Մարտի 16-ին ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Դավթյանն ընդունել է աշխատանքային այցով Հայաստանում գտնվող ԵՄ պատվիրակության անդամներ, միջազգային փորձագետներ Գերոլդ Հայնրիխսին, Թոմաս Ռայնեկեին, Քշիշտոֆ Գուլդային, Ջոհաննա Ռինգհոֆերին եւ Ազիր Ալիուին: Հանդիպմանը ներկա է եղել ՀՀ ԿԳՆ գիտության պետական կոմիտեի նախագահ Սամվել Հարությունյանը:
Արտակ Դավթյանը ներկայացրել է գիտության, մասնավորապես՝ նորագույն տեխնոլոգիաների ոլորտի վերաբերյալ ՀՀ օրենսդրությունը, արտոնությունները, գիտության զարգացմանն ուղղված միջոցառումներն ու գերակա ուղղությունները, անդրադարձել առաջին եւ երկրորդ ընթերցմամբ ընդունված «Գիտական եւ գիտակրթական գործունեության փորձաքննության մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի մշակման գործընթացին եւ տեղեկացրել, որ այն այսօր ընդունելի նախագիծ է շահագրգիռ բոլոր կողմերի համար: Ողջունելով ԵՄ պատվիրակության առաքելությունը, Արտակ Դավթյանը ներկայացրել է ոլորտի խնդիրները, արժեւորել միջազգային փորձագետների ուսումնասիրությունն ու նրանց հնարավոր առաջարկները:
Ինչպես տեղեկացրին հյուրերը, գիտության եւ նորագույն տեխնոլոգիաների ոլորտներում իրականացված ուսումնասիրությունների արդյունքների վերաբերյալ զեկույցը համապատասխան մարմնի քննարկմանն է ներկայացվելու առաջիկա հունիսին:

On March 15 the Chairman of the RA NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Youth and Sport Artak Davtyan received the EU Delegation members, international experts Gerold Heinrichs, Thomas Reineke, Krzysztof Gulda, Johanna Ringhofer and Azir Aliu. Samvel Harutyunyan, Chairman of the Science State Committee of the RA Ministry of Education and Science, attended the meeting.
Artak Davtyan has presented the RA legislation, the privileges on the sphere of science, particularly, the newest technologies, events and prior directions aimed at science development, touched upon the process of drafting the RA bill “On Scientific and Scientific-Educational Activity Expertise” and informed that today it is an acceptable draft law for all the concerned parties. Welcoming the mission of the EU Delegation, Artak Davtyan has submitted the problems of the area, evaluated the international experts’ study and their possible recommendations.
According to the information provided by the guests, the report on the results of the implemented research in the spheres of science and newest technologies is going to be submitted for the relevant body’s consideration in June.