Մարտի 16-ին ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Դավթյանն ընդունել է աշխատանքային այցով Հայաստանում գտնվող ԵՄ պատվիրակության անդամներ, միջազգային փորձագետներ Գերոլդ Հայնրիխսին, Թոմաս Ռայնեկեին, Քշիշտոֆ Գուլդային, Ջոհաննա Ռինգհոֆերին եւ Ազիր Ալիուին: Հանդիպմանը ներկա է եղել ՀՀ ԿԳՆ գիտության պետական կոմիտեի նախագահ Սամվել Հարությունյանը:
Արտակ Դավթյանը ներկայացրել է գիտության, մասնավորապես՝ նորագույն տեխնոլոգիաների ոլորտի վերաբերյալ ՀՀ օրենսդրությունը, արտոնությունները, գիտության զարգացմանն ուղղված միջոցառումներն ու գերակա ուղղությունները, անդրադարձել առաջին եւ երկրորդ ընթերցմամբ ընդունված «Գիտական եւ գիտակրթական գործունեության փորձաքննության մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի մշակման գործընթացին եւ տեղեկացրել, որ այն այսօր ընդունելի նախագիծ է շահագրգիռ բոլոր կողմերի համար: Ողջունելով ԵՄ պատվիրակության առաքելությունը, Արտակ Դավթյանը ներկայացրել է ոլորտի խնդիրները, արժեւորել միջազգային փորձագետների ուսումնասիրությունն ու նրանց հնարավոր առաջարկները:
Ինչպես տեղեկացրին հյուրերը, գիտության եւ նորագույն տեխնոլոգիաների ոլորտներում իրականացված ուսումնասիրությունների արդյունքների վերաբերյալ զեկույցը համապատասխան մարմնի քննարկմանն է ներկայացվելու առաջիկա հունիսին:

16 марта председатель Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта А.Давтян принял   членов находящейся с рабочим визитом в Армении делегации ЕС - международных экспертов   Г.Хайнрихса,   Т.Райнеке, К.Гулду, Дж.Рингхофер и А.Алиу. На встрече присутствовал председатель Госкомитета по науке Министерства образования и науки РА С.Арутюнян.
А.Давтян представил присутствующим законодательство РА по науке, в частности в области новейших технологий, льготы, мероприятия и приоритетные направления развития науки, обратился к процессу разработки принятого в первом и втором чтениях проекта закона “Об экспертизе научной и научно-образовательной деятельности” и сообщил, что на сегодня это вполне приемлемый проект для всех заинтересованных сторон. Приветствуя миссию делегации ЕС,   А.Давтян представил проблемы сферы, оценил исследования международных экспертов и их возможные предложения.
Как проинформировали гости, доклад по итогам проведенных исследований в области науки и новейших технологий будет представлен на обсуждение соответствующего органа в предстоящем июне.