Մարտի 12-ին ՀՀ Ազգային ժողովում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսում ԱԺ պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանը մանրամասներ է ներկայացրել մարտի 8-11-ը ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորությամբ Չեխիայի Հանրապետություն կատարած այցի արդյունքների վերաբերյալ: Պատվիրակության կազմում է եղել նաեւ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Հրայր Թովմասյանը:
Արծվիկ Մինասյանի տեղեկացմամբ՝ պատվիրակությունը մասնակցել է Չեխիայի Հանրապետության Երաժշտության ազգային թանգարանում բացված լուսանկարների ցուցադրության բացմանը, որը նվիրված է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին: Ցուցադրությունը տեւելու է մինչեւ մարտի 22-ը, այն կայացել է նախապես ձեռք բերված պայմանավորվածությունների արդյունքում: Ցուցադրությունը կայացել է Չեխիայի Պատգամավորների պալատի միջնորդությունների հարցերով հանձնաժողովի հովանու ներքո եւ կրում է «Հայոց ցեղասպանության լուսաբանումը համաշխարհային մամուլի էջերին» անվանումը: Բացմանը ներկա են եղել Չեխիայի Պատգամավորների պալատի եւ Սենատի, հայ համայնքի ներկայացուցիչները, Չեխիայի հոգեւոր առաջնորդ, Պրահայի արքեպիսկոպոս Կարդինալ Դոմինիկ Դուկան, դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչներ, քաղաքացիներ:
Հաջողված գնահատելով ցուցադրությունը, Արծվիկ Մինասյանը նշել է, որ ներկայացված լուսանկարներն ու վավերագրերն առավել պարզ եւ մատչելի ներկայացնում են 100 տարի առաջ եւ այլ ժամանակահատվածներում Օսմանյան կայսրությունում տեղի ունեցած ցեղասպանությունը, ժամանակի՝ միջազգային հանրության արձագանքն ու անդրադարձը կատարվածին, որոնք վկայում են թե կատարվածը, թե ներկայացնում են դատապարտումները: Անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված ոգեկոչման միջոցառումներին՝ պարոն Մինասյանը հույս է հայտնել, որ Չեխիայից եւս կլինի ներկայացուցչական պատվիրակություն:
Մարտի 10-ին ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը ելույթ-դասախոսություն է ունեցել Պրահայի Կարլի համալսարանում կայացած «Ցեղասպանության հանցագործություն. իրավական եւ քաղաքական ասպեկտները» խորագրով գիտաժողովում, որին մասնակցել են համալսարանի պրոֆեսորադասախոսական կազմը, ուսանողներ, ներկա է եղել նաեւ Չեխիայում Թուրքիայի Հանրապետության դեսպան Ահմեթ Նեչատի Բիգալին:
Արծվիկ Մինասյանի խոսքով՝ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի ելույթը թուրքական կողմն ընդունել է առանց ագրեսիվության, թուրքական կողմից եղած արձագանքները եղել են պատշաճության սահմաններում:
Պատվիրակությունը հանդիպումներ է ունեցել Չեխիա-Հայաստան պատգամավորական խմբի, Սենատի փոխնախագահ Զդենեկ Շկրոմախի հետ: Երկուստեք կարեւորվել է հարաբերությունների խորացումն ու սերտացումը:

12 марта на состоявшейся в НС пресс-конференции депутат А.Минасян  представил подробности визита в Чешскую Республику 8-11 марта делегации, возглавляемой вице-спикером НС Э.Шармазановым. В составе делегации был также руководитель-генеральный секретарь Аппарата НС Г.Товмасян.
Как проинформировал А.Минасян, делегация участвовала в открытии в Национальном музее музыки Чешской Республики выставки фотографий, посвященной 100-й годовщине Геноцида армян. Экспозиция, состоявшаяся в итоге предварительных договоренностей, будет действовать до 22 марта.   Выставка под названием “Освещение Геноцида армян на первых полосах мировой прессы” проходит под эгидой Комиссии по вопросам ходатайств Палаты депутатов Чехии. На открытии присутствовали представители Палаты депутатов и Сената Чехии, духовный предводитель Чехии, архиепископ Праги кардинал Доминик Дука, представители дипломатического корпуса, столичные граждане.
Охарактеризовав выставку как удавшуюся, А.Минасян отметил, что экспонированные фотографии и документы наиболее полно и доступно представили геноцид, совершенный 100 лет назад и ранее в Османской империи, а также осуждающие отклики и реакцию международной общественности того времени на совершенные преступления.
10 марта вице-спикер НС Э.Шармазанов выступил в Карловом университете Праги с лекцией “Преступление геноцида: правовые и политические аспекты”, на которой присутствовали профессорско-преподавательский состав университета, студенты, а также посол Турции в Чехии Ахмет Нечат Бигали.
По словам А.Минасяна, выступление вице-спикера НС Э.Шармазанова было воспринято турецким послом без агрессивности, а отклики турецкой стороны были корректными.
Делегация встретилась с депутатской группой Чехия – Армения, вице-председателем Сената Зденеком Шкромахом. Обоюдно была подчеркнута важность углубления и упрочения отношений.
А.Минасян ответил также на вопросы журналистов.
12 марта председатель Постоянной комиссии НС по внешним сношениям А.Закарян, заместитель председателя А.Арзуманян и член комиссии М.Шахгельдян встретились с депутатами Бундестага ФРГ – сопредседателем Партии зеленых Германии Дж.Оздемири и депутатом той же партии г-жой Делигез. До начала встречи депу...
12 марта вице-спикер НС РА Э.Шармазанов встретился с заместителем председателя парламента Эстонии Л.Рандьярв.  Обоюдно подчеркнута важность двусторонних отношений, в частности необходимость дальнейшего укрепления и развития межпарламентских связей. Вице-спикер НС отметил, что  Армения гото...
10 марта в Национальной библиотеке Эстонии официально открылась посвященная Геноциду армян выставка под девизом “Освещение Геноцида армян на первых полосах мировой прессы”. На открытии выставки присутствовали вице-спикер НС РА Э.Шармазанов, Чрезвычайный и Полномочный Посол РА в странах Балтии А.Айва...