточного партнерства и внедрении идей Евронеста.