Գալուստ Սահակյանն ընդունել է Ժան-Ֆրանսուա Շարպանտիեին
ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը դեկտեմբերի 10-ին ընդունել է Հայաստանում Ֆրանսիայի Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ժան-Ֆրանսուա Շարպանտիեին: Ողջունելով հյուրին Ազգային ժողովում՝ խորհրդարանի ղեկավարը շնորհավորել է նրան դեսպանի պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ եւ հաջողություն մաղթել առաքելության իրականացման գործում: Գալուստ Սահակյանը հույս է հայտնել, որ դեսպանը կնպաստի Հայաստանի ու Ֆրանսիայի միջեւ բարեկամական հարաբերությունների ամրապնդման եւ զարգացման գործին, եւ վստահեցրել է, որ Հայաստանի իշխանությունները հնարավորինս կաջակցեն հայ-ֆրանսիական համագործակցությանն ուղղված նրա բոլոր նախաձեռնություններին:
ԱԺ նախագահը բարձր է գնահատել Ֆրանսիայի ծանրակշիռ դերը միջազգային ասպարեզում, մասնավորապես, նրա ներգրավվածությունը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման ձեւաչափում՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ: Գալուստ Սահակյանը նշել է, որ երկու երկրների միջեւ սերտ համագործակցություն է հաստատված նաեւ միջխորհրդարանական մակարդակով, որի զարգացման գործում կարեւոր նշանակություն ունեն Հայաստանի եւ Ֆրանսիայի խորհրդարանների բարեկամական խմբերը:
Գալուստ Սահակյանը հայ-ֆրանսիական հարաբերությունների զարգացման եւ խորացման գործում բարձր է գնահատել նախորդ դեսպանների կատարած ներդրումը եւ նորանշանակ դեսպանին մաղթել հաջողություններ եւ բեղմնավոր աշխատանք:
Ժան-Ֆրանսուա Շարպանտիեն իր խոսքում նշել է, որ հայ-ֆրանսիական հարաբերություններն ունեն դարերի պատմություն եւ այսօր էլ գտնվում են բարձր մակարդակի վրա: Դեսպանը փաստել է, որ քաղաքական երկխոսությունը երկու երկրների նախագահների, խորհրդարանների նախագահների, ինչպես նաեւ բարեկամական խմբերի մակարդակով մեծապես նպաստում է բարեկամ երկրների հարաբերությունների սերտացմանը եւ համագործակցության զարգացմանը: Անդրադառնալով Հայաստանում աշխատող ֆրանսիական ձեռնարկություններին՝ դեսպանը նկատել է, որ իր պաշտոնավարության ընթացքում կաշխատի նպաստել առեւտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացմանը, թեեւ բժշկության, քաղաքացիական պաշտպանության, կրթության եւ այլ ոլորտներում համագործակցությունը կայացել է: Խոսելով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության մասին՝ Ժան-Ֆրասուա Շարպանտիեն նշել է, որ շփման գծում ծագած վերջին միջադեպերը չեն կարող նպաստել հակամարտության բանակցային ճանապարհով լուծմանը: Դեսպանը նշել է, որ Ֆրանսիայի Հանրապետությունը հավատարիմ է իր ստանձնած հանձնառությանը՝ ԼՂ հիմնահարցը լուծել խաղաղ ճանապարհով:
Ժան-Ֆրասուա Շարպանտիեն հավաստիացրել է Գալուստ Սահակյանին, որ պատրաստ է լծվել իրեն վստահված աշխատանքին՝ իրականացնելու երկու բարեկամ երկրների հարաբերություններն ու համագործակցությունը ավելի սերտացնելու առաքելությունը:
Դեկտեմբերի 12-ին՝ ժամը 11:00-ին, ԱԺ 334 սենյակում ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովը նախաձեռնել է խորհրդարանական լսումներ՝ «Մշակութային քաղաքականության ռազմավարական հիմնախնդիրները եւ դրանց կարգավորման մարտահրավերները» թեմայով: Դեկտեմբերի 12-...
Խորհրդարանի աշխատակազմը զարդարել է ամանորյա եղեւնին
Եթե աշխարհում ցանկացած մեկին հարցնեք, թե որն է Ամանորի գլխավոր խորհրդանիշը, վստահաբար կլսենք պատասխան` եղեւնին: Հայաստանի խորհրդարանում դեկտեմբերի 10-ին վառվել են տոնական առաջին լույսերը. Ազգային ժողովի աշխատակիցների զարդարած եղեւնին գեղեցիկ ու ամանորյա տրամադրություն ստեղծեց նիստերի դահլիճին կից սր...
Դեկտեմբերի 10-ին ՀՀ Ազգային ժողովի մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովը Էլինար Վարդանյանի նախագահությամբ կազմակերպել էր խորհրդարանական լսումներ Հայաստանի Հանրապետության կողմից Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի «Քաղաքական բանտարկյալի սահմանումը» թիվ 1900...
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը հանդիպել է Չինաստանի դեսպանի հետ
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը դեկտեմբերի 10-ին հանդիպել է Հայաստանում Չինաստանի արտակարգ եւ լիազոր նորանշանակ դեսպան Թիան Էրլունի հետ: ԱԺ փոխնախագահը շնորհավորել է Թիան Էրլունին Հայաստանում դիվանագիտական առաքելությունը սկսելու կապակցությամբ եւ հույս հայտնել, որ դեսպանի գործունեությունը նպաստա...

10 декабря Председатель НС Г.Саакян принял новоназначенного Чрезвычайного и Полномочного Посла Французской Республики в РА Жана-Франсуа Шарпантье. Приветствуя гостя в НС, глава парламента поздравил его с назначением и пожелал успехов в осуществлении миссии. Г-н Саакян также выразил надежду, что посол посодействует укреплению и развитию дружественных отношений между Арменией и Францией, и заверил, что армянские власти всемерно будут способствовать всем его инициативам в интересах армяно-французского сотрудничества.
Председатель НС высоко оценил весомую роль Франции на международной арене, в частности ее вовлеченность в формате урегулирования Нагорно-Карабахского конфликта – как сопредседателя Минской группы ОБСЕ. Г.Саакян отметил, что налицо тесное сотрудничество между двумя странами также на межпарламентском уровне, в развитии которого важное значение имеют группы дружбы парламентов РА и Франции.
Председатель НС высоко оценил деятельность предыдущих послов в деле развития и углубления армяно-французских отношений и пожелал новоназначенному послу успехов и плодотворной работы.
Жан-Франсуа Шарпантье в своем слове отметил, что армяно-французские отношения имеют многовековую историю и сегодня находятся на высокой отметке. Посол констатировал, что политический диалог на уровне президентов двух стран, председателей парламентов, а также групп дружбы всемерно способствует сближению отношений и развитию   сотрудничества Армении и Франции. Коснувшись деятельности французских предприятий в РА, посол заметил, что в ходе своей работы постарается содействовать развитию торгово-экономических отношений, хотя и сотрудничество в области медицины, образования и некоторых других сферах вполне состоялось. Говоря о Нагорно-Карабахской проблеме, г-н Шарпантье отметил, что последние инциденты на линии соприкосновения не могут способствовать решению конфликта переговорным путем. Посол отметил, что Французская Республика верна взятым обязательствам решить НК-проблему мирным путем.
Жан-Франсуа Шарпантье заверил Г.Саакяна, что готов взяться за доверенную ему работу – для еще большего упрочения отношений и сотрудничества двух дружественных стран.
10  декабря Постоянная комиссия НС по защите прав человека и общественным вопросам под председательством Э.Варданян провела парламентские слушания по выполнению Республикой Армения резолюции ПАСЕ N1900 об определении понятия политического заключенного. В вступительном слове Э.Варданян поблагода...
10 декабря вице-спикер НС Э.Шармазанов встретился с новоназначенным Чрезвычайным и Полномочным Послом КНР в РА Тянем Эрлуном.Вице-спикер НС поздравил посла с началом дипломатической миссии в Армении и выразил надежду, что его деятельность будет способствовать еще большему углублению и развитию армян...