«Հայաստանի Հանրապետության մեծարգո Նախագահ,
Ողջունում եմ ներկաներին եւ շնորհակալություն հայտնում` Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովի չորրորդ լիագումար նիստին մասնակցելու համար: Սա արդեն երկրորդ միջոցառումն է, որը մենք հյուրընկալում ենք Հայաստանում Եվրանեսթի շրջանակներում:
Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովը եզակի նախաձեռնություն է, որը կյանքի կոչվեց բոլորիս կատարած աշխատանքի եւ հետեւողական լինելու շնորհիվ: Սա վառ ապացուց է, որ մեր համատեղ ջանքերը տալիս են շոշափելի արդյունքներ:
Լինելով Արեւելյան գործընկերության քաղաքականության իրականացման խորհրդարանական հարթակ՝ Եվրանեսթը նպաստում է ԵՄ-ի եւ արեւելյան գործընկերների բազմակողմ սերտ համագործակցության համար անհրաժեշտ պայմանների ապահովմանը, ինչը բաժանարար գծերի ստեղծումից խուսափելու լավագույն գրավականն է: Այս վեհաժողովը պետք է դիտարկել որպես Եվրամիության եւ արեւելյան գործընկերների միջեւ բազմակողմ համագործակցության ընդլայնման կարեւոր հարթակ, այլ ոչ թե զուտ Եվրամիության հետ երկկողմ փոխգործակցության գործիք:
Եվրանեսթը էական կշիռ է հաղորդում մեր միջազգային կապերին եւ խորհրդարանական դիվանագիտությանը` լրացուցիչ խթան հանդիսանալով խորհրդարանականների եւ մեր հասարակությունների միջեւ շփումների ակտիվացման համար:
Արդյոք այս հարթակը կնպաստի մասնակից պետությունների միջեւ համագործակցության ընդլայնմանը թե ոչ, կախված կլինի այն հանգամանքից, թե ինչպես կoգտագործվի վեհաժողովի առանձնաշնորհները: Կարեւոր եմ համարում պահպանել համագործակցության ոգին եւ կենտրոնանալ ԵՄ-ի եւ մեզ համար ընդհանուր հետաքրքրություն ներկայացնող այնպիսի խնդիրների վրա, ինչպիսիք են միջանձնյա հասարակությունների միջեւ շփումների ընդլայնումը, ժողովրդավարության եւ օրենքի գերակայության ամրապնդումը, մարդու հիմնարար իրավունքների եւ ազատությունների պաշտպանությունը, հանդուրժողական հասարակության ձեւավորումը եւ ներդաշնակ համակեցությունը: Կարծում եմ դրանք պետք է լինեն մեր ընդհանուր քաղաքական օրակարգում, այլ ոչ այն հարցերը, որոնք կարող են Եվրանեսթը դարձնել ոչ կառուցողական վիճաբանության ամբիոն: Ուստի եկեք պատասխանատվություն ցուցաբերենք եւ առավելագույն օգուտ քաղենք այս վեհաժողովից:
Կրկին անգամ ողջունում եմ Ձեզ Հայաստանում եւ հաջողություն մաղթում Վեհաժողովի աշխատանքներին: Վստահ եմ, որ այն իր կարեւոր դերը կունենա Արեւելյան գործընկերության նպատակների իրականացման եւ Եվրանեսթի գաղափարների կենսագործման հարցում:

“Distinguished President of the Republic of Armenia,
I welcome the attendees and thank them for taking part in the Fourth Ordinary Session Euronest of the Parliamentary Assembly . This is already the second event that we host in Armenia within the framework of the Euronest.
The Euronest Parliamentary Assembly is a unique initiative, which have come into force due to our work and consistency. This is vivid evidence that our joint efforts give tangible results.
As a parliamentary platform for the implementation of the Eastern Partnership Policy, the Euronest promotes the provision of necessary conditions for multilateral close cooperation between the EU and the Eastern partners, which is the best pledge of avoiding the creation of dividing lines. This Assembly should be observed as an important platform of expansion of multilateral cooperation between the European Union and the Eastern partners, but not merely an instrument for bilateral interaction with the European Union.
The Euronest gives an essential weight to our international ties and the parliamentary diplomacy, as an additional impetus for the intensification of contacts between the parliamentarians and our societies.
Whether this platform will promote cooperation expansion between the participant states or not, will depend on the fact how the prerogatives of the Assembly will be used. I consider important to preserve the spirit of cooperation and focus on such problems of common interest for the EU and us, like the expansion of people-to-people contacts, the strengthening of democracy and rule of law, the protection of human rights and fundamental freedoms, the shaping of tolerant society and harmonious co-existence. I believe that it is them to be on our common political agenda, but not the items, which can turn the Euronest a platform of non-constructive disputes. Hence, let us show responsibility and make maximum use of this Assembly.
I once again welcome you in Armenia and wish success to the works of the Assembly. I am confident that it will have its important role in the implementation of the Eastern Partnership objectives and the Euronest ideas.
Artak Zakaryan delivered a speech during the discussion of the Resolution proposed on the Armenian Genocide Centennial.“Dear Colleagues,The Armenian people have always hailed every opportunity related to the discussion of the resolution on the Armenian Genocide.The main goal of this resolution ...
On March 17 a planting ceremony traditionally took place in the National Assembly Park. The Euronest PA Co-Chairs Boris Tarasyuk, Heidi Hautala, the EP Vice-President Ryszard Czarnecki and the Head of the Armenian Delegation to the PA Artak Zakaryan planted a new fir-tree as a sign of inter-parliame...