Սեպտեմբերի 30-ին տեղի են ունեցել ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովին կից Երիտասարդական խորհրդարանի հանձնաժողովների նիստերը, եւ ընտրվել են հանձնաժողովների նախագահներ:
Առողջապահության, մայրության եւ մանկության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ է ընտրվել Լուսինե Փիրոյանը:
Արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ է ընտրվել Հռիփսիմե Բոչոլյանը:
Գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ է ընտրվել Նաիրի Բալաբեկյանը:
Գյուղատնտեսական եւ բնապահպանական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ է ընտրվել Կարապետ Կոգարովը:
Մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ է ընտրվել Շուշանիկ Շահինյանը:
Պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ է ընտրվել Արշակ Մուսախանյանը:
Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ է ընտրվել Վարդուհի Սարգսյանը:
Սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ է ընտրվել Նարեկ Մկրտչյանը:
Տարածքային կառավարման եւ տեղական ինքնակառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախաահ է ընտրվել Լուսինե Սահակյանը:

On September 30 the sittings of the Committees of the Youth Parliament adjunct to the RA NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Youth and Sport were held, and Chairs of the Committees were elected.
Lusine Piroyan was elected Chair of the Standing Committee on Health Care, Maternity and Childhood
Hripsime Bocholyan was elected Chair of the Standing Committee on Foreign Relations.
Nairi Balabekyan was elected Chairman of the Standing Committee on Science, Education, Culture, Youth and Sport.
Karapet Kogarov was elected Chairman of the Standing Committee on Agriculture and Environment.
Shushanik Shahinyan was elected Chair of the Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs.
Arshak Musakhanyan was elected Chairman of the Standing Committee on Defense, National Security and Internal Affairs.
Narek Mkrtchyan was elected Chairman of the Standing Committee on Social Affairs.
Lusine Sahakyan was elected Chair of the Standing Committee on Territorial Management and Local Self-Government.
Grisha Amirkhanyan was elected Chairman of the Standing Committee on Economic Affairs.
Vardan Soghomonyan was elected Chairman of the Standing Committee on European Integration.
Hovsep Hoveyan was elected Chairman of the Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs.